Modalismin harha nostaa päätään

Anonyymi-ap

Kristikunnassa on taas herännyt henkiin muinainen oppi toiselta vuosisadalta j.Kr : modalismin harhasaasta. Jo varhaiskirkon aikana tämä harhaiskirkollinen oppi häädettiin Raamatulla kuin käärme takaisin kivenkoloonsa, mutta taas se nostaa inhaa päätään.

"Modalistinen monarkianismi (tunnetaan myös nimillä modalismi ja sabellianismi ) on 200-luvulla vaikuttanut varhaiskristillinen teologinen suuntaus ja harhaoppi, joka pyrki suojelemaan Jumalan ykseyttä (monarkiaa). Se hylkää oikeaoppisen käsityksen kolminaisuudesta, jossa on kolme erillistä persoonaa, ja opettaa sen sijaan, että Jumala on yksi persoona, joka ilmenee eri
'muodoissa' tai rooleissa.
Tässä keskeiset modalistisen monarkianismin piirteet:
- Jumalan ykseys: Suuntaus korostaa ehdotonta Jumalan ykseyttä, jolloin Isä, Poika ja Pyhä Henki eivät ole erillisiä persoonia, vaan saman Jumalan eri ilmenemismuotoja.
- Modalismi: Jumala on ilmoittanut itsensä luomistyössä Isänä, lunastuksessa Poikana (Jeesus) ja pyhityksessä Pyhänä Henkenä, mutta kyseessä on vain yksi ja sama Jumala, joka vaihtaa rooliaan."

KAVAHTAKAA!

7

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Modalismi on ihan järkevän tuntuinen oppi. Kannatan.

    • AI-yhteenvedosta: "Modalismi (harhaoppi): Näkemys, jonka mukaan Jumala ei ole kolme erillistä persoonaa, vaan yksi persoona, joka esiintyy kolmessa eri "moodissa" tai roolissa (esim. luojana, pelastajana ja pyhittäjänä). Modalismin mukaan Jumalalla on vain yksi hypostaasi, joka vaihtaa muotoaan, kun taas kolminaisuusoppi tunnustaa kolme hypostaasia."

      Jumala voi kuitenkin olla useassa roolissa samaan aikaan. Muodon muutosta ei tarvita.

      • Anonyymi00004

        Ainakin osa kirkkoisistä ja filosofeista, jotka laativat ja kehittivät kolminaisuusopin, oli uskosta osattomia maailman ihmisiä. Kolminaisuusopin laatijat, kirkkoisät olivat tottuneet muinaisiin monijumalisiin pakanauskontoihin, joissa oli eritasoisia jumalia ja pakanauskontojen jumalilla oli eri tehtäviä ja yleensä pakanajumalat olivat sidotut tiettyyn paikkaa.
        Tutustuessaan Kristuksen oppiin pakanajumaliin tottuneet kirkkoisät muodostivat yhdestä ainoasta kaikkivaltiaasta kaikkialla läsnä olevasta yhdestä ainoasta Jumalasta kolme persoonaa, joilla oli pakanajumalien tapaan eri tehtävät ja eri asemat ja eri asteinen jumaluus.
        Paavali varoitti etukäteen: me siis olemme Jumalan sukua, emme saa luulla, että jumaluus on samankaltainen kuin kulta tai hopea tai kivi, sellainen kuin inhimillisen taiteen ja ajatuksen kuvailema. Emme saa kuvitella jumaluuden olevan kolminaisuusopin, se on inhimillisen ajatuksen kuvailema.
        "Sana mukaan se, mikä on salassa, se on Herran, meidän Jumalamme; mutta mikä on ilmoitettu, se on meitä ja meidän lapsiamme varten…"
        Johannes kirjoitti:

        Kuka ikinä menee edemmäksi eikä pysy Kristuksen opissa, hänellä ei ole Jumalaa; joka siinä opissa pysyy, hänellä on sekä Isä että Poika. Joka uskoo Jeesukseen syntien sovittaja hänellä on Poika, Jumalan armo ja Isä, Jumalan lapseus.


    • Anonyymi00002

      Olkoot miten on, kunhan vain kiistelyä riittää.

      • Anonyymi00003

        Jotain vikaa täytyy olla jossain, jos erimielisyys mielikuvitusolennosta eri persoonista saavat aikaan massamurhia.


    • Anonyymi00005

      Paavali kirjoitti uskonsa tavoitteesta: tunteakseni hänet (Jeesuksen) ja hänen (Jeesuksen) ylösnousemisensa voiman ja hänen (Jeesuksen) kärsimyksiensä osallisuuden, tullessani hänen (Jeesuksen) kaltaisekseen samankaltaisen kuoleman kautta,
      Paavali ei tavoitellut kolmiyhteisen jumalan tuntemista, vaan Herran Jeesuksen tuntemista.
      Sana kehottaa:
      tuntekaamme, pyrkikäämme tuntemaan Herra: hänen nousunsa on varma kuin aamurusko, hän tulee meille kuin sade, kuin kevätsade, joka kostuttaa maan.
      Tuntekaamme Yehovah, yksi ainoa Jumala!!!!
      Sana ei puhu sanaakaan kolmiyhteisen jumalan tuntemisesta: vaan joka kerskaa, kerskatkoon siitä, että hän on ymmärtäväinen ja tuntee minut: että minä, Herra, teen laupeuden, oikeuden ja vanhurskauden maan päällä. Sillä senkaltaisiin minä mielistyn, sanoo Herra.
      but let him that glorieth glory in this, that he understandeth and knoweth me, that I [am] Jehovah, who exercise loving-kindness, judgment, and righteousness in the earth; for in these things I delight, saith Jehovah.

    • ”inti” 2026-04-02 13:58:49 kirjoitti:
      ”AI-yhteenvedosta: "Modalismi (harhaoppi): Näkemys, jonka mukaan Jumala ei ole kolme erillistä persoonaa, vaan yksi persoona, joka esiintyy kolmessa eri "moodissa" tai roolissa (esim. luojana, pelastajana ja pyhittäjänä)…”

      Tosiaan alkuaikoina käytiin kovaa keskustelua Jumalan, Jeesuksen sekä PH:n muodoista.
      Ei tuo kolminaisuusoppi ole niin yksiselitteistä siinä mielessä, että vaikka se perustuu Raamattuun, ei sitä siellä ole kuitenkaan sanottu.

      Sen vuoksi on olemassa näitä erilaisia tulkintoja, miten asia on ymmärretty.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos

      Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks
      Maailman menoa
      21
      5238
    2. Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?

      Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut
      Maailman menoa
      30
      3399
    3. Haluat nainen torjua minut

      Yhä uudelleen ja uudelleen. Huomaan sen. Ymmärrän miksi, mutta silti se sattuu. Eihän minulla ole muuta kuin haaveet si
      Ikävä
      36
      3257
    4. Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat

      En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?
      Maailman menoa
      93
      3201
    5. Onko Sdp:n romahdus pienpuolueeksi alkanut?

      Mikään puolue ei kykene selviytymään loputtomasti, jos sitä repii jatkuvasti sisäiset ristiriidat ja kyvyttömyys päättää
      Maailman menoa
      40
      3123
    6. Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset

      Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U
      Maailman menoa
      115
      2851
    7. Demareissa jo paniikki päällä

      Talouspoliittinen kykenemättömyys repii puolueen kahtia.
      Maailman menoa
      68
      2611
    8. Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan

      kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai
      Maailman menoa
      121
      2095
    9. En malta odottaa, että Lindtman pääsee suhmuroimaan pääministerinä

      kun pitää sopeuttaa 10 miljardin edestä, ja eläkkeisiinkin voidaan puuttua Antin mielestä. (Demarien kannattajissa suuri
      Maailman menoa
      47
      2060
    10. Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia

      joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin
      Maailman menoa
      140
      1906
    Aihe