Olisiko suosituksia minne kannattaisi ajella viettämään pääsiäistä, ollaan kaksi eläkeläistä eikä haluttaisi täysin erakoitua?
Pääsiäinen
43
665
Vastaukset
- Anonyymi00001
Rauhalahteen Kuopioon. Palstavahti neuvoo
- Anonyymi00004
Tuo Jokisen ehdottama Rauhalahti vaikuttaisi olevan ihan varteenotettava vaihtoehto.
https://visitrauhalahti.fi/rauhalahti/leirinta/ - Anonyymi00005
Anonyymi00004 kirjoitti:
Tuo Jokisen ehdottama Rauhalahti vaikuttaisi olevan ihan varteenotettava vaihtoehto.
https://visitrauhalahti.fi/rauhalahti/leirinta/Rauhalahdessa voi tavata Palstavahdin joka on käytettävissä rumatikki kysymyksissä.
Antaa viimekädentietoa tietoa Elnakista ja rumatikistä. - Anonyymi00006
Anonyymi00005 kirjoitti:
Rauhalahdessa voi tavata Palstavahdin joka on käytettävissä rumatikki kysymyksissä.
Antaa viimekädentietoa tietoa Elnakista ja rumatikistä.No sitten Rauhalahti ei tule kysymykseen, jos kerta Jokinenkin on siellä.
Olisiko ehdottaa sellaista paikkaa josta tuo Palstavahti Jokinen pysyisi takuuvarmasti poissa? - Anonyymi00007
Anonyymi00006 kirjoitti:
No sitten Rauhalahti ei tule kysymykseen, jos kerta Jokinenkin on siellä.
Olisiko ehdottaa sellaista paikkaa josta tuo Palstavahti Jokinen pysyisi takuuvarmasti poissa?Me aina Palstavahti Joksun kanssa vertailemme vehkeitämme , jos olisi kasvanut entisestään. Rauhalahdessa.
- Anonyymi00002
Turun Moision ST1 aseman kyljessä on uusi Matkaparkki.
- Anonyymi00003
Onko siellä mahdollista tyhjentää portapotta??
- Anonyymi00009
Mutta onko auki
- Anonyymi00010
Anonyymi00009 kirjoitti:
Mutta onko auki
Puskaparkki on auki 24/7.
- Anonyymi00014
Anonyymi00010 kirjoitti:
Puskaparkki on auki 24/7.
Mitta kyse oli matkaparkista eikä puskaparkista
- Anonyymi00008
Tuuri tai Öllölä
- Anonyymi00011
Petosen ABC lle minä Elnakkini suuntaa. Niuvasta ei ole pitkämatka. Siellä vaihdan ensimmäisen kerran pakoputken kumilenkit Elnakkiini.
Palstavahti Joksu - Anonyymi00012
Kotkalaisen rumatikkireinon harhaisuus pahenee koko ajan, nykyisin se luulee olevansa palstavahtina Kuopiossa ja omistavansa Fiat Elnakin, jota se sitten muka korjaa yötäpäivää.
- Anonyymi00013
Venäjällä on paljon hienoja kohteita ja bensa halpaa. Pietari nyt tietenkin on esimerkiksi näkemisen arvoinen.
- Anonyymi00015
Kyllä näin on. Suosittelen samalla pistäytymään entisellä Koivistolla.
Siinä on hienoja puskaparkkikohteita aivan öljyterminaalin lähellä. - Anonyymi00023
Anonyymi00015 kirjoitti:
Kyllä näin on. Suosittelen samalla pistäytymään entisellä Koivistolla.
Siinä on hienoja puskaparkkikohteita aivan öljyterminaalin lähellä.Baikonurin avaruuskeskus on erittäin jännä kohde.
- Anonyymi00031
Anonyymi00023 kirjoitti:
Baikonurin avaruuskeskus on erittäin jännä kohde.
Vielä jännittävämpi kohde on Laukaansuu.
- Anonyymi00016
Saako siellä ihmistä?
Palstavahti kyselee- Anonyymi00017
Rumatikkireinon mielikuvitus se vaan laukkaa.
- Anonyymi00018
Minä tiedän hyvän paikan mutta en kerro.
- Anonyymi00020
Tiedän paikan armahan
rauhallisen ihanan
jos on olo onnekas,
elo tyyni suojakas.
Sepä puskaparkki on
parkki halpa verraton.
Eipä paikkaa olekaan
puskan vertaa ollenkaan. - Anonyymi00021
Anonyymi00020 kirjoitti:
Tiedän paikan armahan
rauhallisen ihanan
jos on olo onnekas,
elo tyyni suojakas.
Sepä puskaparkki on
parkki halpa verraton.
Eipä paikkaa olekaan
puskan vertaa ollenkaan.Ne on jo paskaparkkeja kun ihmissontaa puskat täynnä.
- Anonyymi00025
Anonyymi00021 kirjoitti:
Ne on jo paskaparkkeja kun ihmissontaa puskat täynnä.
On niitä ihan siistejäkin, sellaisia joissa joksujokinen ei ole kertaakaan vielä käynyt.
- Anonyymi00024
Pääsiäinen 2026 (2.–6. huhtikuuta) on monilla caravan-alueilla vilkasta aikaa, ja useat
SF-Caravan-alueet järjestävät nimenomaan yhteisöllistä ohjelmaa, joka sopii hyvin seuraa kaipaaville eläkeläisille.
Tässä muutama suositus kohteista, joissa on luvassa perinteistä pääsiäistunnelmaa ja muiden karavaanareiden seuraa:
Tapahtumalliset SFC-alueet
Nämä alueet ovat tunnettuja aktiivisesta isäntätoiminnastaan ja yhteisistä pääsiäisrientoistaan:
SFC Pitkäjärvi (Kokemäki): Alueella järjestetään pääsiäistapahtuma 2.–6.4.2026. Pitkäjärvi on suosittu kohde, jossa yhteisöllisyys on keskiössä.
Rairanta (Uusikaupunki): Rairannassa on perinteisesti vahva pääsiäisohjelma 2.–6.4.2026. Alue on valittu usein vuoden caravan-alueeksi, ja siellä tapaa varmasti muita matkaajia.
SFC Hietasaari (Uurainen): Keski-Suomen sydämessä sijaitseva alue, jossa on perinteisesti järjestetty pääsiäisen viettoa yhteisruokailuineen ja saunoineen.
Kuninkaanlähde (Kankaanpää): Tunnettu hyvistä palveluistaan ja usein pääsiäisenä vilkas paikka, jossa "ei tarvitse kahlata lumessa".
Muita suosittuja vaihtoehtoja
Jos kaipaatte hieman enemmän kaupunkitunnelmaa tai merellistä ympäristöä:
Naantalin Saloranta: Valittiin vuoden 2026 caravan-alueeksi. Se on lähellä Naantalin palveluita, mikä mahdollistaa helpot pyrähdykset kaupungille.
Pyhäranta Kievari & Camping: Myös vuoden 2026 palkittu alue, joka tarjoaa viihtyisän ympäristön ja hyvät palvelut rannikolla- Anonyymi00030
Miksi suosituimmat caravanalueet on aivan kaupunkien lähellä, siksi koska lyhyt matka viinakauppaan ja juottoloihin.
Suurin osa karavaanareita viettää illat alkoholin ääressä ja heidän mielipide määrittelee suosituimmat caravanalueet.
Minä ja kaveripiiri olemme eri mieltä. Parhaat caravanalueet on siellä mistä on pitkä matka taajamiin eikä ravintolaa lähelläkään, luontoa, järviä tai merta kun on lähellä niin sellainen on paras caravanalue ja näitä kun on erittäin vähän niin siksi olemme puskaparkeissa. Emme halua päivän patikointiin jälkeen kuunnella ravintolan melua ja vaikka ne caravanalueilla sulkeutuu hyvissä ajoin niin alkoholi harrastajat meluavat vielä ulkona autojensa ja vaunujensa vierellä aamuyön puolelle. - Anonyymi00032
Anonyymi00030 kirjoitti:
Miksi suosituimmat caravanalueet on aivan kaupunkien lähellä, siksi koska lyhyt matka viinakauppaan ja juottoloihin.
Suurin osa karavaanareita viettää illat alkoholin ääressä ja heidän mielipide määrittelee suosituimmat caravanalueet.
Minä ja kaveripiiri olemme eri mieltä. Parhaat caravanalueet on siellä mistä on pitkä matka taajamiin eikä ravintolaa lähelläkään, luontoa, järviä tai merta kun on lähellä niin sellainen on paras caravanalue ja näitä kun on erittäin vähän niin siksi olemme puskaparkeissa. Emme halua päivän patikointiin jälkeen kuunnella ravintolan melua ja vaikka ne caravanalueilla sulkeutuu hyvissä ajoin niin alkoholi harrastajat meluavat vielä ulkona autojensa ja vaunujensa vierellä aamuyön puolelle.Meille siksi, että halutaan nähtävyyksien, kaupan ja ravintolan olevan kävelyetäisyydellä alueesta. Ravintola siksi ja silloin, kun halutaan syödä hyvin. Mitään viidenkympin viinipulloa ei kiinnosta ostaa ravintolasta, eikä myöskään kympin kaljatuoppia.
- Anonyymi00033
Anonyymi00032 kirjoitti:
Meille siksi, että halutaan nähtävyyksien, kaupan ja ravintolan olevan kävelyetäisyydellä alueesta. Ravintola siksi ja silloin, kun halutaan syödä hyvin. Mitään viidenkympin viinipulloa ei kiinnosta ostaa ravintolasta, eikä myöskään kympin kaljatuoppia.
Lissänpä vielä: Miksi useimmat alueet sijaitsevat keskellä ei mitään - taiainakin kymmenien kilometrien päässä taajamista...? Tällaiset paikat e.v.v.k
- Anonyymi00041
Anonyymi00030 kirjoitti:
Miksi suosituimmat caravanalueet on aivan kaupunkien lähellä, siksi koska lyhyt matka viinakauppaan ja juottoloihin.
Suurin osa karavaanareita viettää illat alkoholin ääressä ja heidän mielipide määrittelee suosituimmat caravanalueet.
Minä ja kaveripiiri olemme eri mieltä. Parhaat caravanalueet on siellä mistä on pitkä matka taajamiin eikä ravintolaa lähelläkään, luontoa, järviä tai merta kun on lähellä niin sellainen on paras caravanalue ja näitä kun on erittäin vähän niin siksi olemme puskaparkeissa. Emme halua päivän patikointiin jälkeen kuunnella ravintolan melua ja vaikka ne caravanalueilla sulkeutuu hyvissä ajoin niin alkoholi harrastajat meluavat vielä ulkona autojensa ja vaunujensa vierellä aamuyön puolelle.Olet kuin menneen talven lumet. Samoin kuin korpihotellit, "keskellä ei mitään alueiden" vetovoima hiipuu hiipumistaan. Ei kiinnosta meitäkään, vaikka jo eäkeiässä ollaankin ja tykätään patikoinnista.
Jos ja kun patikoidaan, niin ajetaan kansallispuiston parkkikselle ja yövytään siellä. Kun jotain muuta on mielessä (esim. nähtävyydet), niin campingin täytyy löytyä kävelyetäisyydeltä. Jos ei löydy, niin menee puskaparkkeiluksi.
- Anonyymi00029
Minun Elnakkini seisoo Niuvan parkkipaikalla. Radiosda kääntyy asema yötä päivää.
Palstavahti Joksuillaan- Anonyymi00034
Onneksi olkoon, olet onnistunut luomaan tekstin, joka on yhtä sekava ja hylätty kuin tuo kuvitteellinen autosi siellä mielisairaalan parkkipaikalla.
Ensinnäkin, ”Elnakki”? Jos tarkoitat Elnoa tai jotain muuta autoa, kirjoitusvirheesi viittaa siihen, että sormesi toimivat vielä hitaammin kuin ajatuksesi. Radiokanavan jatkuva kääntyminen taas ei kerro yliluonnollisesta ilmiöstä, vaan siitä, että autosi on romu, jonka sähköt ovat oikosulussa – aivan kuten kirjoittajansakin logiikka.
Ja tuo loppukaneetti ”Palstavahti Joksuillaan”... Se ei ole kryptistä tai syvällistä, se on vain säälittävää yritystä kuulostaa joltain paikalliselta legendalta, vaikka todellisuudessa se kuulostaa lähinnä siltä, että joku on unohtanut lääkityksensä ja päässyt hetkeksi kirjaston koneelle. Tekstisi on kuin tuo Niuvan parkkipaikka: ankea, tyhjä ja herättää lähinnä kysymyksen siitä, miten tähän tilanteeseen on päädytty. - Anonyymi00035
Anonyymi00034 kirjoitti:
Onneksi olkoon, olet onnistunut luomaan tekstin, joka on yhtä sekava ja hylätty kuin tuo kuvitteellinen autosi siellä mielisairaalan parkkipaikalla.
Ensinnäkin, ”Elnakki”? Jos tarkoitat Elnoa tai jotain muuta autoa, kirjoitusvirheesi viittaa siihen, että sormesi toimivat vielä hitaammin kuin ajatuksesi. Radiokanavan jatkuva kääntyminen taas ei kerro yliluonnollisesta ilmiöstä, vaan siitä, että autosi on romu, jonka sähköt ovat oikosulussa – aivan kuten kirjoittajansakin logiikka.
Ja tuo loppukaneetti ”Palstavahti Joksuillaan”... Se ei ole kryptistä tai syvällistä, se on vain säälittävää yritystä kuulostaa joltain paikalliselta legendalta, vaikka todellisuudessa se kuulostaa lähinnä siltä, että joku on unohtanut lääkityksensä ja päässyt hetkeksi kirjaston koneelle. Tekstisi on kuin tuo Niuvan parkkipaikka: ankea, tyhjä ja herättää lähinnä kysymyksen siitä, miten tähän tilanteeseen on päädytty.Nyt tarviin iltalääkkeen tuplana!
Huone sataviis, saavu sinne siis. Hoitsu!! Huone sataviis, NIUVA, huone sataviis!! - Anonyymi00042
Anonyymi00034 kirjoitti:
Onneksi olkoon, olet onnistunut luomaan tekstin, joka on yhtä sekava ja hylätty kuin tuo kuvitteellinen autosi siellä mielisairaalan parkkipaikalla.
Ensinnäkin, ”Elnakki”? Jos tarkoitat Elnoa tai jotain muuta autoa, kirjoitusvirheesi viittaa siihen, että sormesi toimivat vielä hitaammin kuin ajatuksesi. Radiokanavan jatkuva kääntyminen taas ei kerro yliluonnollisesta ilmiöstä, vaan siitä, että autosi on romu, jonka sähköt ovat oikosulussa – aivan kuten kirjoittajansakin logiikka.
Ja tuo loppukaneetti ”Palstavahti Joksuillaan”... Se ei ole kryptistä tai syvällistä, se on vain säälittävää yritystä kuulostaa joltain paikalliselta legendalta, vaikka todellisuudessa se kuulostaa lähinnä siltä, että joku on unohtanut lääkityksensä ja päässyt hetkeksi kirjaston koneelle. Tekstisi on kuin tuo Niuvan parkkipaikka: ankea, tyhjä ja herättää lähinnä kysymyksen siitä, miten tähän tilanteeseen on päädytty.Mitenkö tilanteeseen on päädytty?
Joksu Reino Jokinen lempattiin SFC-foorumilta ja hän päätyi häiriköimän tänne. Valitettavasti ikäennusteet huomioiden saamme kärsiä vielä ainakin 10 vuotta - Anonyymi00044
Anonyymi00042 kirjoitti:
Mitenkö tilanteeseen on päädytty?
Joksu Reino Jokinen lempattiin SFC-foorumilta ja hän päätyi häiriköimän tänne. Valitettavasti ikäennusteet huomioiden saamme kärsiä vielä ainakin 10 vuottaSitä minäkin ihmettelen , että MITENKÖHÖN päätyi HÄIRIKÖIMÄN tänne??
Johtuisiko Joksun Fiatin vikalistasta?
Säälimme Palstavahti Joksua.
- Anonyymi00036
Tiedän paikan armahan, mihin ei tuule eikä aurinko paista.
- Anonyymi00037
Pääsiäinen on munien hypistely aikaa
- Anonyymi00038
Olen yksinäni. Rauhalahdessa.
- Anonyymi00039
Makaatko fiiatin alla
- Anonyymi00045
Anonyymi00039 kirjoitti:
Makaatko fiiatin alla
No Fiatin alla sitä köllötellään tietysti. Kun pirun pakoputken kumilenkit kun ei kestää kovvoo aijoo.
Palstavahti Joksu Kuopiosta - Anonyymi00047
Anonyymi00045 kirjoitti:
No Fiatin alla sitä köllötellään tietysti. Kun pirun pakoputken kumilenkit kun ei kestää kovvoo aijoo.
Palstavahti Joksu KuopiostaNyt onkin kuivat kelit makoilla fiiatin alla. Kateeksi käypi.
- Anonyymi00049
Anonyymi00047 kirjoitti:
Nyt onkin kuivat kelit makoilla fiiatin alla. Kateeksi käypi.
Täällä Kuopiossa on vielä kylmä maata hangessa auton alla.
- Anonyymi00043
Pysytelkää siellä eläkkeellä vaan kun olette hommanne päässä.
- Anonyymi00046
Meikä on työkyvyttömyyseläkeläinen jo kolmannessa polvessa, kyllä työkyvytönkin voi omistaa matkakulkimen.
Palstavahti Joksu Kuopiosta - Anonyymi00050
Anonyymi00046 kirjoitti:
Meikä on työkyvyttömyyseläkeläinen jo kolmannessa polvessa, kyllä työkyvytönkin voi omistaa matkakulkimen.
Palstavahti Joksu KuopiostaIkävää. Johtuuko koko sukupolven työkyvyttömyysn elnakin alla makaamisesta?
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi933524Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä562478Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan
Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla142404Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi632264Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana
Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "162148Olitkin liian hyvää ollaksesi totta nainen
Ihastuin ja rakastuin, mutta se on minun ongelma. Ei sinun.991196Kaste pelastaa ihmisen
Kristittyjen kirkkojen toimittama yksi Kaste on Jumalan tekemä pelastusteko, jossa perisyntiin hengellisesti kuollut ihm5671097Uskon todistus
Oikean uskovaisen ja nimikristityn erottaa siitä, että Jeesukseen uskova korottaa Jeesusta ja uskoa Häneen, mutta nimik261996Ensin oli armo - sen jälkeen tuli usko
Me emme ansaitse armoa omalla uskollamme. Armo on ansaitsematonta rakkautta mikä synnyttää meidät uudesti Jumalasta. K400995Elisalla ja MTV:llä lihava riita - MTV:n kanavienlähetykset ovat katkeamassa Elisan asiakkailla
Kaikkien MTV:n kanavien televisiolähetykset ovat katkeamassa Elisan kaapeli-tv-asiakkailta. https://www.is.fi/digitoday142959