Evankeliumille on kysyntää

Satakunnan Kansa 29.3.
Tuomo Talja

Kolumnit | Pyhäpäivän sana

"Ei ole enää noloa uskoa Jeesukseen syntieni sovittajana” .
– Evankeliumi vastakulttuurina

Tuomo Talja Kankaanpään seurakunnasta kirjoittaa nuorten sukupolvien suhtautumisesta evankeliumiin.

On viitteitä siitä, että perinteisen kristillisen lähetystyön painopiste on siirtymässä kirkon ulkopuolelle. Samaan aikaan voi havaita, että evankeliumille on kysyntää. Asiaan ovat havahtuneet monet, etenkin nuoremmat sukupolvet.

Maailman muuttuessa turvattomaksi ja arvaamattomaksi katse kääntyy pois ihmiskeskeisyydestä kohti jotain pysyvämpää. Vaikka lähetystyö ihmisten toteuttamana ei ole ollut ongelmatonta, kristinusko on myötävaikuttanut yhteiskuntien kehitykseen merkittävästi.

Edelleen yhteiskuntamme perustana olleet kristilliset arvot kannattelevat ja ohjaavat huolehtimaan lähimmäisestä myös vaikeassa taloustilanteessa. Perimmäinen kysymys ei ole kuitenkaan hyvinvoinnista tai yhteiskunnallisesta vakaudesta. Evankeliumi kannattelee ihmistä myös silloin, kun kaikki muu katoaa.

Alkava hiljainen viikko ja sitä seuraava pääsiäinen johdattavat kristinuskon ytimeen. Jeesus kuoli maailman syntien puolesta, jotta saisin pahat tekoni anteeksi ja pääsisin iankaikkiseen elämään, jossa kaikki on kerran hyvin.

Sanoma anteeksiannosta on Jeesuksen opetuksen keskiössä. Kristillisen opetuksen vähentyessä riitojen ja erimielisyyksien ratkaisukeinot ovat koventuneet. Tämä näkyy niin yhteiskunnallisessa keskustelussa, toimintatavoissa kuin kyvyttömyytenä kohdata ja sietää eri tavoin ajattelevia lähimmäisiä.

Nuorten sukupolvien parissa evankeliumi nähdään vastakulttuurina. Ei ole enää noloa uskoa Jeesukseen syntieni sovittajana ja seurata hänen opetuksiaan. On ilmeistä, että kasvanut kiinnostus kristinuskoa kohtaan ei kumpua ilmastoasioista tai hyväntekeväisyydestä, joilla on oma tärkeä paikkansa, vaan kirkon ainutlaatuisesta sanomasta. Meille on annettu tehtäväksi viedä eteenpäin evankeliumia lohdutukseksi, rohkaisuksi ja turvaksi mahdollisimman monille.

Kirjoittaja on Kankaanpään seurakuntapastori.

0

61

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

        Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
        Maailman menoa
        166
        2120
      2. Israel euroviisujen 2.

        Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
        Uskonnot ja uskomukset
        311
        1803
      3. Persujen puoluekokous 2026

        Missä ja Milloin pidetään ?
        Maailman menoa
        93
        1587
      4. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

        Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
        Maailman menoa
        82
        1258
      5. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

        Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
        Ikävä
        200
        1220
      6. Mikä se viehättävin

        Asia on kaivatussasi?
        Ikävä
        67
        1170
      7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

        Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
        Ikävä
        25
        1091
      8. Mikä kaivatussasi

        Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
        Ikävä
        48
        1027
      9. Rakas nainen ymmärsin

        Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
        Ikävä
        73
        986
      10. Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea

        Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei
        Maatila ja metsä
        24
        972
      Aihe