Voiko uskovaisena itseään pitävä henkilö juopotella säännöllisrsti?
Voiko uskovainen ryypätä?
Anonyymi-ap
91852
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 91
Vanhimmat
Se kuuluu uskonnonvapauteen kuten homojen herjaaminen. Ei siihen saa puuttua.
Uskovainen ei saa herjata homoja. Mutta hän saa kyllä muistuttaa ihmisiä, että homoseksuaalinen elämäntapa on syntiä Raamatun mukaan. Jeesus kehoitti : " opettakaa heitä [=kansoja] noudattamaan kaikkea, mitä minä olen käskenyt teidän noudattaa."
Jeesus ei käskenyt homojen mitään noudattaa.
Mutta Raamatussa Loot ja Nooa joivat päänsä täyteen.
Siellä kaksi Iihavaa ToIIoa juo päänsä täyteen.
Jeesus ei opettanut mitään homoseksuaalisesta elämäntavasta.
Mutta oliko Luther uskovainen? Liittyen ryyppäämiseen.
On se kumma kun viina virtaa siellä kahdella aamusta iltaan.
Tollo Rosso oli Alkossa ennenvanhaan erinomainen edukas punaviini.🍷🇮🇹
Nyt täytyy tolloilla muutenvaan.🥺🇫🇮
>>>>>>>>>Jeesus ei opettanut mitään homoseksuaalisesta elämäntavasta.
Mutta oliko Luther uskovainen? Liittyen ryyppäämiseen.<<<<<<<
----------------------------
Ei pidä unohtaa että Jeesus Kristus on lihassa ilmestynyt Jumalan Sana. Jumalan pyhä laki on katoamantoa Jumalan Sanaa.
------------------------
”Alussa oli Sana, ja Sana oli Jumalan tykönä, ja Sana oli Jumala. Hän oli alussa Jumalan tykönä. Kaikki on saanut syntynsä hänen kauttaan, ja ilman häntä ei ole syntynyt mitään, mikä syntynyt on.”
Johannes 1:1-3 FB38
--------------------
”Ja Sana tuli lihaksi ja asui meidän keskellämme, ja me katselimme hänen kirkkauttansa, senkaltaista kirkkautta, kuin ainokaisella Pojalla on Isältä; ja hän oli täynnä armoa ja totuutta.”
Johannes 1:14 FB38
----------------------
”Ei kukaan ole Jumalaa milloinkaan nähnyt; ainokainen Poika, joka on Isän helmassa, on hänet ilmoittanut.”
Johannes 1:18 FB38
----------------------------
”Sittenkuin Jumala muinoin monesti ja monella tapaa oli puhunut isille profeettain kautta, on hän näinä viimeisinä päivinä puhunut meille Pojan kautta, jonka hän on pannut kaiken perilliseksi, jonka kautta hän myös on maailman luonut
ja joka, ollen hänen kirkkautensa säteily ja hänen olemuksensa kuva ja kantaen kaikki voimansa sanalla, on, toimitettuaan puhdistuksen synneistä, istunut Majesteetin oikealle puolelle korkeuksissa,
tullen enkeleitä niin paljoa korkeammaksi, kuin hänen perimänsä nimi on jalompi kuin heidän.”
Heprealaiskirje 1:1-4 FB38
---------------------
”Älkää luulko, että minä olen tullut lakia tai profeettoja kumoamaan; en minä ole tullut kumoamaan, vaan täyttämään. Sillä totisesti minä sanon teille: kunnes taivas ja maa katoavat, ei laista katoa pieninkään kirjain, ei ainoakaan piirto, ennenkuin kaikki on tapahtunut.”
Matteus 5:17-18 FB38
--------------------
Jeesuksessa Kristuksessa on Rakkauden ( agape -ei eros) laki. Elävässä uskossa uskosta vanhurskaaksi tulleella on Rakkauden ( agape) laki
”Antakaa kaikille, mitä annettava on: kenelle vero, sille vero, kenelle tulli, sille tulli, kenelle pelko, sille pelko, kenelle kunnia, sille kunnia. Älkää olko kenellekään mitään velkaa, muuta kuin että toisianne rakastatte; sillä joka toistansa rakastaa, se on lain täyttänyt. Sillä nämä: "Älä tee huorin, älä tapa, älä varasta, älä himoitse", ja mikä muu käsky tahansa, ne sisältyvät kaikki tähän sanaan: "Rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäsi".
Rakkaus ei tee lähimmäiselle mitään pahaa. Sentähden on rakkaus lain täyttämys. Ja tehkää tämä, koska tunnette tämän ajan, että jo on hetki teidän unesta nousta; sillä pelastus on nyt meitä lähempänä kuin silloin, kun uskoon tulimme.”
Roomalaiskirje 13:7-11 FB38
--------------------------
Rakkauden lain rikkojia muistuttaa heidän syyttävä omatuntonsa Jumalan laista joka vaatii täydellisyyttä.
”Käskymme päämääränä on rakkaus, joka tulee puhtaasta sydämestä, hyvästä omastatunnosta ja vilpittömästä uskosta. Muutamat ovat eksyneet niistä pois ja poikenneet joutavaan jaaritteluun. He tahtovat olla lainopettajia, vaikka eivät itsekään ymmärrä, mitä puhuvat ja minkä varmaksi vakuuttavat.
Me tiedämme, että laki on hyvä, jos sitä käytetään lain mukaisesti.
Tiedämme myös, ettei lakia ole säädetty vanhurskaan takia vaan lainrikkojien ja kurittomien, jumalattomien ja syntisten, rienaajien, epähurskaiden ja saastaisten, isän- ja äidintappajien, murhaajien, haureellisten ja homoseksuaalisuuden harjoittajien, ihmiskauppiaiden, valehtelijoiden, valansa rikkojien
ja kaiken muun takia, mikä on vastoin tervettä oppia, jota minulle uskottu autuaan Jumalan kirkkauden evankeliumi opettaa.”
1. kirje Timoteukselle 1:5-11 FINRK
---------------------
Koko ajan viinaa siellä kahdella.
Hyvinhän tuo KD on junailemassa muiden oikeistopuolueiden kanssa viinoja helpommin saatavaksi, eli seuraava kysymys.
Ei ole, vaan on vastustanut KAIKKIA vapautuksia ja saa myös salissa äänestää vastaan
Parempi on olla viinaa juomatta, koska sitä ympärikännissä saattaa tehdä jotain syntiä kun touhut ei ole kontrollissa eikä välttämättä edes aamulla muista mitä on touhunnut.
Silloin on suuri vaara suistua syntiin ja vaikka kännipäissään puolustaa amerikan homoja, että ei kai se nyt niin paha juttu ole jos vähän puppaloineet.
Niin voi käydä ja siten parempi olla juomatta tai juoda äärimmäisen vähän.
Saa uskovainen ryypätä. Jos sitten tekee kännipäissään jumalattomia tekoja niin silloin kannattaa olla ryyppäämättä. Mutta pelkkä känni ei tee uskovaisesta syntistä. Ja sitä paitsi Jumala ei ole niin pikkumainen että rupeaisi arvioimaan millainen määrä kullakin on syntiä ja mikä ei. Onko se lasillinen vai pullollinen. Joten ryyppää rauhassa mutta ´pirä ittes/ihtes ihmisenä´ sanos pohojalaanen.
Kyllä uskovainen saa ryypätä mutta silloin pitää lopettaa kun kuvittelee vettä viiniksi.
Voi. Tietämistäni ihmisistä uskovaiset juovat enemmän kuin muut.
Voi ryypätä ja ryyppäävätkin.
Ryyppäävät, mutta ei vain pidä kännipäissään vahingossa puolustaa homoja.
Sinne meni silloin taivaspaikka.
Vaikeus on aina siinä kun pitää ryyppypullo hakea naapurikaupungista
"Voiko uskovaisena itseään pitävä henkilö juopotella säännöllisrsti"?
Kohtuus kaikessa:
1 Tim 3
"Niin myös seurakuntapalvelijain tulee olla arvokkaita, ei kaksikielisiä, ei paljon viinin nauttijoita, ei häpeällisen voiton pyytäjiä, vaan sellaisia, jotka pitävät uskon salaisuuden puhtaassa omassatunnossa."
Kännissä, oikein kännissä sitä ihminen puhuu aivan mitä sattuu ja juuri siksi ei pidä ottaa kovia kännejä ettei alkaisi vahingossa puhua homoista kännipäissään myönteisesti. Siksi on kaikista paras olla käyttämättä ollenkaan alkoholia, koska ei sitä voi tietää missä se raja kulkee milloin menettää kontrollin täysin.
Totta kai voi ja on melkein suotavaakin. Helpompihan se deliriumissa uskoa.
Kyllä voi juopotella säännöllisesti ja ryypätä jatkuvasti. Myös tuurijuoppous luonnistuu häneltä.
Erityisesti aloituksessa kyselty säännöllinen ryyppääminen on suositeltavaa, koska säännölliset elämäntavat ovat suositeltavia ja asiat tulee ottaa kirjaimellisesti.
Voi, ja niinhän niistä moni tekeekin.
Joten, miksi noin tyhjänpäiväinen kysymys?
Voi ja niin moni tekeekin. Kun aina repsahtaa juomaan niin siitä on kätevää syyttää pahoja henkiä. Ei tarvi katsoa ottaa itse mitään vastuuta.
Ei voi tai siis ei halua!
Ainut mikä estää sekä rajoittaa ryyppäämistä on suuri ja mahtava homotuksen pelko.
Jos sitä kännissä sekoaa siihen kun muutoinkin silloin sekoilee ja tekee mitä tahansa, niin on erittäin suuri riski jos ei nyt aivan suoraan tekoon ryhdy, niin ainakin kehua amerikan homoja. Siksi on parempi pitäytyä eikä antaa pirulle pikkusormea että se saa vietyä sitten kaikki.
Uskoo tai ei, niin järkeä siinä juopottelussa ei ole.
Lasrs levi lestadius joi . 🤷♀️
Ja Lutherin Martti.
Voi toki ja runsaasti ennen heräämistä.
Tyyli vapaa. Miten kukin selviää itsensä kanssa tässä sekopäisessä maailmassa. Eipä tuo viina mikään hyvä pakotie ole, mutta jos joudut siihen turvautumaan, niin ei sinua siitä helvettiin syöstä. Autetaan korkeintaan, jos haluat siitä eroon.
Onhan se synti missä haureuskin. Aivan saman arvoinen.
Jos vetää kova kännit, täytyy se tehdä yskin tai ei ainakaan miesseurassa.
Muutoin käy selvitessä niin, että joku alkaa muistelemaan, että sitä kännissä kokeiltiin hommaa miesten kesken, että lyökö laudalta sen mitä naisen kanssa maataan ja jos oikein muistan joku teistä piti hommasta vaikka minusta se teki kipeää.
Siinä sitä sitten yritetään muistella että mitä oikein tuli touhuttua ja jos joku on vähän harmissaan asiasta, niin toinen lohduttaa että ollaan kuitenkin kaikki hengissä, ei ole alettu tappelemaan kuten tapana on ja pistetty jotain meistä puukolla hengiltä. Nyt puukoteltu vain toisella tavalla ja kaikki voivat aivan hyvin.
Raamatun mukaan ei saa juopotella, koska siitä tulee irstas meno. Tämä toteutuu, jos esim. mies juopottelee kapakassa naisseurassa. Siitä seuraa usein estotonta parittelua. Jos heteromies juopottelee vaikkapa kotonaan herraseurassa tai yksinään, siitä ei tule irstasta menoa.
Ei yleensä. Tosin takuuseen ei voi mennä siitäkään
Tottakai uskova voi ryypätä, jopa säännöllisesti. Mutta ei se mitään Jumalan tahdon mukaista käytöstä ole, koska Raamatussa Herra sanoo, ettei sellainen ole ihan viisas, joka juopuu.
Alkoholin käyttöä ei Raamattu kokonaan silti kiellä, vaan jopa sanoo viinin ilahduttavan sydämen, mikä viittaa siihen, että jonkinlainen lievä alkoholin vaikutus olisi vielä ihan sallittua. Mutta varsinaista humalatilaa, jossa ihminen ei enää hallitse itseään, ei pidetä hyvänä asiana, koska se aiheuttaa monenlaista pahaa.
Jeesusta pilkattin mm. juomariksi, koska hän käytti viiniä. Hän myös asetti viinin verensä vertauskuvaksi, joten ei viiniä voi täysin tuomitakaan. Muuten tuomittaisin Jeesuskin ja hänen verensä symboli ehtoollisella syntiseksi.
Raamatun mukaan uskovan ei kuulu olla "paljon viinin nauttija" ja siksi neuvotaan, että "älkää juopuko". Vähän siis voi Raamatun mukaan viiniä nauttia.
Ainakin entiset piispat Irja Askola ja arkkipiispa Kari Mäkinen käyttivät muutakin kuin vain viiniä Venäjän matkoillaan. Vodkaa.
Kyllä sellaisesta seuraa humalatila.
"Auringon alla ei ole mitään parempaa kuin syödä ja juoda hyvin" sanoo Raamattu.
Että siellä víina virtaa Iäpi Pääsiäisen.
Onko sinulla minkäänlaisia silmiä?
OIet armoton juoppo.
Viini, jossa on alkoholia, on seurausta siitä, että aiemmin rypälemehua ei osattu pastöroida.
Nykyään ei ole mitään tarvetta juoda käynyttä viinirypäleen mehua. Meillä on mahdollisuus valita.
Jeesuksen aikana viini ei ollut monta päivää makeata viiniä, vaan se rupesi käymään. Ei sitä silti voinut heittää menemään, koska siinä oli vitamiineja ja mineraaleja. Lopulta se kävi etikaksi, tuli siis sellaiseksi, että sitä ei voinut tarjota kuin jo vähän juopuneille.
Kun Jeesus muutti veden viiniksi, Hän ei suinkaan tehnyt vanhaa hapannutta viiniä, vaan makeaa tuoretta juomaa.
Tietysti kukin kuvittelee viinin sellaiseksi kuin itse haluaa.
Viini tarvitsee viinirypäleitä.
Kaksi juoppoa.
Siellä.
Raamatun kirjoittamisen aikana sana viini merkitys oli toinen kuin nykyään. Se sisälsi kaikki viinirypäleistä tehdyt juomat rypäletuoremehusta luonnollisen käymisen kautta käyneisiin viineihin. Väkeviä ei ollut, koska tislaustaito ei vielä silloin ollut opittu. Se opittiin vasta 9 .vuosisadalla.
Historiaa.
Riippuu vähän siitä, mitä tuolla ”ryyppäämisellä” tarkoitetaan.
Ei alkoholin käyttö sinällään ole kielletty, kunhan sitä käyttää maltillisesti. Eli humalatila ei ole hyvä asia, mutta pikkuhiprakka on ok.
Mitä tulee tähän ”Anonyymi00037” 2026-04-05 16:49:10 kommenttiin; ”Jeesuksen aikana viini ei ollut monta päivää makeata viiniä, vaan se rupesi käymään.”, niin ei siellä mitään ”tuoremehuja” juotu.
Ainoa tapa säilöä oli juuri tuo käyminen, mikä viinin tekemiseen tarvitaan. Eli viini on käymisteitse tuotettu juoma, jonka alkoholipitoisuus on yleensä 10–15 %.
Tuolloin viinin laatu vaihteli todella paljon, joten jokainen erä oli enemmän tai vähemmän maultaan kehnoa.
Etikaksi viini muuttuu, kun se on avoimessa astiassa ja alkaa hapettua. Siinä menee muutama viikko. Tiivisti suljetussa astiassa se voi säilyä vuosikausia jopa vuosikymmeniä
Kyllähän se ”hiprakka”, kevythumalakin voi olla huono, riippuen ihmisestä ja tilanteesta. Sekin riittää siihen, että ihminen tekee vääriä ratkaisuja verrattuna selvänä olemiseen. Monet ajavat autollakin vähän alkoholin vaikutuksen alaisena, mikä on huonompi kuin selvänä ajaminen, ei niitä rajoja muuten olisi. Kevyempikään liika-annos tai liian usein tapahtuva alkoholin nauttiminen ilman humaltumistakaan ei ole aivoille hyväksi.
On kauhea riski vetää kännit.
Voi kännipäissään antaa homomyönteisen lausunnon tai tuomita yhdysvaltojen ja Israelin sotatoimet.
Sitä ei saisi ikinä anteeksi vaikka miten laittaisi kännin piikkiin.
Miksi siis vetää mitään kännejä?
Tuota kannattaisi kysyä piispoilta Mäkinen ja Askola.
Hellarilla taas piispat mielessä
Ja Lootilta ja Nooalta. Kysyä.
Uskon kautta pitäisi päästä alkoholin aiheuttamasta riippuvuuden kahleesta eroon,
niin ettei tarvitse käyttää sitä humalahakuisesti (mikä on syntiä) eikä muutoinkaan olla riippuvainen siitä niin, että sitä tulisi välttämättä jatkuvasti olla, eikä voisi olla taukoa.
Ei jatkuva alkoholi ole aivoille hyväksi, vaikkei humalaan itseään joisikaan.
Uskovaiset ne vasta ryyppäävätkin.
Ei ole uskottavaa, kyllä baarit ja alkoholinhuurteiset bileet täyttää lähinnä sellaiset ihmiset, joita uskonasiat ei juuri kiinnosta. Jeesuksen avulla moni on päinvastoin: päässyt alkoholin otteesta eroon. Meilläkin seurakuntayhteyksissä ymmärtääkseni ihmiset ovat joko absolutisteja tai käyttävät vain vähän, suosivat mietoja. En ole nähnyt heitä humalassa.
Olen nähnyt tv:ssä näytettyjä klippejä kuinka useat jumalattomat parit ovat vihkiytyneet kirkossakin niin, että ainakin toinen on ollut humalassa. He myös kiroilivat ja käyttäytyivät monin tavoin huonosti. Sellaiset menevät vain perinteiden, puitteiden ja fiiliksen vuoksi kirkossa naimisiin.
Papit on jatkuvasti pienessä kännissä.
Ilmaista viiniä tarjolla kokoajan.
Ongelmajuoppo ja uskovainen — sisäinen ristiriita ratkeaa teoissa: usko vaatii rehellisyyttä itselle ja päätöksen, että elämä muutetaan. Ensiksi myönnä ongelma kokonaisuudessaan ja etsi väkevä motivaatio lopettamiseen (usko, perhe, terveys). Tee konkreettinen suunnitelma: turvallinen vieroitus lääkärin tai hoitopalvelun avulla jos tarve, sitten pitkäkestoinen hoito—maa-, avo- tai kristillinen kuntoutus—ja vertaistuki (esim. AA tai kristilliset tukiryhmät). Hanki hengellinen ja käytännöllinen tuki: luotettava seurakunnan jäsen, pastori tai terapeutti, joka pitää vastuussa ja rukoilee yhdessä. Poista laukaisevat tekijät ja ympäristöt, korvaa juominen rakenteella: säännöllinen rukous/raamattuluku, työ tai vapaaehtoistyö, liikunta ja terveet ihmissuhteet. Opettele tunnistamaan ja käsittelemään tunteet terveesti—terapia, 12-askeleen ohjelmat ja hengelliset käytännöt auttavat. Varaudu takapakkeihin: niistä otetaan opiksi, ei luovuteta; pyydä anteeksi ja jatka eteenpäin. Lopuksi sitoudu päivittäin: pieniä tekoja, joissa usko näkyy käytännössä; ajan myötä sisäinen rauha ja eheys kasvavat.
Kristitty voi ja saa tehdä kaikkea, mikä on aidosti Jumalalle kunniaksi, itselle ja lähimmäiselle hyväksi sekä seurakuntatoimintaa rakentavaa ja elävöittävää.
Useat toimivat juuri päinvastoin. Kielloilla, trollailulla ja sormin osoittamalla ei rakennu mitään hyvää.
k_v
Aivan, noin pitää käyttäytyä!
" Kielloilla, trollailulla ja sormin osoittamalla ei rakennu mitään hyvää."
Näin se usein on.
Alkoholia käytetään lääkkeenä mielelle ja "sielulle". Jos on mieli kirkas, ei sitä yleensä halua sumentaa millään aineilla. Ja sumeneehan se mieli näitäkin lukemalla, jos alkaa kaikkea uskomaan. Juominen ei ole ongelma ellei se ole ongelman poistamista. Tai jotakin.
Ei vähäinen tai kohtuullinen alkoholi sumenna mitään.
Onko se mummu niin, kuten huoneentaulussa, joka kertoo näin: Tässä talossa alkoholin nauttiminen on ehdottomasti kielletty. Muutoin, kun kalaruoan kanssa. Jos vastoin kaikkea odotuksia tarjotaan ruoaksi härkää, niin luettakoon sekin sitten kalaksi.?Alkoholiongelmasta parantuneet olkoon siis sekaantumatta alkoholintippaankaan. Ja myöskin kunnon uskovaiset olkoon juomata.
Spagettiwesterneissä juotettiin tissilämpöstä huonoa viskiä nuolenkärjen poistamiseks esimerkiksi olkapäästä. Raakaa touhua on ollut.
Mutta se on ollut sen ajan kurkun bakteerien neutralointia, kunhan sen tekee kurlaten ajoissa. Reseptillä sisäisesti. Kurlaten.
Ei siis voi yllyttää. Imago ei kestä.
:D No, ei ihan noinkaan.
Niin. Eipä taida eläinlääkärit nykyään maatilalla hoitokäyntinsä jälkeen samalla kirjoittaa kahvipöydässä pirtureseptiä.
En tiedä mu niin ne tekee
Minulla ainakaan ei ole minkäänlaista tarvetta ryypiskellä!
k_v
Siis silloin soveltuu prosenttijuoma lääkinnällisiin tarkoituksiin kurkkukivuntunteen poistamiseks. Sisäisesti. Olihan se Kekkonenkin aikanaan kansainvälinen.
Tekikö Jeesus muuten rypälemehua? Vai viiniä? Toki puolustan Jeesusta, ja uskon viinin viiniksi.
Ehtoollisviini on muuten ihan oikeasti hyvää, kun ei heti nielaise. Ei mitään halpaa litkua.
Mitä on "ryypiskely"?
Olen raitis.😇❤️👍🇫🇮🕊🌹🤸🤸♀️🤸♂️🎵🎶🎵
Juon olutta ja vähän ehdollisviintä kirkossa ja kokouksissa. 🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍷
Siis tarkennuksena se, että en juo olutta🍺 kirkossa ja kokouksissa, vaan vain ja ainoastaan sen ehdollisviinitilkan kirkossa ja kokouksissa.⛪️🍷❤️👍
Et käy missään kokouksissa. Kirjoitit vasta rumasti kiroillen Räsäsestäkin
Käyn kokouksissa.⛪️😇❤️🥖🍷
Ketä on Räsänen?🤔🌹
Pitkä aikaisella ryyppäämisellä on karut seuraukset: päätyy hellarilahkolaiseksi todistamaan Jeesuksesta!
Kavahtakaa!
Kova on kohtalo.🥺
Tuo on ihan realistinen visio. Olen tosin miettinyt joskus, että kumpi siinä on syy ja seuraus. Nimittäin kun tahtoo olla, että nuo usein jatkavat ainakin kausittaista juopottelua ja tuolla en suinkaan tarkoita mitään kevyttä kesäkänniä jonain lauantai ehtoona vaan vähän pidempiä kinkereitä. Yksi selkeä myyntivaltti hellareilla on ja se liittyy juuri noiden retkahtamiseen , sen voi kätevästi laittaa demonien piikkiin, mitäpä turhia sitä mitään henkilökohtaista vastuuta kantamaan.
"...voi kätevästi laittaa demonien piikkiin, mitäpä turhia sitä mitään henkilökohtaista vastuuta kantamaan."
Tuo on mielestäni vaarallinen asenne.
Tiedän erään uskovaisen, joka laittoi korkin kiinni uskoon tullessaan ja pitää visusti huolen siitä ettei ota enää pisaraakaan, koska jos sen tekee niin mopo karkaa taas käsistä
Niin minäkin. Tiedän tosin myös ateisti ihmisiä jotka eivät juo pisaraakaan samasta syystä ja tiedänpä sellaisenkin aikuisen joka ei ole koskaan edes aloittanut juomista.
Parempi niin onkin, jos on taipuvainen alkoholismin sairauteen.
”Tolkun.Ihminen” 2026-05-18 17:59:07 kirjoitti;
”Olen tosin miettinyt joskus, että kumpi siinä on syy ja seuraus. Nimittäin kun tahtoo olla, että nuo usein jatkavat ainakin kausittaista juopottelua ja tuolla en suinkaan tarkoita mitään kevyttä kesäkänniä jonain lauantai ehtoona vaan vähän pidempiä kinkereitä.”
Näissä alkoholikeskusteluissa turhan usein ajaudutaan tosiaan siihen, että kaikki alkoholin käyttäminen olisi juopottelua.
On aivan toinen asia, jos sairaus nimeltä alkoholismi vaivaa. Silloin tosiaan humala on pääasia ja sitä halutaan monta päivää peräkkäin.
”Yksi selkeä myyntivaltti hellareilla on ja se liittyy juuri noiden retkahtamiseen , sen voi kätevästi laittaa demonien piikkiin, mitäpä turhia sitä mitään henkilökohtaista vastuuta kantamaan.”
No, tavallaan noinkin voi olla. Ongelma tässä on että kaikki ulkoistetaan, ikään kuin ihminen ei itse olisi koskaan mikään toimija.
jehovat voi ja kuuluukin
Itse asiassa eivät käytä alkoholia. Mutta olen tavannut joitakin vapaiden suuntien henkilöitä, joilla oli selkeä alkoholiongelma.
Pitkäaikainen alkoholi-ongelma edesauttaa vapaiden suuntien pauloihin haksahtamista.
Sehän on hyvä, että uskoontulon myötä pääsevät tuostakin ongelmasta eroon. Jeesus auttaa. Kyllä luterilaisissa piireissäkin tullaan uskoon ja elämä muuttuu.
No Jeesuksen veren alkoholipitoisuus oli 100%, joten eiköhän.
Useiden kristittyjen osalta vaikeampi kysymys on, voiko olla ryyppäämättä.
Kyllä voi, mutta ei halua!