Olin juutalaisen ja konservatiivisen aivopesun uhri

Yläasteiässä minulle sattui ikävä tapahtuma, jossa äitini hyväksyi markettireissulla sen, että livautin ostoskoriin paksun paperback -kirjan eli Leon Urisin kirjan Exodus. Ahmin tietysti kirjan nopeasti, mutta en huomannut, että jouduin juutalaisen aivopesun uhriksi samalla.

Olen nyt vasta noin 50 -vuotiaana huomannut asian. Toki käsitystä on helpottanut se, miten Israel nykyään suhtautuu Gazaan, Länsirantaan, Libanoniin ja Iraniin.

Mitä mieltä muut ovat? Oletteko aivopesun uhreja esimerkiksi uskontojen suhteen?

2

142

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tämän ja perussuomalaisten hallituksessa olon vuoksi aion seuraavissa vaaleissa äänestää ensimmästä kertaa elämässäni sosiaalidemokraatteja. Olen aina aiemmin äänestänyt kansallista kokoomusta, mutta nyt siitä on tullut vastenmielinen ja linjaton persujen myötäilijäpuolue.

      Itse asiassa minulle Li Andersson vaikuttaa aika kuumalta henkilökohtaisesti ja myös puoluejohtajana, vaikka olenkin virkamies, joka tienaa 100k€ vuodessa.

      • "Itse asiassa minulle Li Andersson vaikuttaa aika kuumalta henkilökohtaisesti..."

        Tarkennetaan, että hänen älynsä tekee hänestä "kuuman". Minä ajattelen niin, että aivot ovat ihmisen tärkein seksuaalielin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      138
      1495
    2. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1318
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      81
      796
    4. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      28
      737
    5. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      11
      720
    6. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      637
    7. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      589
    8. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      563
    9. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      549
    10. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      38
      529
    Aihe