Onko VT ja Tora sama kirja?

Kristonusko on juutalaisuuden lahko. Tunnustavatko juutalaiset Vanhan Testamentin oikeellisuuden? Näin ainakin pastorini väittää.
2404
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

eivät ole sama, mutta Toora sisälty VT:hen jonka siis myös juutalaisuus tunnustaa.

Jeesushan oli juutalainen...

Äänestä

tarkoittaa viittä Moseksen kirjaa. Juutalainen tanach =torah, profeetat ja kirjoitukset on sama kuin esim.luterilaisen Raamatun VT.
Kristinusko ei ole juutalaisuuden lahko, alkujaan Jeesus-liike oli sitä mutta kristinusko ei enää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ei ennen sivuilla käynyt kirjoitti:

Kristonusko on juutalaisuuden lahko. Tunnustavatko juutalaiset Vanhan Testamentin oikeellisuuden? Näin ainakin pastorini väittää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu