Tämä ei yllätä. Vapaa-ajattelijain liitto ei jättänyt tukihakemusta Vapaa Ajattelija -lehden julkaisemiseksi. Ilmeisesti on jo tajuttu, ettei lehden taso riitä tuen saamiseen.
Orastavaa realismiako? Tuskin.
Nyt on menossa kolmas peräkkäinen vuosi, jolloin liitto ei myöskään saa lainkaan yleistä valtionapua. Liittomaksua ei ole korotettu ja pääomatulotkin vähenevät vuokra-asuntojen putkiremonttien takia.
Pahenevassa rahapulassa liitto kuitenkin päätti painaa paperille lehden joka numeron. Rahaa kuluu ja luonnosta liitto ei piittaa pätkääkään.
Valtio ei tänäkään vuonna tue Vaparilehteä
15
199
Vastaukset 15
- Anonyymi00001
Mitä luontoon tulee, kirkko on paljon edellä vapareita. Näin Jyväskylässä: https://yle.fi/a/74-20217481
Samaan aikaan liitto haluaa painaa sekoilunsa paperille ja postittaa ympäri Suomea. Luonto ei kiitä. - Anonyymi00002
Vapaa-ajattelijain liiton liittovaltuusto hyväksyi 15.11.2025 talousarvion, jossa arvioitiin julkaistavan vuonna 2026 Vapaa Ajattelija -lehteä kolme numeroa vain verkossa ja yksi numero Voima-lehden liitteenä sekä verkossa.
Liittohallitus päätti pyyhki valtuuston päätöksellä p-settä.
Liittohallitus päätti 15.12.2025 Esa Ylikosken esityksestä kävellä valtuuston päätöksen yli ja julkaista neljä 32-sivuista paperista numeroa.
Kalliiksi tulee. Kovin kalliiksi.- Anonyymi00006
Ylikoski siis edelleen ohjaa liittoa. Ja siis piittaamatta liittovaltuustosta. Haiskahtaa ns. demokraattiselta sentralismilta.
- Anonyymi00013
Anonyymi00006 kirjoitti:
Ylikoski siis edelleen ohjaa liittoa. Ja siis piittaamatta liittovaltuustosta. Haiskahtaa ns. demokraattiselta sentralismilta.
Sitä se on. Yksi tyyppi sanelee muille.
- Anonyymi00003
Miksi pitäisikään tukea?
- Anonyymi00004
Tasa-arvoon vannovassa maassa myös vapaa-ajattelijoiden, humanistien, uskonnottomien ja ylipäänsä kirkkoon kuulumattomien toimintaa pitäisi tukea, jos kerran tuetaan uskonnollisia.
- Anonyymi00005
Anonyymi00004 kirjoitti:
Tasa-arvoon vannovassa maassa myös vapaa-ajattelijoiden, humanistien, uskonnottomien ja ylipäänsä kirkkoon kuulumattomien toimintaa pitäisi tukea, jos kerran tuetaan uskonnollisia.
Jotain rajaa. Ei niitä umpipimeitä uskonlahkojen lehtiäkään tueta, joten miksi vaparienkaan lehteä pitäisi tukea?
- Anonyymi00007
Vapaa Ajattelija -lehti on tänä vuonna saanut 4000 euron avustuksen valtion rahoittamasta Kulttuurilehtien Kultin projektista.
- Anonyymi00008
Aprillipäivä meni jo.
- Anonyymi00009
Oisko linkkiä väitteen tueksi?
- Anonyymi00010
Anonyymi00009 kirjoitti:
Oisko linkkiä väitteen tueksi?
Ootellaan. Turhaanko?
- Anonyymi00012
Anonyymi00010 kirjoitti:
Ootellaan. Turhaanko?
Eppäilemättä turhaan.
- Anonyymi00014
Yki Räikkälä väittää, että avustusta on saatu noin 1000 euroa. Kultin sivuilla asiasta ei ole mitään. Mitenköhän tämän asian laita nyt on?
- Anonyymi00015
Anonyymi00014 kirjoitti:
Yki Räikkälä väittää, että avustusta on saatu noin 1000 euroa. Kultin sivuilla asiasta ei ole mitään. Mitenköhän tämän asian laita nyt on?
Kaikenlaisia huhuja kuten vaparien salailukulttuurissa on perinteisesti tapana
- Anonyymi00016
Anonyymi00015 kirjoitti:
Kaikenlaisia huhuja kuten vaparien salailukulttuurissa on perinteisesti tapana
Miksi kaikessa va-viestinnässä vallitsee vähintään sekavuus ellei kokonaan vaieta?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791329
- 851236
- 96977
- 48823
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40723Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83599Mikä on vahvuutesi palstalla?
Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr111520Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä29516Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su44488Tunnetta ja sinua on vaikea kuvailla
Paremmin se varmaan aukeaa muulla tavalla. Olen merellä, jossa kovin usein puhkeaa rajuilma ja huomaan taistelevani hu33465