Opetuslasten sapatin vietto Pääsiäisenä.
Luukas 23:56
Ja palattuaan kotiinsa he valmistivat hyvänhajuisia yrttejä ja voiteita; mutta sapatin he viettivät hiljaisuudessa lain käskyn mukaan.
Sapatin vietto Pääsiäisenä
14
330
Vastaukset
- Anonyymi00001
Hiennoo kun olivat niin naisellisia wokeja .
- Anonyymi00002
Jatkuu Mark 16:1 Sapatin mentyä Magdalan Maria ja Maria, Jaakobin äiti,sekä Salome ostivat hyvänhajuisia yrttivoiteita mennäkseen voitelemaan Jeesuksen.
2 Ensimmäisenä sapatin jälkeisenä päivänä he tulivat haudalle varhain auringon noustessa.
Pääsiäissapatti alkoi keskiviikko iltana ja päättyi torstai iltana, perjantai oli viikkosapatin aatto jolloin naiset ostivat voiteita.
Ja perjantai illasta lauantai iltaan oli viikko sapatti jonka jälkeen sunnuntai aamuna naiset menivät tyhjälle haudalle. - Anonyymi00003
Jeesuksen esimerkin mukaan sapattina pitää olla kuollut.
Elävänä sitä ei tarvitse viettää.- Anonyymi00004
Kyllä ne adventistit vaikuttavat ihan kuolleilta siellä kirkkosalissaan lauantaina.
- Anonyymi00005
Anonyymi00004 kirjoitti:
Kyllä ne adventistit vaikuttavat ihan kuolleilta siellä kirkkosalissaan lauantaina.
Näytä sinä hyvää esimerkkiä oikeasta uskovaisesta !
- Anonyymi00006
Anonyymi00005 kirjoitti:
Näytä sinä hyvää esimerkkiä oikeasta uskovaisesta !
Sinulla on täysin väärä asenne ja luulo. Ei uudestisyntyneen tarvitse mitään näyttää kenellekään, koska hän toimii hengessä. Vain uudestisyntymättömän on tarvetta näytellä ja näyttää mukamas uudestisyntynyttä. Siksi adventistit ovatkin niitä 'seitsemännen päivän' näyttelijöitä, kuten yhteisön virallinen nimikin 'seitsemännen päivän adventistit' osoittaa.
- Anonyymi00007
Anonyymi00006 kirjoitti:
Sinulla on täysin väärä asenne ja luulo. Ei uudestisyntyneen tarvitse mitään näyttää kenellekään, koska hän toimii hengessä. Vain uudestisyntymättömän on tarvetta näytellä ja näyttää mukamas uudestisyntynyttä. Siksi adventistit ovatkin niitä 'seitsemännen päivän' näyttelijöitä, kuten yhteisön virallinen nimikin 'seitsemännen päivän adventistit' osoittaa.
Harvinaisen totta.
Sitä on mitä saa taivasta. Sitä viisautta ja tekoja.
Jos ei saa, sitä turha paikkailla muiden herjaamisella ja itsensä kehumisella.
- Anonyymi00008
Ihminen saa uskossaan sen mitä saa ylhäältä, Pyhän Hengen kautta.
Jos niitä hedelmiä ei ole, ei voi kuin nöyrtyä Herran edessä rukoukseen.
Ei voi alkaa sättiään muita, että ovat yhtä onnettomia uskossaan kuin mitä itse on. - Anonyymi00009
Eikä se voi mennä niin, että jos itsellä ei oikein uskossa kulje, niin alkaa vaatimaan, että muutkin olisi samanlaisia kahjopäitä.
- Anonyymi00010
Meidän tulee rakastaa kaikkia ihmisiä jopa vihamiehiä !
- Anonyymi00011
Eri asia mitä pitää ja kenet halutaan tappaa.
- Anonyymi00013
Anonyymi00011 kirjoitti:
Eri asia mitä pitää ja kenet halutaan tappaa.
Jahve haluaa tappaa kaikki, jotka eivät pyllistelle hänen edessään.
Ihmiset ja eläimet olivat Jahven tappolistoilla.
Jahve on myös ulkoistanut tappamisen. Hän antaa käskyjä siitä, ketkä tulee tappaa.
Jahven käskyihin kuului, että myös raskaana olevat naiset ja vastasyntyneet vauvat sekä lapset piti tappaa.
Sama tappovimma on nyt sen Jahven seuraajillakin. Uhataan tuhota koko sivilisaatio, kun he palvelevat Jahvea vain eri nimellä. Muslimit ovat kuitenkin paljon lähempänä Raamatun VT:n ja Jahven periaatteita kuin krisityt.
- Anonyymi00012
Tietysti voi olla eri tulkintoja pääsiäisen ajankohdasta, se ei ole pelastuskysymys.
Minun ymmärrykseni mukaan pääsiäinen vuonna 31 alkoi tiistaina, koska silloin oli astronomisesti täysikuu, ja pääsiäinen oli aina kaksi viikkoa uuden kuun jälkeen.
Jeesus oli tullut Jerusalemiin, ja Hän oli sunnuntaina Juhlassa, joka mainitaan evankeliumeissa, ja jolloin Maria toi mukanaan Nardusvoidetta ja voiteli Jeesuksen jalat.
Tämä tapahtui kaksi päivää ennen pääsiäistä Matteuksen ja Markuksen mukaan (Mark.14:1) mutta Johanneksen mukaan kuusi päivää ennen pääsiäistä (Joh.12:1).
Johannes oli ylimmäisen papin tuttava, Papisto oli alkanut viettää pääsiäistä viikon lopussa, Siksi sunnuntai oli kuusi päivää ennen pääsiäistä hänelle.
Matteus ja Markus viettivät pääsiäistä Mooseksen lain mukaan, jolloin sunnuntaista tiistaihin oli vain kaksi päivää.
Jeesus söi pääsiäisaterien tiistai-iltana, hänet vangittiin sitten yöllä, vietiin ylipappien luo aamulla, sitten myöhemmin Pilatuksen eteen keskiviikkona,, myöhemmin Herodeksen luo samana päivänä, ja illalla Pilatus ja Herodes varmaan söivät yhdessä illallista, he" tulivat ystäviksi".
Torstaina Jeesusta kuulusteltiin taas. Pilatus istui tuomioistuimellaan klo 12 päivällä, kun hän antoi lopullisen tuomionsa.
Jeesus jätettiin sotilaiden pilkattavaksi.
Perjantaiaamulla Jeesus vietiin ristiinnaulittavaksi, ja Hän kuoli klo 15, ja vietiin hautaholviin. Hänet käärittiin liinavaatteeseen ja Hän lepäsi haudassa sapatin ajan sunnuntaiaamuun asti, kunnes enkeli tuli herättämään .
Jeesus oli usean kerran sanonut että Hän nousisi ylös kolmantena päivänä, ja myös ylipapit tiesivät sen, ja vaativat vartijoita kolmanteen päivään asti. Siksi on todennäköistä, että Jeesus oli haudassa perjantai-illasta sunnuntaiaamuun asti, siis kaksi yötä.
Kertomus Joonasta ja Joonan merkistä voi olla evankeliumien kirjoittajien tulkinta. He eivät kenties olleet ymmärtäneet, että tuo merkki: neljäkymmentä päivää, ja hävitys. olikin varoitus siitä, että Jerusalem tulisi hävitettäväksi neljäkymmentä vuotta myöhemmin.
Siksi he selittivät sen, että Joonan oleskelu kalan vatsassa olisi ollut tuo merkki.
Matteus erikoisesti kirjoitti oman tulkintansa ilman lainausmerkkejä kertomukseensa Jeesuksen elämästä ja sanoista. (Esim. Matt.3:3, 12:18 13:35,21:4
Tietysti on tärkeintä, että Jeesus kuoli sinun ja minun tähtemme, jotta meillä olisi ikuinen elämä. Pidetään omat käsityksemme. - Anonyymi00014
Ei Pilatus mitään tuomiota antanut, vaan pesi kätensä ja juutalaiset ottivat syyn Jeesuksen kuolemasta harteilleen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko1902681Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-82732427Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy332295Huulitäytteet ja tekotisssit
Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä2112277Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1541391Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m861234Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.
Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.1051199Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har171082Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään451050- 84957