Vanha polttomootoriauto ongelma

Anonyymi-ap

Autoalan Keskusliitto maalaa ikävän kuvan iäkkäistä valitettavan yleisistä 2004-2014 mallisten polttomoottoriautojen jäännösarvon laskun aiheuttamasta näkymästä. Ongelmaksi tulee näiden vaihtoon tarjottavien autojen jälleenmyyntikunto (niihin ei oikein takuuta uskalla antaa) ja-arvo. Ongelma ei koske autoja joiden vaihtoarvo on 2000€ tai alle. Se laitetaan huutokauppaan tai poistetaan. Vaihtoauto näissä usein 12000-15000€ hintainen sähköauto edullisella maksuerällä. Autokanta ei oikein voi määrättömästi lisääntyä eikä vaihtopihan 200 myymätöntä rotiskoa ole mikään hyvä bisnes. Romutuspalkkio pitääkin osoittaa sinne hinta-asteikon alapäähän, jolloinn saadaan sinne ylempään 25000-35000€ autoille tilaa. Tosiasia on että romutuspalkkio ei toimi, tuskin kukaan romuttaa 2010 mallista ja ostaa uuden, se kenen normaali auto on 2000 arvoinen ei koskaan hanki uutta.

6

90

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Antaisitko itse takuun 22 vuotta vanhalle sähkökiesille?

      • Anonyymi00004

        Vaikea sanoa niitä on vielä aika vähän.


    • Anonyymi00002

      No eikös vanhalla autolla ajavat nimenomaan aina toitota sitä miten edullista vanhalla autolla on ajaa ja miten paljon sillä säästää rahaa. Juttujen mukaan summa on merkittävä.

      Ostakoon uuden auton sitten näillä säästöillä.

      • Anonyymi00003

        Minä ajan 11 vuotiaalla pikkudiiselillä . Melko pieniksi on jäänyt autoilun kulut 8 vuoden aikana tuolla autolla . Säästöjäni en tule uuteen autoon laittamaan , mukavampaa on saada pääomatuloja .


      • Anonyymi00005
        Anonyymi00003 kirjoitti:

        Minä ajan 11 vuotiaalla pikkudiiselillä . Melko pieniksi on jäänyt autoilun kulut 8 vuoden aikana tuolla autolla . Säästöjäni en tule uuteen autoon laittamaan , mukavampaa on saada pääomatuloja .

        Vähäisiksi taitaa jäädä nuo diesel sätöt ja sen myötä pääoma ja -tulot.


    • Anonyymi00006

      Pahin on jo nyt huomattu. Maantiellä liikkuu entistä enemmän hyinokuntoisia autoja, joiden korjaukset ja huollot on laiminlyöty. Nykyinen tilanne ei ainakaan auta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      61
      7520
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2946
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1776
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1659
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1404
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      131
      1163
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      77
      853
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      812
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      745
    Aihe