Keskikalja suurin menoerä

Anonyymi-ap

Veromuutoksella saisi rahaa jäämään muuhunkin kulutukseen, kuten parturissa käymiseen.

11

233

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Hyvin riittää rahat kun ei osta sitä kaljaa kuin harvakseltaan ja niukasti.

      • Anonyymi00002

        Kaljoista ei tingitä , päinvastoin , vaikeina aikoina lisätään kulutusta .


      • Anonyymi00005
        Anonyymi00002 kirjoitti:

        Kaljoista ei tingitä , päinvastoin , vaikeina aikoina lisätään kulutusta .

        Uhmaa, uhmaa.


    • Anonyymi00003

      Miksi et osta olutta verkkokaupasta, jos verot ahdistaa! Minä olen ostanut jo vuosia oluet, siiderit ja hanaviinit verkkokaupasta. Tilaan kerralla ison lastin ja siitä riittää kohtuullisella käytöllä pitkäksi aikaa. Kustannus normaalin kaupan hintoihin olematon, kun usein tarjouksia, joissa esim. 5,9% olut 24 pack on maksanut 0,99€ (parasta ennen päiväys lähellä).

      Parturissa en ole käynyt vuosiin, kun hommasin jo 1990-luvulla sellaisen kotiparturisetin, sillä on minun hiukset ja parta leikattu, sekä leikkasin lapsien hiukset. On säästynyt vuosikymmenien aikana melkoisesti rahaa.

      Ostin uuden kotiparturikoneen Tokmannilta tarjouksesta n. 20€ hintaan, tämäkin on nyt ollut jo käytössä kolme vuotta ja kestää ehkä vielä aika monta vuotta.

      • Anonyymi00004

        24 pack 99 senttiä? Epäilen.


      • Anonyymi00006
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        24 pack 99 senttiä? Epäilen.

        Epäile vaan, mutta totta se on! Parasta ennen päiväys on silloin tosi lähellä, mutta aika monta kertaa on ollut tarjouksessa 0,99€ se 24 pack olutta. Usein kuitenkin pidemmällä päiväyksellä 4,95€ se 24 pack, mutta ei paha hinta sekään. Usein laittavat vielä mukaan kaupan päälle pari purkkia jotain siideriä, jossa päiväys mennyt umpeen, jos paketissa on tilaa.


    • Anonyymi00007

      Aika vähän menee rahaa kaljaan, joten se on merkityksetön menoerä.
      Sen sijaan bensiini on sikamaisen kallista, joten litrahinnasta pitäisi
      vähentää ainakin se 50c veroja jotta kuluttaja voisi käydä töissä.

      • Anonyymi00008

        Eipä mene saastuttavaan bensaan lainkaan rahaa, ja siksi on hyvä omatunto.

        Kaljaa käyn ostamassa fillarilla. Muovikassejakaan en tuhlaa, vaan käytän reppua.


    • kaljassa nesteytys ja ravinteita vaan protskuu ja vitamiinejakin tarttee ja rasvaa.. myöskin.. onnekseni voin myöntää etten ole käynyt parturissa sitten olisko syksyn 2021 jälkeen? tukka kasvaa mutta vain tiettyyn pituuteen ja sitten lähtee irtoamalla ja kanpaamalla ja varsin harrjalla harjaamalla..kyse ei ole vitamiinin tai muun puutostilasta köyhäksi syön hyvin vaikka kaljotellessa silloin kun niin käy... jää syöminen vain noin 20 pros max..

      • Anonyymi00009

        Mutta jos hakisikin Latvian rajalta sellaisen lastin että jouset notkuisi.


      • Anonyymi00009 kirjoitti:

        Mutta jos hakisikin Latvian rajalta sellaisen lastin että jouset notkuisi.

        polkupyörä ja peräkärri?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      188
      1315
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      893
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      842
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      50
      711
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      612
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      311
      590
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      579
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      564
    10. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      560
    Aihe