Suomessa on maailman huonoimmat eläkkeet

HS tutki ja totesi Suomen eläketason olevan alhaisin maailmassa.
Kaiken lisäksi erityisesti kommunisti (nuoret) haluavat leikata jo valmiiksi alhaisia eläkkeitö,
29265
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

Sosiaaliturva on alhaisin, eläkkeet pienimmät, mutta kansa sentään on onnellisin. Turvallisesti Kokoomuksen maamiinattomassa johdossa.

Binga Tupamäelläkin taistelu kommunismia vastaan sen kuin kiihtyy. Ben Zyskowicz tulee rollaattorillaan perässä ja ajaa vielä elossa olevien taistolaisten yli.

1Äänestä
  • Muuttakaa helvettii jos ette maksa veroja ja eläkemaksuja tarpeeksi.

    Äänestä

maksetaanko afriikan maissa eläkettä ja minkä suuruinen se on .
että jääkö suomen maksamat eläkkeet alakynteen.
JOS JÄÄ niin sen pitää hallitus ensitilassa KORJAT muuten ei täyty
käsky yhdenvertaisuudesta.
Ja sen puutteen voi viedä EU: n tuomioistuimeen korjattavaksi.

Äänestä
  • Miten Afrikanmaissa voi olla mitään eläkkeitä kun suurimman osan kansaa tumot on euron tai ei mitään päivässä?
    Monissa maissa kun ei ole sosialiturvaa mitään, eikä veroja paljoa makseta, ei ole myöskään mitään rahastoja eläkkeitä varten, valtiot yrittää tehdä niin vähän velkaa kuin mahdollista, sijoittajat sijoittaa kaiken rahan vain jos saavat voittoa.

    Mutta se on niiden maiden ongelma,, mutta sääliksi käy niiden maiden köyhiä ihmisiä ja sairaita, vanhuksia ja lapsia,, sekä heidän eläimiäkin eli sikäli täällä on olleet asiat vielä paremmin mutta huomisesta ei nyt oikein enää tiedä.jos täälläkin pahenee koko ajan lisää.

    Nollasummapeli on aina viheliäinen juttu miljardeille maailman köyhille... Ja siitä ei amerikan kapitalismissa tunnuta välitettävän ikinä paskaakaan ...

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Miten Afrikanmaissa voi olla mitään eläkkeitä kun suurimman osan kansaa tumot on euron tai ei mitään päivässä?
    Monissa maissa kun ei ole sosialiturvaa mitään, eikä veroja paljoa makseta, ei ole myöskään mitään rahastoja eläkkeitä varten, valtiot yrittää tehdä niin vähän velkaa kuin mahdollista, sijoittajat sijoittaa kaiken rahan vain jos saavat voittoa.

    Mutta se on niiden maiden ongelma,, mutta sääliksi käy niiden maiden köyhiä ihmisiä ja sairaita, vanhuksia ja lapsia,, sekä heidän eläimiäkin eli sikäli täällä on olleet asiat vielä paremmin mutta huomisesta ei nyt oikein enää tiedä.jos täälläkin pahenee koko ajan lisää.

    Nollasummapeli on aina viheliäinen juttu miljardeille maailman köyhille... Ja siitä ei amerikan kapitalismissa tunnuta välitettävän ikinä paskaakaan ...

    Tukipummille sopiva eläke on lantti päivässä.

    Äänestä

Ihme että Hesari tällaisen jutun tekee. Hesari on yleensä eläkeläisten suurin vihollinen.

1Äänestä
  • Toimittajat, yleensä freelancereita, tulevat ilmeisesti joukolla eläkeikään ja kohtaavat karun totuuden.

    1Äänestä

Ei voi olla totta, meillä on maailman onnellisin maa.

1Äänestä
  • Ei kyllä uskois kun lukee Suomi24:ää.

    1Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Ei kyllä uskois kun lukee Suomi24:ää.

    LOL...

    Äänestä

On se niin että suomen sosiaaliset edut houkuttaa porukkaa keitolle..

olisi eri tilanne kun eläkkeet koskisi vain suomessa työuransa tehneet.

Äänestä

Kyllä hän joillekin maksetaan todella suuriakin eläkkeitä. Tekoälyn mukaan ainoastaan Suomessa ja Virossa ei ole eläkekattoa.

Äänestä
  • Niin mutta entäpä jos Suomessa ovat ostovoimaltaan huonoimmat eläkkeet?

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Niin mutta entäpä jos Suomessa ovat ostovoimaltaan huonoimmat eläkkeet?

    Bulgariassa bensa maksaa 1,40 euroa, joten hintataso ei ole paljon halvempaa kuin Suomessa.

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Niin mutta entäpä jos Suomessa ovat ostovoimaltaan huonoimmat eläkkeet?

    Lue se juttu, niin ei tarvi arvailla, mutta arvauksesi oli kyllä väärä!

    Äänestä

>> Luukkainen ihmettelee keskustelua eläkkeiden leikkauksista.
– Se aiheuttaa suurta epävarmuutta. Eläkkeet ovat jääneet jälkeen palkkakehityksestä, ja niiden verotuskin on palkkatulojen verotusta kireämpää. Näpit irti eläkkeistä! Luukkainen sanoo tiukasti.<<
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011905588.html

Ei eläkkeiden kuulukaan seurata palkkoja, sehän olisi epäoikeudenmukaista , mutta kaikki eivät ymmärrä.

Äänestä

Leikkiikö Suomi rikasta vaik onkin köyhä?Ollaan aina ekana pelastamassa maailmaa,ilmoittaudutaan kriisien ratkaisijoiksi ja ongelmiin rahoittajiksi.Ollaan aika pieni maa väestöltään,ei ole öljyä eikä luonnonrikkauksia muitakaan.Takahikiällä sijainti,ja introvertti kansanluonne,jota on ehkä helppo suurempien vedättää.

Äänestä

Eipä ollut ennen vuotta 1963 eläkkeitä lainkaan.

Kun eläkekassat kehitettiin oli eläkeläisiä 350 tuhatta. Nyt tämä pullataikina on paisunut 1,5 miljoonaan!

Ennen istui ikääntyneet kotona kiikkustuolissa ja auttoivat kotona mm lapsiperheitä. Nyt ravaavat alvariinsa etelän aurinkorannoilla!

Ja nämä samat ikääntyneet kuluttavat Suomen budjetista joka on 90 miljardia lähes puolet eli 40 miljardia.

Lapsiperheet 9 miljardia.

Varakkaimpia Suomessa ovat yli 70 vuotiaat.

Valtion velka aiotaan maksaa tulevista tuloista eli Bkt:llä. Silloin myös nämä lapset joita on koko ajan vähemmän joutuvat maksumiehiksi.

Heitä alle 15 vuotiaita on vain 760 tuhatta vuonna 2030.

Tämä silti vaikka rahaa on!

Eläkekassat 285 miljardia
Pankkitilit 115 miljardia
Pörssiomistukset 100 miljardia
Valtion omaisuus 100 miljardia

Yhteensä 600 miljardia euroa!

Valtion velka 200 miljardia.

Jos minulta kysytään. Homma on päälaellaan! Me maksamme menneisyyttä ja tuhoamme tulevaisuuden!

1Äänestä
  • Eläkekassoilla pitäisi olla sijoitusvaroina toista biljoonaa rahaa, niin kuin esim samankokoisessa Norjassa on, ja muissa suurissa valtioissa, niin Suomella ei olisi mitään hätää nyt... Eikä mitään velkaongelmaa, oli täällä töitä tai yrityksiä tai ei...

    Äänestä

Suomi on tuhoutunut tuhonnut tulevaisuuden vaikka katsoisi kolmevuotta
eteenpäin ei nousua ei parempaa kehitystä .

firmat on ottaneet työkseen laajentaa islamin valtaa.
syyllistävät muita jos sanoo EI emme ota vastaa pakkosyöttöä joka tuhoaa
mihin koskee.

Äänestä

Onneksi suomessa on eläminen on edullista, ruoka, bensaa saa eurolla ja verotus on alhainen.

Äänestä
  • Minäkin olen lukenut. Suomen kauneimmat sadut kirjan lapsena.

    Äänestä

Ulosottotoimi kiittää töitten jatkumisesta. Iäkkäät kaduille heitteille jätettäviksi lapsiperheineen.

Äänestä

EI ne eläkkeet niin pienet ole, etteikö hallitus voisi niistä vähän nipistää.

Äänestä

Älä nyt hörhöä olemattomia.

Äänestä

Mitkä ihmeen kommunistinuoret? Persut näkevät kommareita kaikkialla vaikka heitä ei Suomessa ole ollut kymmeniin vuosiin!

Äänestä

Tarkoitti Veroparatiisikommunisteja, varakkaita korkeakoulutettuja perintö- ja verosuunnittelija-sijoittajia, joille valtiolta maksellaan nyt myös TUPLAELÄKKEITÄ, öky"taitelija"elämäntapojen rahoittamiseksi verokeitaisiin, vaikka heillä on jo yksityisten eläkerahastojen eläkkeet ja varallisuutta, perintöjä jne verokeitaiden pankkien tileillä ym mammonaa.

https://keskustelu.suomi24.fi/t/19378021/vasemmiston-irtisanouduttava-ex-pj-siimeksen-aarifasistisista-elakemielipiteista#comment-142136884

Moderni oikeusvaltio Sveitsi säästää ja tienaa n. 2 500€/kk MINIMIELÄKKEILLÄ, joilla vanhukset voivat asua pidempään kotona, poissa kalliista sote-laitoksista, kuluttajina työllistämässä kestävästi. Arvokas vanhuus pitää kuulua jokaiselle Suomen kansalaiselle. EU on antanut Suomelle useita varoituksia riittämättömistä eläkkeistä.

Ennenaikaiset kuolemat, sote- ja kerjuuttamis-ihmiskauppa eli moderni orjuuttaminen, eivät kuulu aitoihin oikeusvaltiohin. 2 500€/kk MINIMIELÄKKEET Suomeen.

Äänestä

Älä hoopoja puhu. Että oikein HS tutki, en kyllä ole nähnyt moista tutkielmaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

HS tutki ja totesi Suomen eläketason olevan alhaisin maailmassa.
Kaiken lisäksi erityisesti kommunisti (nuoret) haluavat leikata jo valmiiksi alhaisia eläkkeitö,

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu