Sairaspoissaolot kunnassa

Anonyymi-ap

Ahdistuneisuushäiriöt, mielenterveysasiat, masennus sekä vakavat stressireaktiot ja sopeutumishäiriöt ovat olleet kunnan työntekijöiden yleisimmät diagnoosit sairauspoissaoloissa.
Mielenvikaiset johtaa kuntaa?

19

407

    Vastaukset 19

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      38 päivää vuosilomaa johon ei lauantaipäiviä lasketa. 20 päivää saikkua siihen päälle.
      Tämä tekee 12 viikkoa lomaa. Tarkoittaa sitä, että joka neljäs työpäivä on lomapäivä.
      Sinä maksat!

    • Anonyymi00002

      Itse olin pienellä sairauslomalla viimeksi 1999. Työskentelen tosin yksityisellä sektorilla.

    • Anonyymi00003

      Etkös tiedä, että kaikilla on 3kk: n sairausloma oikeus, kunhan osaa jaotella sen oikein.🤭

      Se on aivan sama luuleeko että on kurkkukipeä vai masentunut saatika luulosairas.🤭

      Näin se on, mutta kaikki EI tuota tiedä, jotkut osaavat käyttää liiankin huvin.😂🤣 JA palkka juokseee.🤔🤣

    • Anonyymi00004

      Miesten välinen haureus on todellinen ongelma. Ei yllätä jos ollaan vähä sairaita

    • Anonyymi00005

      Pride pystyyn!

    • Anonyymi00006

      01.04 oli taas juotu kunnan piikkiin. Taksilla mentiin ja tultiin. Kuntaliitosneuvottelut jatkuu. Velkapäättäjät juhlii kun kunta tekee konkurssia.

    • Anonyymi00007

      Lääkärille ku sanoo, että masentaa/ahdistaa, 2 viikkoo lomaa.

    • Anonyymi00008

      Miksi lauantaita ei lasketa, onko valtion hommis samoin? Jos niin, siinähän olis säästön paikka.

    • Anonyymi00009

      Kunnas voi olla viikon lomalla jos maanantaina on krapula

      • Anonyymi00010

        Persuilla on taas huomenaamulla kova krapula ja morkkis kun on koskenkorvaa vedetty koko pääsiäinen ja puhuttu paskaa linjalla.


      • Anonyymi00011
        Anonyymi00010 kirjoitti:

        Persuilla on taas huomenaamulla kova krapula ja morkkis kun on koskenkorvaa vedetty koko pääsiäinen ja puhuttu paskaa linjalla.

        Persut menee töihin aamulla, kepusosialistit saikuttaa.


      • Anonyymi00012
        Anonyymi00011 kirjoitti:

        Persut menee töihin aamulla, kepusosialistit saikuttaa.

        Alhainen koulutustaso ja työttömyys korostuvat PS:n kannattajien joukossa. Perussuomalaiset ovat kuin junan viimeiset vaunuosastot, taakkana veturille. Veturina ja ensimmäisissä vaunuissa istuu tiede, koulutus ja asioiden ymmärrys, luonnon säilyttäminen ja suvaitsevaisuus. Tuntuu pelottavalta että meillä on hallituksessa puolue jossa paljon luku- ja kirjoitustaidottomia ihmisiä. Jos ei itse aktiivisesti pysty ottamaan selvää asioista, uskoo helposti mihin tahansa populismi puheeseen.


    • Anonyymi00013

      Ihmisten koulutustaso tai ammattiasema ei tee heidän mielipiteistään vähemmän arvokkaita. Demokratiassa jokaisella on yksi ääni, eikä yhteiskunta toimi niin, että vain korkeasti koulutetut saisivat päättää suunnasta. Moni perussuomalaisten kannattaja on ihan tavallisia työssäkäyviä ihmisiä, yrittäjiä, duunareita ja eläkeläisiä, joilla on aivan yhtä oikeutettu huoli esimerkiksi toimeentulosta, turvallisuudesta ja arjen kustannuksista.

      Toiseksi, ajatus että “vain koulutetut ymmärtävät asiat oikein” on itsessään aika elitistinen. Asioita voi ymmärtää myös kokemuksen, työn ja arjen kautta , ei pelkästään akateemisen koulutuksen kautta. Moni kokee, että juuri nämä arkiset näkökulmat jäävät liian vähälle huomiolle, ja siksi perussuomalaiset saavat kannatusta.

      Kolmanneksi, populismia esiintyy kaikissa puolueissa eri muodoissa ja samaan aikaan jokainen meistä on altis omille kuplilleen ja vahvistusharhalle.

      Taakka on ne kepusossut jotka elävät tukien varassa. Niitä on paljon. Yhteiskunnan elätettävinä kunnissa ja muualla.

    • Anonyymi00014

      Aika värikäs junavertaus 😄 Mutta jos tätä jatketaan, niin ehkä se juna ei ihan kulje pelkällä “eliittivaunulla” ilman niitä muitakin vaunuja.

      Jos kaikki matkustajat istuisivat veturissa, juna ei liikkuisi metriäkään. Joku sen radan rakentaa, huoltaa, maksaa ja käyttääkin. Yhteiskunta toimii vähän samalla tavalla. Tarvitaan sekä tutkijoita että duunareita, sekä professoreita että putkimiehiä.

      • Anonyymi00019

        Ja juna tarvitsee myös voimanlähteen. Jos radalla ei ole sähköä niin mennään fossiilisilla. Höyryjunan polttoaineena halkoja, hiiltä, kenties turvettakin! Ja sitä sähkökään ei saa tuotettua riittävästi ilman fossiilisia.

        Sitten on vielä sellaisiakin ihmisiä jotka haluaa laittaa suurten yhteisten voimainponnistusten sijasta koko radan rullalle.


    • Anonyymi00015

      Kuulostaa siltä, että veturissa istuu lähinnä porukka, joka on itse nimittänyt itsensä veturiksi. Jos osa matkustajista alkaa pitää itseään muita parempina ja kutsuu muita “taakaksi”, niin ongelma ei välttämättä ole junan viimeisissä vaunuissa.
      Junavertaus on juuri sitä ylimielisyyttä, joka saa monet kääntymään perussuomalaisten puoleen. Kaikki eivät elä akateemisessa kuplassa.

    • Anonyymi00016

      Kummat on enemmän ylimielisiä? Kokoomuslaiset vai keskustalaiset?
      Mun mielestä Kokoomus. Kepussakin niitä on, mutta kepussa on muutamia ihan tolkun ihmisiä.

    • Anonyymi00017

      Tuntuu pelottavalta että meillä on hallituksessa puolue jossa paljon luku- ja kirjoitustaidottomia ihmisiä.

      Tämä on kyllä totta.

    • Anonyymi00018

      Persut on huligaaneja joita kaikki normaalit ihmiset karttavat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      36
      1346
    2. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      63
      1118
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      63
      993
    4. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      58
      968
    5. 69
      816
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      51
      811
    7. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      82
      745
    8. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      40
      719
    9. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      82
      692
    10. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      661
    Aihe