Aloittamiensa hyökkäyssotien takia.
Putlerin yritys vallata Ukraina ei ole edennyt suurista miestappioista huolimatta. Venäjän talous alkaa olla yhä enemmän kuralla.
Trumplerin hyökkäys Iraniin on yhtä lailla vaikeuksissa. Hormuzin salmi pysyy kiinni, öljyn hinta nousee ja osakekurssit laskevat. Tapettujen johtajien tilalle on tullut nuorempia. Iran pystyy yhä laukaisemaan ohjuksia ja drooneja.
Putlerin ja Trumplerin Z- ja Maga-ideologiat ovat osoittaneet onttoutensa. Putler ei ole pystynyt palauttamaan Neuvostoliiton rajoja. Trump ei ole onnistunut tullisodassa eikä Iranin sodassa. Kumpikaan maa ei ole tullut yhtään "suuremmaksi".
Putlerin yritys vallata Ukraina ei ole edennyt suurista miestappioista huolimatta. Venäjän talous alkaa olla yhä enemmän kuralla.
Trumplerin hyökkäys Iraniin on yhtä lailla vaikeuksissa. Hormuzin salmi pysyy kiinni, öljyn hinta nousee ja osakekurssit laskevat. Tapettujen johtajien tilalle on tullut nuorempia. Iran pystyy yhä laukaisemaan ohjuksia ja drooneja.
Putlerin ja Trumplerin Z- ja Maga-ideologiat ovat osoittaneet onttoutensa. Putler ei ole pystynyt palauttamaan Neuvostoliiton rajoja. Trump ei ole onnistunut tullisodassa eikä Iranin sodassa. Kumpikaan maa ei ole tullut yhtään "suuremmaksi".
Vastaukset 59
Vanhimmat
Kumpikin on irrallaan todellisuudesta. Bunkkeripappa hautoo harhaisia käsityksiä maansa suuresta historiasta. Trumpler taas luulee voivansa ohittaa maansa lait ja kongressin, mutta turpiin tuli tulliasiassa ja taitaa tulla Iranissakin.
Nyt jokainen suurten imperialististen maiden uhan alla oleva maa tuottamaan Ukrainan ja Iranin esimerkin mukaisesti hyvin hajautettu ja kallioperään maan alle suojattu kustannuskykyisten aseiden massatuotantokoneisto ja varastot. Suurvalloiltakin loppuu kehittyneet aseet nopeasti ja uusien tuotanto kestää kauan. Imperialistiset valloitussodat jäävät näin suutareiksi. Ydinpelote Pohjois-Korean tapaan jättää sitten maat jo täysin rauhaan.
Meille uutisoidaan mitä meiden hallinto haluaa! ei kannata uskoa kaikee propagantaa!
Etenkään Zelenskyin valheita!
Älä huoli ryzzänaZi, kukaan täysjärkinen ei usko teidän valheitanne täällä lännessä.
Venäjää hallitsee natsidiktaattori Putler ja Jenkkilää hullu tyranni Trumpler!
Ukrainassa kuolee massoittain venäläisiä. Droonit tuhoavat panssarivaunuja, niin että venäläisten on pitänyt turvautua vanhoihin autonrämiin, moottoripyöriin ja jopa hevosiin. Laivoja, lentokoneita ym. ammutaan alas, öljyvarastot roihuavat. Putler anelee raha-apua oligarkeilta.
Iranilaiset ampuivat alas sikakalliin Awacs-koneen ja pari kallista hävittäjää. Uljas lentotukialus syttyi tuleen ja siellä oli lisäksi vessaongelma, joten se joutui telakalle. Trumpler pyytää ihan järkyttävän suuruista rahasummaa armeijalle.
Trump tekee tämän kaiken vai juutalaisen pyynnöstä.
Toiselle juutaliaselle Ukrainaan ei riitä sitten yhtään rahaa.
Mutta onhan Suomi vielä enemmän vaikeuksissa.
Ehkä Euroopan eniten?
Mitä vaikeuksia muka? Teillä Z-trolleilla ne vaikeudet ovat.
Ryzzä varasti Fortumin omaisuuden Venäjällä.
Ukraina oli 50 Miljoona ihmisen valtio, Iran 90 Miljoonan ihmisen valtio.
Kai sen kaikki tietää ettei tällaiset ole mitään helppoja paloja.
Ukraina on enään 11 Miljoonan ihmisen valtio, Ruotsiakin pienempi. Lähes 40 Miljoonaa otti hatkat ja he on kertoneet että he ei halua olla osa Zelenskyin sekoilua.
Zelenskyi petti kaikki vaalilupauksensa sodan lopettamisesta!
Zelenskyi nimittää vain Juutalaisia virkoihin! Ajanut kirjon alas ja kriminalisoinut venäjän kielen, jota puhu 90% Ukrainalaisia! Jakoi tukirahat itsensä lisäksi ystävilleen!
Kannattaisi ryzzänkätyrin yrittää pitää nuo valheet edes joissain uskottavuuden rajoissa, eikä suoltaa noin vammaista tuubaa joka naurattaa ääneen.
RyzzänaZit ryzzivät aina kaiken, myöskin valehtelemisen.
Ei mitään pikku valtioita!
Sulla reppanalla toi tajunta on niin pihalla!
Voi reppana! Tätä sun Ryssä proapakntaa ei usko enään kukaan!
Mahtaa vituttaa vai?
Vaikee vajakin tota on tajuta! Koska vajakit ei näe kuin osia! Ei kokonaisuutta!
Venäläiset johtajat ovat tunnettuja valehtelemisesta tyyliin:" njet Molotov, valehtelet enemmän kuin itse Bobrikov!
Putin on naZi.
Ei ne ole! Mutta Vastustajat sitkeitä! Ikävää että aina meneee verilöylyksi!
UKraina kansanmurhasi venäjää puhuvia! Se on tosiasias! 2014-->
Se on vajakin mielelestä ok! Koska hän on Ukronatsi!
Venäläisten valhetta.
EU on tosi häpeäpilkku! Kun Suomalaisia oli kitnapattuna! Euroopan erikoisjoukot niitä ei hakkenut! SURKEE EUROOPPA!
USA JA VENÄJÄ Hallitsee tollaist pikkujut suvereenisti. EU EI!
Aina mitä maksaa mitämmaskssaaa Vittu saa ne sotilaat palkaa kuitenkin!
Yhdestä Jemenin puskakylästä ei saattu haettu EU kansalaisia! VITUNMMOINEN HÄPEÄ!
PAPERITIIKERI!
Jos muisteket tuota vuosien takaista tapausta, niin vangit vapautettiin järkevästi neuvottelemalla. Tätä voi kutsua erittäin onnistuneeksi operaatioksi.
EU on talousliitto. Ei sillä ole mitään erikoisjoukkoja. Niitä on joillakin jäsenmailla. Olet pihalla kuin lumiukko.
Venäjä hallitsi hyvin Beslanin koulukaappauksen. Oppileita kuoli yli 330
Mollemmat tietää mihin ryhtyivät.
2 Suomalaista murhattiin aikoinaan Irakissa mutta Suomi ei pystynyt mihinkään
vaikka on ollut puhetta maailman suurimmasta reservistä ja tykistöstä?!
Mitkä suomalaiset? En ole tuollaisesta kuullut. Ja kyllähän suomalaisia on murhattu esim. Kanarian saarilla. Olisiko sinne pitänyt mennä tykistön kanssa? Kyllä teillä Z-trolleilla on keinot vähissä, jos ette osaa neuvotella.
Ei ole vaikeuksissa!
Vaikeuksia on ukrainalla!
Tietenkin puolustavalla maalla on vaikeuksia kun suurempi valtio hyökkää sen kimppuun.
Mutta totuus on kuitenkin se että Venäjän eteneminen on kokonaa tyssännyt, eikä se kykene enää etenemään. Kaikki sen hyökkäysyritykset on viime aikoina torjuttu ja aiheutettu venäläisillä valtavat tappiot.
Putin on tämän vuoksi täysin hädissään, koska Venäjällä on jo alkanut olla avointa kritiikkiä johtoa kohtaan.
Onhan Venäjä edennyt - kahdessa vuodessa peräti 10 kilometriä ja senkin massiivisilla kalusto- ja miehistötappioilla:
"Tšasiv Jarin ympäristössä Donetskin alueella, jossa Venäjä aloitti hyökkäyksen helmikuussa 2024, joukot ovat edenneet noin 15 metriä päivässä. Kaikkiaan ne ovat saavuttaneet noin 10 kilometriä lähes kahden vuoden aikana. Ja kaupunki on yhä valtaamatta."
Kaksi suurpölvästiä ja vatipääkaania tuhoavat riehumisellaan koko maailman talouden. Kaksi nykymaailman suurinta ja vastuuttominta idioottia.
Molemmat suurpölvästit yrittävät tuhota toisen valtion, mutta tulevatkin tuhoamaan itsensä ja oman uransa. Kummankin tollon tekemisiä ovat jo omatkin kannattajat alkaneet kotimaassa arvostella järjettömyydestä. Etenkin Venäjällä tämä on jo ennenkuulumatonta, koska siellä jumala Putinin toimia ei ole koskaan saanut kyseenalaistaa mitenkään.
Asiaa kirjoitat. Kaksi totaalipölvästiä.
Pitäisikö alkaa syyttämään myös senaattia, kongressia ,duumaa?
Ei ne ole vaikeuksissa!
Uutiset kertovat kyllä ihan muuta, mutta pidä vain kädet silmillä ja huuda ettei näy mitään sellaista.
Ei he ole vaikeuksissa. Tietävät mitä on vastassa!
Ei se muuta tilannetta miksikään että tietävät mitä on vastassa, kun eivät tiedä mitä pitäisi tehdä että tilanteesta selvittäisiin kunnialla.
Trumpin raivoamisesta näkyy selvä paniikki, kun häntä kritisoivat jo omat maga-kannattajatkin eikä tilanne sen salmen sulkemisen kohdalla ole yhtään lähempänä mitään ratkaisua.
Putinin järjetöntä sotaretkeäkin ovat jo omat sotabloggarit ja jotkut upseerit alkaneet arvostella, mikä on siellä ennennäkemätöntä ja suorastaan pyhäinhäväistys.
Ano soi ja kukkuu, anabooleissaan,,
Ei ole! Reppanoiden juttuja!
Voivoi kun pikkuista nyt kiukuttaa. Pyydä äidiltä maitoa ja keksejä ja mene nukkumaan. Tällä keskustelevat aikuiset eikä kiukuttelevat kakarat joiden nukkuma-aika on jo mennyt.
Ei tyhjä väite muutu miksikään vaikka sitä kuinka monta kertaa inttäisit, etenkin kun sinulla ei ole mitään perusteluja väitteellesi. Pelkkää tyhjää inttämistä ilman perusteluja.
Pijjaat on vahvoille! EU propaganta vaan dissaa asioita! Mutta keta EU kansalaiset kiinnostaa!
Onneksi Zelenskyi kuolee... ennustus!
Kyllä Trump taitaa kuolla ensin, ukko on jo henkitoreissaan, kädet mustelmilla. Enkä löisi vetoa Putininkaan puolesta, voi koska tahansa pudota ikkunasta.
Jos Trump ryhtyy tuhoamaan Iranin siviilikohteita, niin se on sotarikos. Ennen pitkää Putin, Trump ja Netanjahu tuodaan kahleissa Haagiin vastaamaan sotarikoksistaan - mikäli säilyvät hengissä.
Huthit voivat sulkea Bab el Mandebin salnen, ihan vain uhkailemalla ja ampumalla pari droonia. Siellä on kansainvälinen joukko joka yrittää estää, mutta uskaltavatko laivojen omistajat ottaa riskin?
Suomalaisten kannattaa varautua pitempiin toimitusaikoihin, kun rahtilaivat alkavat kiertää Afrikan ympäri.
Maailman talouskasvu heikkenee, pörssit laskevat, myös Amerikassa. Trump on silloin yhä syvemmällä kusessa.
Ainakaan missään muissa maissa kuin eivät edustajat
ole niin lauma-sieluja, matkija-miehet kuin Suomessa,
Orpo, Stubb ym.
Täysin ohjattavana eu'n tahojen mukaan jota koko eu'ta
ei oikeesti voimakkaista maista pidetä yhtään minään.
Nämä Suomalaiset pystyvät vain olemaan kovia
aseettomia siviileitä kohtaan. Historiassakin. Ja eri puolilla
riippuen vuosista ilman mitään periaatteita.
Happy 250th America!
Kyllä Z-trollia nyt sieppaa kun Suomi on EU:ssa. Voi voi kun teillä ei ole siellä Moskovassa yhtä kivaa. Hinnat nousevat ja kurkuistakin on pulaa.
Uskomattoman yksinkertaisia Suomalaisia,
näkemys Suomen heikkoudesta on Yhdysvalloista
että hyvää 250th vuotisjuhlaa Ameriikalle!
Dumb Finns have no idea how their dumb asses are being
taken for a ride by the treacherous eu!
Not only from abroad but also by them weaklings in Finland
with an unusually reindeer like people who are easily manipulated.
But I still wish you all the best but that's probably not going to happen?!
Hormuzin salmi oli auki ennen Trumpin hyökkäystä Iraniin.
Netanjahu yrittää sabotoida Trumpin ja Iranin rauhansopimuksen. Netanjahu haluaa jatkaa laitonta hyökkäystä Libanoniin.
Trumpler niminen saksalainen firma on olemassa. Valmistaa jotain teollisuuskemikaaleja.