Käyttövesi ja talousvesi eri asioita?

Itselle tulee kyllä ihan samoja putkia pitkin mittarin läpi..joku fiksumpi voinee valaista.

>>Kun puhutaan rakennuksen vedestä, puhutaan käyttövedestä ja talousvedestä.
Talousvesi on tarkoitettu juotavaksi ja ruoanlaittoon. Käyttövesi on puolestaan peseytymiseen tarkoitettua vettä.<<
https://www.is.fi/asuminen/art-2000011913443.html
9180
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Toimittelija tarkoittanee talousvedellä lämmitettyä vettä, joka voi olla saastaista. Käyttövesi on kylmää vettä, joka on puhdasta juotavaksi.

Äänestä
  • Siis juuri päinvastoin.

    Meillä tosin käyttövettä otetaan paljolti sadevesisaaveista ja juomavedeksi kelvottomasta lähteestä. Juomavedellä eri huuhdella kakkoja ja virtsoja vesistöön, vaan on siisti kompostikäymälä, jonka tuotteet jäävät omalle pihalle, vuosien jälkikompostoinnin jälkeen maaperää rikastuttamaan.

    Äänestä

Olihan se tuossa jutussa sanottu. Lämmin/kuuma vesi on aina käyttövettä, kylmä vesi on talousvesikelpoista.

Eiväthän ne tietenkään täysin erillään pysy, kun hanat ovat sekoittavia, mutta perusohje on kyllä ollut iät ja ajat sama, eli ruuanlaittovesi ja juomavesi otetaan kylmältä puolelta.

Äänestä
  • Kuinka saisin änkyrämieheni uskomaan, että kahvinkeittimeen ja keittoihin ei vettä oteta kuumavesivaraajasta? Hän selittää, että se on ihan puhdasta vettä, joka kulkee lämmitetyn putken läpi. Ei ymmärrä sitä, että vedessä on aina bakteereja, jotka lämpimässä muhiessaan alkavat lisääntyä.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Kuinka saisin änkyrämieheni uskomaan, että kahvinkeittimeen ja keittoihin ei vettä oteta kuumavesivaraajasta? Hän selittää, että se on ihan puhdasta vettä, joka kulkee lämmitetyn putken läpi. Ei ymmärrä sitä, että vedessä on aina bakteereja, jotka lämpimässä muhiessaan alkavat lisääntyä.

    Jos ensin laitetaan kylmää bakteeritonta vettä varaajaan ja se sitten viellä lämmitetään 60 asteeseen niin mistä ne bakteerit sinne varaajaan menis?

    Äänestä

Olisiko ollut uusavuttoman toimittajan tekemä juttu, joka on juonut vain pullovettä.

Äänestä

Turisteja voitas rahastaa tuollakin että huolehdittas vain tuosta että hotellien ja motellien vedet ei kelpaisi ikinä juomavedeksi.
Parantaisi kummasti suomalaisten lähdevesien myyntiä.
Pikku muutoksilla talous nousuun.

Äänestä

Nyt on sitten onnistuttu sotkemaan kylmä ja lämmin vesikin. Kaikki muu olikin Hölmölässä jo mullin mallin.
Yksiotehanassa on sekoitin, missä kylmä ja lämmin sekoitetaan. Vesi tulee yhdestä ja samasta putkesta vesilasiin. Bakteereilta tuskin vältytään ottamalla vesi kylmältä puolelta, mutta lämmin vesi voi silti saada mahan enemmän kuralle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Itselle tulee kyllä ihan samoja putkia pitkin mittarin läpi..joku fiksumpi voinee valaista.

>>Kun puhutaan rakennuksen vedestä, puhutaan käyttövedestä ja talousvedestä.
Talousvesi on tarkoitettu juotavaksi ja ruoanlaittoon. Käyttövesi on puolestaan peseytymiseen tarkoitettua vettä.<<
https://www.is.fi/asuminen/art-2000011913443.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu