Itselle tulee kyllä ihan samoja putkia pitkin mittarin läpi..joku fiksumpi voinee valaista.
>>Kun puhutaan rakennuksen vedestä, puhutaan käyttövedestä ja talousvedestä.
Talousvesi on tarkoitettu juotavaksi ja ruoanlaittoon. Käyttövesi on puolestaan peseytymiseen tarkoitettua vettä.<<
https://www.is.fi/asuminen/art-2000011913443.html
Käyttövesi ja talousvesi eri asioita?
9
156
Vastaukset
- Anonyymi00001
Toimittelija tarkoittanee talousvedellä lämmitettyä vettä, joka voi olla saastaista. Käyttövesi on kylmää vettä, joka on puhdasta juotavaksi.
- Anonyymi00007
Siis juuri päinvastoin.
Meillä tosin käyttövettä otetaan paljolti sadevesisaaveista ja juomavedeksi kelvottomasta lähteestä. Juomavedellä eri huuhdella kakkoja ja virtsoja vesistöön, vaan on siisti kompostikäymälä, jonka tuotteet jäävät omalle pihalle, vuosien jälkikompostoinnin jälkeen maaperää rikastuttamaan.
- Anonyymi00002
Olihan se tuossa jutussa sanottu. Lämmin/kuuma vesi on aina käyttövettä, kylmä vesi on talousvesikelpoista.
Eiväthän ne tietenkään täysin erillään pysy, kun hanat ovat sekoittavia, mutta perusohje on kyllä ollut iät ja ajat sama, eli ruuanlaittovesi ja juomavesi otetaan kylmältä puolelta.- Anonyymi00006
Kuinka saisin änkyrämieheni uskomaan, että kahvinkeittimeen ja keittoihin ei vettä oteta kuumavesivaraajasta? Hän selittää, että se on ihan puhdasta vettä, joka kulkee lämmitetyn putken läpi. Ei ymmärrä sitä, että vedessä on aina bakteereja, jotka lämpimässä muhiessaan alkavat lisääntyä.
- Anonyymi00008
Anonyymi00006 kirjoitti:
Kuinka saisin änkyrämieheni uskomaan, että kahvinkeittimeen ja keittoihin ei vettä oteta kuumavesivaraajasta? Hän selittää, että se on ihan puhdasta vettä, joka kulkee lämmitetyn putken läpi. Ei ymmärrä sitä, että vedessä on aina bakteereja, jotka lämpimässä muhiessaan alkavat lisääntyä.
Jos ensin laitetaan kylmää bakteeritonta vettä varaajaan ja se sitten viellä lämmitetään 60 asteeseen niin mistä ne bakteerit sinne varaajaan menis?
- Anonyymi00003
Olisiko ollut uusavuttoman toimittajan tekemä juttu, joka on juonut vain pullovettä.
- Anonyymi00004
Turisteja voitas rahastaa tuollakin että huolehdittas vain tuosta että hotellien ja motellien vedet ei kelpaisi ikinä juomavedeksi.
Parantaisi kummasti suomalaisten lähdevesien myyntiä.
Pikku muutoksilla talous nousuun. - Anonyymi00005
Asetus
https://www.finlex.fi/fi/lainsaadanto/saadoskokoelma/2023/2 - Anonyymi00009
Nyt on sitten onnistuttu sotkemaan kylmä ja lämmin vesikin. Kaikki muu olikin Hölmölässä jo mullin mallin.
Yksiotehanassa on sekoitin, missä kylmä ja lämmin sekoitetaan. Vesi tulee yhdestä ja samasta putkesta vesilasiin. Bakteereilta tuskin vältytään ottamalla vesi kylmältä puolelta, mutta lämmin vesi voi silti saada mahan enemmän kuralle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2812926Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka572326Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3482007- 1151733
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1121681Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121375- 661317
- 681253
- 581232
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl771181