Tieto lisää tuskaa, joten suomalaisten onnellisuuden mahdollistaa tietämättömyys. Yksinkertainen syyseuraus: Yksilönvapaudet lisää itsekkyyttä ja hedonismia, itsekkyydestä aiheutuu subjektiivisuutta, subjektiivisuus on objektiivisuuden ja ymmärryksen vastakohta, subjektiivisuuden kasvu siis lisää tyhmyyttä josta aiheutuu tietämättömyyttä eikä tieto lisää tuskaa. Olemme siksi onnellisin kansa.
Samasta syystä tämäkin kommentti sensuroidaan, koska minäkeskeiselle ihmiselle se oma on ensisijaista, todellisuus ja oikeudenmukaisuus toissijaista, siksi tyhmä puolustaa refleksiomaissti tyhmyyttä, ei halua että tieto lisää tuskaa.
Sensuroinnin motiivi?
7
103
Vastaukset
- Anonyymi00002
Aloittaja, olet vähän, tai melkoisen narsistinen luullessasi jakavasi jotain tietoa toisille ja tehdessäsi sitä jatkuvasti ja pakkomielteisesti.
- Anonyymi00003
Ihanaa henkilökohtaista huomiota :) Henkilöön takertuminen ja muut asiattomuuden, postinkantajan kivittäminen on ainoa keino ylläpitää itsekkyydestä aiheutuneen subjektiivisuuden luomaa harhaa, sillä vain yksilöihin ja yksityiskohtiin fokusoituminen mahdollstaa sen ettemme näe kokoiskuvaa, sitä kuuluisaa metsää puilta.
- Anonyymi00004
Anonyymi00003 kirjoitti:
Ihanaa henkilökohtaista huomiota :) Henkilöön takertuminen ja muut asiattomuuden, postinkantajan kivittäminen on ainoa keino ylläpitää itsekkyydestä aiheutuneen subjektiivisuuden luomaa harhaa, sillä vain yksilöihin ja yksityiskohtiin fokusoituminen mahdollstaa sen ettemme näe kokoiskuvaa, sitä kuuluisaa metsää puilta.
Joo. Luule mitä luulet.
- Anonyymi00005
Pakonomainen tarve disinformaation levittämiselle kertoo varmasti jotakin kirjoittajan mielentilasta.
- Anonyymi00007
Sensuroinnin motiivihan on usein viranomaisten suorittaman vainoamisen peittely. "Oikeusvaltiossamme" ihmisille tehdään pahaa ja heitä nöyryytetään. Sen jälkeen viranomaiset peittelevät jälkensä.
- Anonyymi00008
Ihmiset ovat demokraattisesti luoneet oikeusvaltion.
- Anonyymi00010
Opiskellut liikaa. Sekoittanut asiat totaalisesti.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1754961Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,184336Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993087Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2482910Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432852- 522491
- 271919
- 341713
- 201703
- 631677