Pillikinttumme Cai-Göran kommentoi Iranin sodan tulitaukoa.

Vaan ketä enää kiinnostaa tuon äijän hörinät..?
On aivan samantekevää mitä ulostaa.

28

247

2Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Kuka on Cai-Göran ?

      • Anonyymi00003

        Cai-Göran Alexander Stubb on on virallinen koko nimensä.


      • Anonyymi00011

        Golf-mailan kantaja?


    • Anonyymi00002

      Tarkoitko että molemmista päistään tulee samaa tavaraa?

      • Anonyymi00005

        Minä en tiedä, mitä aloittajan alapäästä tulee, mutta hänen yläpäästään tulee kyllä sitä, mitä muilla tulee alapäästä.


      • Anonyymi00009

        Suurin piirtein...


    • Anonyymi00004

      Ai kauheeta, miten kehtaat puhua valtionpäämiehestä noin Suomessa?

      Kehtaisitko omassa maassasi?

      Sananvapaus Venäjällä merkitsee sitä, että saa sanoa että Suomen Tasavallan presidentti on pillikinttu! Oletpa rohkea. Toivottavasti saat palkallasi kurkkuja!

      • Anonyymi00016

        Kurkut oli loppu, oli vaan homeista kaalia tarjolla.


      • Anonyymi00029

        Kuka se on? En ole kuullutkaan.


    • Anonyymi00007

      Vastaan kun tulet, tunnet varmuudella nahoissas, mitä palstalla päästelit, ylemmästä päärslävestäs. Tilovaja krysa.

      • Anonyymi00010

        Sulla on aina niin ne negatiivinen asenne, jopa uhkailet tänne kirjoittavia


      • Anonyymi00014
        Anonyymi00010 kirjoitti:

        Sulla on aina niin ne negatiivinen asenne, jopa uhkailet tänne kirjoittavia

        Vastustaa vapaata mielipiteen- ja sananvapautta. Varmasti sosialisti.


      • Anonyymi00017
        Anonyymi00014 kirjoitti:

        Vastustaa vapaata mielipiteen- ja sananvapautta. Varmasti sosialisti.

        Ei ollut vaan trumpisti. Siellähän määrätyt sanat on kielletty.


      • Anonyymi00020
        Anonyymi00014 kirjoitti:

        Vastustaa vapaata mielipiteen- ja sananvapautta. Varmasti sosialisti.

        Varmaan vanha Neuvostoliittoa ihannoinut taistolainen, josta tuli katkera kun järjestelmä petti hänet.


      • Anonyymi00021

        Ketjun tyhmälle aloittalle tuo oli tarkoitettu.


      • Anonyymi00022
        Anonyymi00021 kirjoitti:

        Ketjun tyhmälle aloittalle tuo oli tarkoitettu.

        Älä selitä toisen viestiä.


      • Anonyymi00026
        Anonyymi00022 kirjoitti:

        Älä selitä toisen viestiä.

        En selittele, vaan täydensin omaa postaustani.


    • Anonyymi00008

      Niin! Totuus on se joka ensimmäisenä "tuppaa" häviämään.

    • Anonyymi00012

      Ei venäläisen homppelin horinoista kannata välittää!

    • Anonyymi00013

      No onhan tuo Stubbi aika saamaton otus.
      Nyt on hämmennyksissä kun ei ole tullut kutsuja mihinkään tärkeään kokoukseen.

      Amerikkaan ei tule kutsua enää milloinkaan.

      • Joo.

        Stubb on kyllä tuhonnut Suomen ja Yhdysvalojen suhteet.
        Ei ole kehumista Venäjän suhteissakaan.... 😊😂💕


      • Anonyymi00018
        ViktorAtaman kirjoitti:

        Joo.

        Stubb on kyllä tuhonnut Suomen ja Yhdysvalojen suhteet.
        Ei ole kehumista Venäjän suhteissakaan.... 😊😂💕

        Mitäpä sinne pietariin kuuluu? Joko Nevasta lähti jäät?


    • Anonyymi00019

      Presidentti Alexander Stubbin suosio Suomessa on tällä hetkellä vahvalla tasolla. Helmikuussa 2026 katsottuna Stubb on onnistunut vakiinnuttamaan asemansa valtionpäämiehenä ja nauttii laajaa luottamusta erityisesti ulko- ja turvallisuuspolitiikan hoidosta.

      Tässä keskeisimmät havainnot Stubbin suosiosta ja kansalaismielipiteestä:

      1. Luottamus ja arvosanat

      Tuoreimpien mittausten mukaan suomalaiset ovat varsin tyytyväisiä Stubbin toimintaan. Syksyllä 2025 julkaistun kyselyn mukaan:

      • Noin 51 % suomalaisista antoi Stubbille erinomaisen (10) tai kiitettävän (9) kouluarvosanan.

      • Erityisen vahvaa kannatus on ollut nuorten keskuudessa, missä Stubbin moderni ja aktiivinen ote on otettu hyvin vastaan.

      • Stubbin "koko kansan presidenttiys" on vahvistunut, ja hän on onnistunut hälventämään vaalikampanjan aikana esiintyneitä epäilyksiä liiallisesta elitismistä.

      2. Ulkopolitiikan johtaminen

      Stubb on saanut korkeita pisteitä Suomen profiilin nostamisesta kansainvälisesti.

      • Kaksi kolmesta suomalaisesta katsoo hänen onnistuneen ulkopolitiikassa vähintään yhtä hyvin tai jopa paremmin kuin edeltäjänsä Sauli Niinistö.

      • Hänen aktiivisuutensa NATO-Suomen edunvalvojana ja suhteet suoraan maailman kärki-päättäjiin (kuten esiintyminen Davosissa tammikuussa 2026) nähdään Suomen turvallisuutta vahvistavina tekijöinä.

      3. Haasteet ja kritiikki

      Vaikka suosio on korkealla, kaikki ei ole särötöntä:

      • Arvopolitiikka: Joissain piireissä on kaivattu presidentiltä vieläkin vahvempaa otetta kotimaan arvojohtajana ja vastakkainasettelun lieventäjänä.

      • Persoonakultti: Kriittisimmissä kommenteissa Stubbin toimintaa on toisinaan pidetty liiankin huomiohakuisena tai "kansainvälisenä", mikä voi etäyttää häntä perinteisempää presidentti-instituutiota arvostavista kansalaisista.

      Poiminta: Stubb korosti vuoden 2026 uudenvuodenpuheessaan kolmea teemaa: rauhaa, kasvua ja välittämistä, mikä on nähty pyrkimyksenä tuoda presidenttiyttä lähemmäs ihmisten arkea ja pehmeämpiä arvoja.

      • Anonyymi00023

        Mitään kyselyjä Stubbin kansansuosiosta ei ole tehty eikä tehdä!


    • Anonyymi00024

      Nuo on jo TEHTYJÄ KYSELYJÄ!

      ON VENÄJÄN TILTUN IKIOMAA HENGEN KÖYHYYTTÄ, JOS HÄN USKOO ENNEMMIN IKIOMAA ”VAIHTOEHTOISTA TODELLISUUTTAAN”!.

      Stubb on jopa suositumpi kuin Niinistö ja tuskin pidit hänestäkään!

    • Anonyymi00025

      HaHa! Hierotaanpa Tiltiu-paralle lisää suolaa haavoihin!

      Sauli Niinistön suosio TP:n virassa:

      Sauli Niinistö oli yksi Suomen historian suosituimmista presidenteistä. Hänen suosionsa oli poikkeuksellisen korkea läpi molempien virkakausien, ja se jopa vahvistui hänen kautensa loppua kohden.

      Tässä on tiivistelmä Niinistön suosiosta ja sen syistä:

      Historialliset kannatuslukemat

      • Ennätysmäinen uudelleenvalinta: Vuoden 2018 vaaleissa Niinistö teki historiaa tulemalla valituksi suoraan ensimmäisellä kierroksella peräti 62,7 prosentin ääniosuudella. Tämä oli ensimmäinen kerta nykyisen suoran kansanvaalin aikana, kun toista kierrosta ei tarvittu.

      • Gallup-kärki: Vuonna 2022 Helsingin Sanomien teettämässä kyselyssä huimat 92 % suomalaisista katsoi Niinistön onnistuneen tehtävässään erittäin tai melko hyvin.

      • Kaikkien aikojen presidentti: Vuonna 2023 tehdyssä kyselyssä 37 % suomalaisista nimesi Niinistön Suomen kaikkien aikojen parhaaksi presidentiksi, ohittaen jopa Urho Kekkosen (12 %).

      Mistä suosio johtui?

      Niinistön suosio ei perustunut vain karismaan, vaan erityisesti hänen rooliinsa vakauden tuojana kriisien keskellä:

      1. Turvallisuus ja NATO: Niinistö johti Suomen NATO-prosessia Venäjän hyökättyä Ukrainaan vuonna 2022. Hänen harkitseva, mutta päättäväinen otteensa ulko- ja turvallisuuspolitiikassa ("Naamiot on riisuttu") nautti laajaa luottamusta yli puoluerajojen.

      2. Kriisijohtaminen: Hän oli näkyvä hahmo myös koronapandemian aikana, jolloin hän otti isällisen "arvojohtajan" roolin ja loi uskoa kansaan.

      3. "Tolkun ihminen": Niinistö onnistui profiloitumaan maltillisena ja käytännönläheisenä johtajana, joka vältti turhaa vastakkainasettelua.

      Kauden päätös

      Niinistön toinen ja viimeinen virkakausi päättyi 1. maaliskuuta 2024, jolloin Alexander Stubb astui virkaansa. Niinistö jätti tehtävänsä tilanteessa, jossa hänen suosionsa oli edelleen poikkeuksellisen korkea, ja monet suomalaiset olisivat gallupien mukaan suoneet hänelle jopa kolmannen kauden, jos laki olisi sen sallinut.

      Miten koet Niinistön perinnön vaikuttavan Suomen nykyiseen ulkopolitiikkaan?

    • Anonyymi00031

      Onko Caj-Göran soitellut taas Trumpille? 🤣🤣🤣

    • Anonyymi00032

      Onkos muuten kusipää Puuttin kommentoinut tulitaukoa, vai lieneekö enää elossakaan?

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      1
      1586
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      102
      1534
    3. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1051
    4. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      218
      1012
    5. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      124
      859
    6. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      797
    7. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      770
    8. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      42
      761
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      8
      749
    10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      65
      736
    Aihe