Opposition strategia puraisi taas luuhun asti, kuten se on tehnyt vaalikauden alusta lähtien; oppositio on johtanut yhteiskuntaa kiilusilmäisesti hallitusvastaiseen kapinaan levittämällä disinformaatiota, että kaikki oli hyvin 20.6.2023 asti ja kaikki tunnetut ongelmat, haasteet, ikävyydet yms. on syntyneet Orpon hallituksen aikana, eli Orpon hallituksen syystä. Esim. tarkkailuluokalle joutuminen on yksinomaan Orpon hallituksen syyksi väitetty, vaikka se on valetta. Samoin työttömyyden on väitetty olevan Orpon hallituksen syytä, vaikka Suomessa on ollut jo useamman hallituksen aikana miljardeja euroja sitova massatyöttömyysongelma, jota ei ole kyetty purkamaan. Samoin Orpon hallitusta on syytetty konkursseista, asunnottomuudesta, lapsiköyhyydestä jne., vaikka samat ongelmat oli läsnä myös Marinin, Sipilän jne. hallitusten vastuulla. Nyt oppositio yrittää kaataa hallitusta syyttämällä sitä köyhyydestä, vaikka Sdp, Kepu, Vihreät ja Vasemmistoliitto ovat itse olleet käsikirjoittamassa sitä köyhyysfarssia, joka on nyt Orpon hallituksen työpöydällä.
Nyt eletään huolestuttavan polarisoituneessa yhteiskunnassa, jossa totuus ei ole enää ensisijainen ja yhteisesti suojeltava asia. Nyt taistellaan vallasta, moraaliset kompassit tuhottuna, keinolla millä hyvänsä, eikä enää välitetä, vaikka valheet olisivat kuinka läpinäkyviä tahansa. Vaalien lähestyessä tämä mentaalinen epidemia vain pahenee ja kohdistuu erityisesti Perussuomalaisiin, jota käytetään ikään kuin ultimaattisena syntinä, tekosyynä, keinona teeskennellä "parempaa" ja pakotienä.... Purraa loataan "MAGA-blondina", ja syyllistetään mielivaltaisesti mistä tahansa, persuja lätkitään kiihkomielisesti rasistikortilla, persujen valehdellaan aiheuttaneen köyhtymisen ja rikkaiden porskuttamisen, Suomea halveksutaan "maailman rasistisimmaksi maaksi", vaikka todellisuudessa ollaan maailman toiseksi vähiten rasistisin maa jne....
Osoittaa äärimmäistä häikäilemättömyyttä ja mädännäisyyttä pestä omat kätensä ja nollata kaikki syntinsä, sekä vierittää ne kilpailijoiden synneiksi. Motiivina huijata äänestäjiä! Tämäkö on sitä reilumpaa meininkiä? Mutta tällaista on tämän päivän poliittinen ja ideologinen kilpailu vallasta. Ei siis mahdollisuudesta päästä rakentamaan oman YHTEISkuntamme hyvinvointia, vaan nimen omaan vallasta. Se tekee myös todella surulliseksi, että äänestäjät lankeaa kerta toisensa jälkeen samoihin vedätyksiin eri lopputulosta odottaen ("kansan muisti on lyhyt ja huono"), eivätkä koskaan näe sitä todellisuutta, mitä faktat kertoo; valta vaihtuu, sama alamäki jatkuu, samat itkuvirret soi aina.
Omasta mielestäni nyky-Suomi ansaitsee kunnon seIkäsaunan, koska tuntuu siltä, että mikään järkipuhe ei enää pure tähän taantumukseen vajonneeseen rupusakkiin. Kun puhutaan Kreikan tiestä, Ruotsin tiestä jne., joita pidetään jotenkin huonouden ja epäonnistumisen malliesimerkkeinä, niin miettikääpä hetki Suomen tietä: ryhtyi nettomaksajaksi ja tuhosi tuottavuuttaan, mikä on erittäin itsetuhoinen yhtälö. Antoi itsensä taantua itseään ja olemassaoloaan halveksivaksi rupusakiksi, joka uskoo "pelastukseen", jossa kopioidaan muita ja vaihdetaan väestö kolmansien maiden väestöön. Hylkäsi historiansa ja kaiken sen vaivannäön kunnioituksen, jolla Suomesta tehtiin maailman paras koti, menestyjien maa. Ja ennen kaikkea, hylkäsi oman tulevaisuutensa.
Saat mitä tilaat - aina samaa paskaa eri paketissa, mutta jostain syystä eri paketissa oleva paska maistuu mielestäsi paremmalta. #itsepetos #yksisilmäisyys
☝️🙄
Vaalit lähestyy, mentaalinen epidemia pahenee.
1
77
Vastaukset 1
- Anonyymi00001
Jokainen voi tilastoista katsoja miten luvut ovat menneet. Kyllä se alamäki alkoi jo edellisen hallituksen aikana, ja tämän hallituksen toimet katsotaan sitten vaalikauden jälkeen tilastoista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 861413
- 721214
- 821118
Jasmin vauhdissa
Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois269903- 95899
- 30820
- 49777
- 79727
- 55713
- 45645
