USA:n öljyn tuotanto

USA on omavarainen raakaöljyn suhteen. Sen tuotanto on yhtä suuri kuin Venäjän ja Saudi-Arabian yhteensä. Se pystyisi pitämään pumppuhinnan edelleen kuluttajaystävällisenä, mikäli joustaisi vapaasta kilpailusta
9154
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Siksi Trump haluaa hormuzininsalmi kiinni . Kiusaa tekee Kiinalle ja EU lle kun öljyn hinta kallis on . niinja Putin tienaa hyvin kun öljy hinta korkea .

Äänestä
  • "Siksi Trump haluaa hormuzininsalmi kiinni ."

    Oletat, että Trumpushka tietäisi ja ymmärtäisi mitä tekee.

    Äänestä

Yhdysvallat tuo Persianlahdelta raakaöljyä 0,3 miljardia barrelia vuodessa, vaikka sillä on omaa öljyä. Voi johtua siitä, että se on halvempaa kuin jenkeissä säröttämällä tehty. Öljylaaduissa on myös eroja.

Eurooppa tuo Persianlahdelta vähemmän, vain 0,2 mrd barrelia.

Suomi tuo vain 6 -8 miljoonaa tonnia, eli 44 - 59 miljoonaa tynnyriä maaöljyä vuodessa. Suurin osa siitä tuodaan Norjasta.
Eli bensan hinnan nousu ei todellakaan johdu Suomesta, vaan maailmanmarkkinoista.

Äänestä
  • "Öljylaaduissa on myös eroja."

    Juuri tuo on syy, miksi USA tuo öljyä,

    Äänestä

  • Neste on maailman suurin uusiutuvan dieselin ja lentopolttoaineen tuottaja. Ne tehdään jätteistä ja tähteistä.

    Sitä tietoa en ole löytänyt että voisiko Nesteen uusiutuva tuotanto korvata kokonaan maaöljyn tuonnin. Luultavasti voisi, varsinkin kun öljyn kulutus on koko ajan vähentynyt.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Neste on maailman suurin uusiutuvan dieselin ja lentopolttoaineen tuottaja. Ne tehdään jätteistä ja tähteistä.

    Sitä tietoa en ole löytänyt että voisiko Nesteen uusiutuva tuotanto korvata kokonaan maaöljyn tuonnin. Luultavasti voisi, varsinkin kun öljyn kulutus on koko ajan vähentynyt.

    Tilanne on nyt tosiaan hyvä meille Nesteen osakkeenomistajille, kunhan vaan se per.uhoro ei saa tahtoaan läpi ja jakeluvelvoitetta lasketa

    Äänestä

USAn öljystä iso osa on kallista tuottaa.
Saudi-Arabia pystyy tuottamaan kannattavasti öljyä, vaikka barrelihinta putoaisi 20 dollariin.

Äänestä

Miksi eivät sitten tee niin? Siellä on nopeasti noussut polttoaineen hinta ja varsinkin Trumpille ollaan raivoissaan asiasta.

Ehkä sen takia ettei se olekaan halpaa tuottaa siellä? Eikä noilla yrityksillä ole mitään halua pudottaa voittojaan.

Äänestä
  • 6.4.2026 polttoaineen litrahintoja euroissa. Libya 0,020, Iran 0,025, Venezuela 0,030, Kuwait 0,292, SaudiArabia 0,535, Venäjä 0,743, USA 1,013, Ruotsi 1,775, Suomi 2,035.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

USA on omavarainen raakaöljyn suhteen. Sen tuotanto on yhtä suuri kuin Venäjän ja Saudi-Arabian yhteensä. Se pystyisi pitämään pumppuhinnan edelleen kuluttajaystävällisenä, mikäli joustaisi vapaasta kilpailusta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu