Auton ohjelmistollinen lukitus (salaliitto: Verottaja / Traficom / valmistaja)

Anonyymi-ap

Traficomin mukaan: Jos auton ohjelmistoa on millään tavalla muokattu, niin auto pitää tyyppihyväksyttää uudelleen - eikä siihen riitä autohuollon tai katsastusaseman todistus, jonka mukaan auto edelleen täyttää päästövaatimukset.

Suomessa ei ilmeisesti edes ole yhtään tahoa, josta tuollaisen todistuksen voisi hankkia. Muualla Euroopassa on, mutta todistuksen hinta on kallis.

Epäilen, ettei tässä oikeasti ole kysymys pakokaasupäästöistä tai ympäristönsuojelusta - vaikka noitahan valtion / autovalmistajien on hyvä käyttää tekosyynä.

Pitäisi selvittää onko Traficomin kannan takana jokin EU -direktiivi, ja jos on, onko EU -direktiivi tehty siksi, että autotehtaat painostavat poliitikkoja säätämään mieleisiään lakeja - jotka ajavat autotehtaiden etuja - eivät autoilijoiden.

Epäilenpä, että samaan asiaan liittyy tämä:
https://www.youtube.com/watch?v=X-rCMV861uw

(linkattu Video on englanninkielinen)

Siihen saa kuitenkin tekstityksen suomeksi (ainakin tietokoneella katsottaessa, mobiililaitteella temppu saattaa olla vaikeampi tai jopa mahdoton).

Kas näin:

1. Paina C (tämä laittaa auto-generoidun päälle, mutta englanniksi).

2. Paina Asetukset (videon alareunassa oleva ratas -kuvake, 3:nneksi oikealta) -> Tekstitykset -> Automaattinen käännös -> Suomi.

Tämän jälkeen Tekstitykset näkyvät suomeksi.

Tämän sikailun asiakkaita kohtaan aloitti John Deere -traktorifirma maanviljelijöitä kohtaan - mutta kun autovalmistajat tajusivat, että tällainen sikailu asiakasta kohtaan moninkertaisti liikevoiton, niin autotehtaat alkoivat kopioida saman idean itselleen.

Lyhyesti: Voit vaihtaa viallisen anturin uuteen, mutta kun anturi on digitaalisella sarjanumerolla koodattu, niin joudut maksamaan, että jälleenmyyjä koodaa uuden anturin sarjanumeron auton järjestelmään, ilman tätä uusi anturi ei toimi auton kanssa (vaikka itse anturissa ei mitään vikaa olekaan). Tämä on "digitaalinen vankila" jolla pakotetaan autoilija maksamaan uudelleenkoodauksesta (uusissa autoissa) vaikka vanhemmissa autoissa anturi on pelkkä anturi - ilman digitaalisella sarjanumerolla tehtyä lisärahastusta.

Tällä idealla et maksa pelkästään autosta, vaan jokainen korjaus, vaikka tekisit sen itse, nyt rahastetaan korjauksen digitaalisen lukon avauksesta - eli ylimääräinen rahastusmekanismi uusissa autoissa.

Jenkeissä tuo on jo pitkällä - ja tuo Traficomin kanta siis aiheuttaa sen, että vaikka joku osaava ohjelmisto-osaaja osaisi kehittää uuden, kilpailevan moottorinohjausyksikön ilman digitaalista lukitusta, niin Traficomin mielestä auto on sen kilpailevan moottorinohjausyksikön asentamisen jälkeen laiton, vaikka auto toimisi moitteettomasti ja sen päästöt eivät ylittäisi ko. automallille hyväksyttyä maksimipäästömäärää.

Sitä en tiedä, että kun täyssähköautossa ei ole pakokaasupäästöjä lainkaan, niin ulottuuko tuo Traficomin tulkinta (täysin perusteettomasti) myös niihin.

Mutta polttomoottoriautot (ja esim. sähkö/bensiini -hybridit) ovat tuon juridisen sikailun piirissä.

Kysymys: Miksi poliitikot asettuvat rikkaiden autotehtaan osakkeenomistajien puolelle - eivät autoilijan !

8

204

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Tuo sama ongelma on kyllä myös sähköautoissa. Et voi ottaa toisesta autosta esim toimivaa invertteriä ja laittaa sitä toiseen ilman, että se koodataan järjestelmään, joka ei välttämättä onnistu. Sama pätee erillaisiin antureihin ja ohjausmoduleihin, vähintään ns. sopeutus tarvitaan.

      • Anonyymi00002

        Kyllä voi. Vain jotkut valmistajat rajoitta tuota koska haluavat pakottaa käyttämään vain merkkihuoltoa missä voidaan ohjelmoida se toisesta autosta otettu laite kohdeautoon.

        Tähän ei ole mitään lainsäädännöllistä pakotusta.
        Tällä ei myöskään ole mitään tekemistä auto virittämiseen liittyvän lainsäädännön kanssa.
        Jos moottorinohjaussoftaa tai sen parametreja muokataan kyse viritys aivan kuin jos olisi vaihdettu nokka-akseli erilaiseen. Tällöin ei ole mitään takeita onko auto tyyppihyväksynnä mukainen päästöjen osalta. Siksi vastaavat viralliset testit on tehtävä.

        Huomaa kuitenkin että riittää jos tällaisen muutoksen tyyppihyväksyntä on tehty missä tahansa EU-maassa.


      • Anonyymi00004
        Anonyymi00002 kirjoitti:

        Kyllä voi. Vain jotkut valmistajat rajoitta tuota koska haluavat pakottaa käyttämään vain merkkihuoltoa missä voidaan ohjelmoida se toisesta autosta otettu laite kohdeautoon.

        Tähän ei ole mitään lainsäädännöllistä pakotusta.
        Tällä ei myöskään ole mitään tekemistä auto virittämiseen liittyvän lainsäädännön kanssa.
        Jos moottorinohjaussoftaa tai sen parametreja muokataan kyse viritys aivan kuin jos olisi vaihdettu nokka-akseli erilaiseen. Tällöin ei ole mitään takeita onko auto tyyppihyväksynnä mukainen päästöjen osalta. Siksi vastaavat viralliset testit on tehtävä.

        Huomaa kuitenkin että riittää jos tällaisen muutoksen tyyppihyväksyntä on tehty missä tahansa EU-maassa.

        "Jos moottorinohjaussoftaa tai sen parametreja muokataan ... Tällöin ei ole mitään takeita onko auto tyyppihyväksynnä mukainen päästöjen osalta. Siksi vastaavat viralliset testit on tehtävä."

        Ja miksi tuohon ei riitä autohuollon tai katsastusaseman tekemä päästömittaus?

        Jos muutoksen (koko ohjelmiston korvaaminen toisella) motiivi ei ole päästömuokkaus eikä edes moottorin ns. viritys ohjelmallisesti, vaan vain ja ainoastaan: 1) halu päästä eroon alkuperäisvalmistajan ohjelmistosta joka muodostaa ns. digitaalisen vankilan: jos itse vaihdat jonkin viallisen anturin tai vaikkapa käynnistysakun (polttomoottori- ja hybridiautot), niin on perusteetonta, että tästä pitäisi maksaa viralliselle huollolle sekä 2) auton lukitusjärjestelmän järkeistäminen - nykymalli on autovarkaille hyödyllinen, mutta avaimensa kadottaneelle autoilijalle haitallinen.

        Itse tekisin avainmallin seuraavasti:

        Autossa olisi:

        1) tarvittava määrä normaaliavaimia (ja niitä voisi helposti lisätä ohjelmointi -masterkortin (ns. luottokorttikokoa, sirullinen kortti avulla).

        2) 1 kpl masteravainkortti, jolla voi lisätä muita avaimia mielensä mukaan sekä listata (ja tarvittaessa poistaa) muita avaimia listalta.

        Myös: Hätätilassa masteravainkortilla voi ajaa, mutta tällöin nopeus on rajoitettu max. 90 km/h sekä max. 400 käynnistyskertaa. Tämä motivoisi tilaamaan uuden avaimen heti, kun siihen on tarvetta. Lisäksi, joka kerta, kun auto käynnistetään masteravainkortilla, auto kertoisi sekä näytöllä että ääniopasteella: "399 käynnistyskertaa jäljellä".

        Tuo voisi toimia niin, että heti, kun auto käynnistetään normaaliavaimella, niin täydet 400 kertaa palautuu masteravainkortilla tehtäväksi.

        Siis tarkoitus on: masteravainkortti kassakaappiin, kun ostat auton.

        Sillä voi tilapäisesti ajaa, jos kadotat auton viimeisen avaimen, mutta tämä ei ole tarkoitettu pysyvään käyttöön - siksi nopeusrajoitus sekä rajoitettu käynnistyskertamäärä.

        ps. Vaihtuvakoodinen järjestelmä avaimen ja auton välillä - se on mahdollista tehdä 100% luotettavaksi - mutta se vaatii 2-suuntaisen kommunikoinnin avaimen ja auton välillä - 1 -suuntaisella systeemin saa melko varmaksi, mutta siihen jää silloin ikävä ns. "porsaanreikä" - ja sellaisia autovarkaat rakastavat!


      • Anonyymi00008

        Alustus ja sopeutus . Ne yleensä tarvitaan .


    • Anonyymi00003

      Tiedoksi: Akun vaihto vaatii ohjelmiston muokkausta. (Taitaa toimia osittain myöskin vanhoilla tiedoilla)

    • Anonyymi00005

      Joillain automerkillä valmistaja tai sen edustaja muokkaa ohjelmistoa etänä omistajan tietämättä, ja asiaa omistajalle kertomatta. Aloittajan mukaan Traficomin mukaan sellainen auto on siis ajokiellossa. Esimerkiksi Tesla, mutta muitakin merkkejä on vaikka kuinka paljon, jossa näin menetellään. Omistajalla ei ole mitään mahdollisuutta pitää ohjelmistoja alkuperäisinä.

    • Anonyymi00006

      Aloittaja voisi kertoa mitä hyötyä autotehtaalle olisi siitä, että sen auton ostaneen kuluttajan auto määrätään Traficomin toimesta ajokieltoon siksi, että valmistaja tai sen edustaja on muuttanut auton ohjelmistoja etänä tai huollon yhteydessä ilman omistajan lupaa tai tietämättä.

    • Anonyymi00007

      Katsastusasemalla tai huollolla ei ole kykyä suorittaa autolle CO2 päästöjä mittaavaa testiä EUmääräysten mukaisella ajosyklillä. Eivät siksi voi kirjoittaa asiasta mitään todistustakaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1670
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      23
      1172
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1073
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      906
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      609
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      561
    10. 71
      547
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    16. 34
      424
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe