Apuvälineitä raskaaseen työhön

Anonyymi-ap

Miksei noita ulkoisia tukirankoja käytetä enemmän?

Otin puheeksi työpaikalla kun ukot vanhenee ja moni ei saa työpäivän jälkeen edes sukkia vaihdettua ilman minuuttien tuskailua ja hikeä.
Koko työikänsä kun seisoo jaloilla, kumartelee, nostaa jne. niin kyllä siinä paikat menee. Odotan vähemmän innolla miten itselle käy vaikka liikunkin ja nostelen painoja. Moni nykyinen nuorikin on niin heikossa kunnossa ettei oikein jakseta koko päivää mutta ei koske tietenkään jokaista.

No ehdotusta ei otettu lämpimästi vastaan. Alkoi huuto että miksei samalla pyörätuolia ja sairaalasänkyä saatana sitten.

Ennen (ei selvinnyt koska) ei kuulemma edes tarvinnut tekoniveliä vaan samalla mentiin koko ikä ja nykyinen ihminen on heikko.
Tämän sanoi ihminen joka on koko ikänsä istunut työpöydän takana ja nostellut korkeintaan viinilasia.

Tuollaisilla tukirangoilla säästettäisiin paljon. Nytkin meillä on kaksi miestä pitkällä saikulla kun lonkat tai selkä on loppu. Kyllä sekin kalliiksi tulee.

Ennen oli ennen ja nyt on nyt, turha sitä entisaikaa on kaivata missä raskaan työn tekijät oli paskana jo 50 vuotiaina ja kuolivat sydänkohtauksiin.

Vai pitäiskö vaikka kaikki metsätkin hakata vielä kirveellä ja pokasahalla?

2

124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      mitä työtä teet. Siitä hyvä alkaa asiapohjalta.

    • Jos tarjolla on nuorta työvoimaa, joka jaksaa ilman tukirankoja, ja jos toisaalta on yhteiskunta joka maksaa kaikille, jotka eivät enää jaksa, ei työnantajan kannata investoida tukirankatekniikkaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1084
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      814
    3. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      596
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      17
      595
    5. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      93
      535
    6. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      65
      531
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      512
    8. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      47
      491
    9. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      43
      476
    10. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      47
      437
    Aihe