Onko tämä sitten hyvä

Anonyymi-ap

Näpistely ja köyhyys kytkeytyvät toisiinsa monimutkaisella tavalla, ja aihe herättää keskustelua niin sosiaalisista syistä kuin moraalistakin. Suomessa pienituloisuus on lisääntynyt, mikä on osaltaan vaikuttanut myymälävarkauksien ja näpistysten kasvuun.

13

269

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Köyhyys liittyy kaikkiin muihinkin rikoslajeihin, mm. väkivalta- ja huumerikoksiin. Kun rikosuutisia lukee, niin sakotetut ovat yleensä. ns. kuuden euron miehiä. Onko köyhyys seurausta rikollisesta elämäntavasta vai päinvastoin, niin siitä voidaan väitellä.

    • Anonyymi00002

      Ei se kyllä niin kovin monimutkaista ole.

    • Anonyymi00003

      Jos "köyhyys", joka on hyvin suhteellinen määritelmä, hyväksytään näpistelyn perusteeksi, niin siitähän sitten voikin rajaa hivuttaa rikollisempaan suuntaan.
      Näpistelykin on kanssaihmisiltä varastamista!

    • Anonyymi00004

      On se sikäli hyvä, että saadaan sosiaaliturvasta huolehtimista siirrettyä porvarikapitalisteja äänestäville kauppiaille.

      Ahneus kostautuu.

      • Anonyymi00005

        Arvelet, että hävikki ei siirry hintoihin?


      • Anonyymi00006
        Anonyymi00005 kirjoitti:

        Arvelet, että hävikki ei siirry hintoihin?

        Ei kaupassa käyminen maksa mitään yksityistetyn sosiaaliturvan käyttäjälle.


      • Anonyymi00008
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        Ei kaupassa käyminen maksa mitään yksityistetyn sosiaaliturvan käyttäjälle.

        Siellä käyvät muutkin.


      • Anonyymi00009
        Anonyymi00008 kirjoitti:

        Siellä käyvät muutkin.

        Muiden asiat kuuluvat heille.


      • Anonyymi00011
        Anonyymi00009 kirjoitti:

        Muiden asiat kuuluvat heille.

        Eli jokaisen tulee huolehtia omista asioistaan, eli työssäkäyvien ei pidä rahoittaa veroillaan edes nykyistä sosiaaliturvaa? Kovasti oikeistolainen taidat olla. Persujako äänestit?


    • Suomalaiset on kyllä vähän hullua sakkia. ei puhuta niistä jotka ovat paljon vastuussa asioista mutta syytetään sitten kanssaihmisiä? mutta ei koskaan niitä jotka ovat päättämässä asioistamme. Mutta onhan meillä linnan juhlat. linnan juhlat tosiaan.hah. linnampa jyvinkin. joskus tuntuu ettätäällä on jotain outoja slaavisuomalaispatriootteja tai sitten tosi nuoria. ei mitään käsitystä nykymaailmanmenosta..no ehkäpä niillä nuoremmilla on kun joutuvat täällä elämään. kännykät helvettiin siitä oon asmaa mieltä kyllä..siis työaikana.

    • Anonyymi00010

      Suoraselkäinen kansalainen ilmiantaa heti kun näkee myymälävarkaan, minua ei köyhyytenne kiinnosta.

      • Anonyymi00012

        Muutaman kerran olen jo varkaustilanteessa puuttunut asiaan.
        Kyse on ollut hinnoittelusta. Pussiin laitetaan kotimisia tomaatteja mutta vaakalappu tulostetaan halvasta tuontitomskusta. Samaa periaate kurkuissa. Pannaan muovilaatikkoon kalliita valkosipulikurkkuja mutta vaakalappu tulostetaan halvoista suolakurkuista.
        Nämä ovat viimeisiä.
        En syyttänyt mistään mutta kysyin sattuivatko he erehtymään. Juu. Harmin paikka. Miten se nyt sattuikin. Otetaan oikea lappu.
        Yksi tapaus sattui tutulle yrittäjäpariskunnalle. Tyyli vaikutti siltä, ettei kyse ollut erehdyksestä. Menivät hämillisen näköisiksi.
        Kaljavarkaat ovat oma juttunsa. Rahtihameet ovat luku sinänsä. Niiden taholta minut on uhattu pieksää muutaman kerran. Mojovin tilanne oli 4:n rahtihameen uhkaus. Sekään ei toteutunut.


    • Anonyymi00013

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas uusi PS:n rasismiKOHU!

      Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      649
      1444
    2. 115
      1426
    3. Naisten liian suuret vaatimukset?

      Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
      Sinkut
      199
      954
    4. Jarruton, viritetty ja kilvetön mopo

      Ajo-oikeudeton ja uppiniskainen kuski. Tuloksena vääntynyt aita, rusinaksi muuttunut mopo ja pari pipiä.
      Maailman menoa
      331
      895
    5. Olen henkisesti väsynyt. Takki tyhjä.

      Olen joutunut elämään yksin liian kauan. Työttömänä ja somepaskaa. Työpaikoilla joudun kiusatuksi. En enää tiedä, mitä
      Maailman menoa
      233
      830
    6. Pitääkö minun pyytää

      Itse itseni sinun luo tällä viikolla vai tajuatko itse pyytää ??
      Ikävä
      58
      733
    7. Peräti 12 000 ihmisen toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin!

      Peräti 12 000 ihmisen (useimmat nuoria miehiä) toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin! ht
      Maailman menoa
      233
      697
    8. Onnittelut taktiikan vaihdoksesta mies!

      Esität nykyisin varattua, ettei naiset jää roikkumaan , mutta sinä saat haluamasi. Oletpa sinä hieno mies. 👏🏻 Osasin o
      Ikävä
      175
      681
    9. Katotaan miten jaksat tätä

      Olen valmis pelaamaan tätä seuraavat 10v. Voit kysyä tutuilta miten olen erittäin kärsivällinen.
      Ikävä
      88
      630
    10. Tiedätkö mitä mies

      Sinulla ei ole kaikki kunnossa päänupissa! Älä pilaa sitä, mitä sinulla on oikeassa elämässä. Tämä ei ole mitään rakkaut
      Ikävä
      21
      601
    Aihe