Esim. jo kertaalleen voitetut taudit ja sairaudet ovat palanneet geenimuutoksineen.
Hepatiitti, tuhkarokko, polio, hinkuyskä jne jne ovat tehneet onnistuneen haittamuuton suomeen, kantajiensa kehoissa. Kukaan ei kyseenalaista uuden tauti-invaasion syytä. Ihmiset saapuvat suomeen viidakonkaltaisista täysin epähygieenisistä olosuhteista, joissa tartuntasairaudet ovat saaneet rauhassa kehittää muuntoversioita.
Terveydenhuollon varat menevät jo nyt paljolti ohi suomalaisten terveydenhuollon ja pakosti keskittyvät tuontiepidemioiden torjuntaan.
Aihe on arka, tottakai. Kiellettyähän on kaiken väestönsiirron aiheuttamien kynnyskysymysten spekulointi.
Brysselin virat ovat suomipuolueille tärkeämpiä kuin omankansan terveys.
Kun EU.ta ja YK.ta kumarretaan uhraamalla verotulot tuontiongelmaisten holhoamiseen, pyllistetään suomalaisille veronmaksajille.
Hepatiitti, tuhkarokko, polio, hinkuyskä jne jne ovat tehneet onnistuneen haittamuuton suomeen, kantajiensa kehoissa. Kukaan ei kyseenalaista uuden tauti-invaasion syytä. Ihmiset saapuvat suomeen viidakonkaltaisista täysin epähygieenisistä olosuhteista, joissa tartuntasairaudet ovat saaneet rauhassa kehittää muuntoversioita.
Terveydenhuollon varat menevät jo nyt paljolti ohi suomalaisten terveydenhuollon ja pakosti keskittyvät tuontiepidemioiden torjuntaan.
Aihe on arka, tottakai. Kiellettyähän on kaiken väestönsiirron aiheuttamien kynnyskysymysten spekulointi.
Brysselin virat ovat suomipuolueille tärkeämpiä kuin omankansan terveys.
Kun EU.ta ja YK.ta kumarretaan uhraamalla verotulot tuontiongelmaisten holhoamiseen, pyllistetään suomalaisille veronmaksajille.
Vastaukset 69
Vanhimmat
Kansanterveystyö on tärkeä asia. Kaikkien etu on riittävä hoito ja rokotussuoja.Sen takia sen piäisi olla maksutonta Suomessa asuville. Yhteisen hyvän vuoksi.
Kyllä hoitaa pitää.
https://www.suomenuutiset.fi/somalitaustaisella-laakariasemalla-toiminut-valelaakari-jai-kiinni-teki-ymparileikkauksia-potilaille-poliisi-tutkii-useita-rikoksia/
Ja maksajina alkuperäiskansa. Niinkö?
Terveydeksi kaikille!
Esinahkan prosessointia?
Onko asia painettu villaisella???
Ei ne halua rokotuksia. Ei lähtömaissa eikä täällä. Siihen liittyy salaliittoteoria länsimaiden halusta rajoittaa lisääntymistä johon ne uskovat.
Jokaiselle joka tavalla tai toisella saa räpylänsä suomen maankamaralle täysi sosiaaliturva kaikkine harkinnanvaraisine lisätukineen oitis tassuun, niinkö? Joka oikeutusta epäilee, hänelle rasisti-tatuointi otsaan. Näinhän tämä sekopää vihervasemmisto asian näkee. Eikä maksa kellekään mitään kun hoidellaan verovaroista ( jota mainittu epattoryhmä ei elinaikanaan pahemmin kasvata, ) voi välilevynpullistuma tuota sika-agendaa.
Totta, mutta erikois sairaanhoidossa pitäisi olla eri kaistat veronmaksajilla ja verokertymän nauttijoilla
Vihervasurit liikenteenestoineen ja praid homoiluineen on rikollisjärjestö siinämissä muutkin rikollisjengit.
On hyvä vaan kun paperittomat matut levittää tautejaan köyhien joukossa sentähe niilt kiellettiin terveydenhoito .
Suomeen tulevat telakka ja muut siirtotyöläiset on pidettävä pari viikkoa karanteeniissa ja tutkittava ne tartunta tautien ehkäisemiseksi .
Koronan aikana jouduin olla suomalaisena karanteenissa kun muutin Lappiin töihin ja voin sanoa, että se oli nöyryyttävä kokemus
Ukrainalaiset levittävät tarttuvaa tuberkuloosia.
... Ja hyppykuppaa ym.
Joka asiaa epäilee, tervemenoa terveysasemalle missä päin suomea vaan. Katsele odotustilan asiakkaita. Totuus valkenee ennenkuin kerkeät kissaa sanomaan. Pääsetkö jatkotutkimuksiin helposti? et…arvaat varmaan mikset. Jonossa väkeä ihan mustana, siis kirjaimellisesti. Puhutaan soten haaksirikosta ja valmistautumisesta kovempiin aikoihin mm vanhustenhoidosss. Miksei verot riitä, kuten ennen?
Ellei olisi aivan kauhea rikos sitä sanoa, sanoisin, että maahanmuuttajien terveydenhoidon kankkulankaivossa on maksamamme veroeurot.
Apinanraivo kytee, seikka on saletti.
Esim hammashuolto. Onko mamuista yhdelläkään tullessaan ehjä luutarha suussaan, eppäilen, kaikki kumminkin reerataan rikkaan uusiokotimaan piikkiin. Eipä mulla muuta.
Asia on toisin kun kaikki ihmettelevät Suomalaisten hampaattomuus.
Nyt odotettavissa että vanhustemme hoito siirtyy kotiin lapsille taakaksi. Mamujen kotihoidon ja kakaroiden paapominenhan tietty on ykköstärkeää kun heidät tönne täysylläpidolla kutsuttu on. &@%€&
Vieraat ensin.
Terveyttä kaikille.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011864774.html
Mennä vuosina somali uusi hampaansa ja sai kultaiset paikat
A 8000 euroa
Todista se
Ketkä niitä mamuja aikoinaan suomeen halusi ja ketkä ei.
Vassut ja virheet halusi, persut ei halunneet.
Terveydenhuoltommme ja vanhuksiemmehoito kallistuu jo nyt, samalla mummojen ja vaarien hoito siirtyy omaisille. Ans’ kattoo koskeeko söästötoimet värivikasia vai korraavatko mukana entiseen malliin meidän rahoillamme. No ainakin lisää sosiaalitanttoja työllistyy pitämään elukoiden puolia.
Stna.tämon Soomi🤛🏾
Kaatumisvammani tutkiminen päättyi röntgenkuvaan ja toteamiseen ettei luita katki. Toivoin magn kuvaa, muttei sitä suotu kallina tarpeettomana. Terkkarin odotusaula pullotti tuontiihmisiö. Väkisin mietin ettäkun itse olen eläkeläinen niin kumpaan kannattaa työodotuksia sijoittaa minuun vai tarmokkaaseen työhaluiseen ahmettiin,
HS kertoo
https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011966416.html
Moktarmiesten meininkiä.
Karmeaksi paska maaksi on vauhdilla muuttumassa,
itse asiassa on jo ajat sitten paljon muuttunut paskaksi!
Ja hei tyhmä pää jos ehdotat niin EN!! En voi millään muuttaa POIS!!!
Jos olisin voinut olisin lähtenyt VUOSIA SITTEN!
Phaskha mikä phaskha!
Hyvä maa Suomi on.
Vain liikaa moktar- hörhöjä.
Ihan paska nykyään, itäEurooppalainen mutta mamujen maustettuna!
Joillekin ihmisille näyttää tulevan yllätyksenä, että kehitysmaat on kehitysmaita ihmisten takia.
Ihmiset tulee hoitaa kiireellisyysjärjestyksessä. Lääketieteellisin perustein. Ihmisarvoa kunnioittaen. Kannatan rokotuksia ja kansanterveystyötä. Se koituu yhteisön eduksi lopulta. Rokotuskattavuus takaa sen, että taudit eivät leviä. Meilläkin on omassa maassa. Pohjanmaalla, erityisesti Pietarsaaren seudulla ja Luodossa, on esiintynyt aiempina vuosina (erityisesti 2018–2019) tuhkarokkotapauksia alhaisen rokotuskattavuuden vuoksi.
Jenkeissä kyllä on systeemi, että on esitettävä vakuutuskortti, joka kertoo mitä hoitoja sulle voi antaa. Sitten kun esim. joutuu kolariin ja sielläkään ei jätetä( kai) tienpientareelle ja tehohoitoon, kertyy terveysvelkaa kymmeniä tuhansia dollareita.
Kymmenien miljoonien amerikkalaisten raportoidaan kamppailevan lääketieteellisten laskujen kanssa tai heillä on maksamatonta terveysvelkaa. Noin 30 miljoonaa ihmistä on täysin ilman sairausvakuutusta. Esimerkiksi normaali synnytys voi maksaa 5 000–10 000 dollaria ja pieni lääkärikäynti tai ambulanssi satoja tai tuhansia dollareita, vaikka vakuutus olisikin.
Terveysvelka on yksi yleisimmistä syistä henkilökohtaisiin vararikkoihin Yhdysvalloissa.
Silti sinne ryysitään vaikka aitojen yli ja ali. Ja Trumpia vihataan kun yrittää pitää rotia.
Väestömme muuttuu ja sairaudet muuttuu…
Se on sitä geeniperimärikkautta, kun kehitysmaamuslimit lisääntyy holtittomasti keskenään SUOMESSA, ja sinä kantasuomalainen veronmaksaja olet rahoittajana omassa sukupuutossasi….
Näin se homma etenee!
Pelkästään karvareuhkapölvästin kuupparohtoihin menee valtava summa, vaikka tiedetään, ettei paatunutta aasipaimenta pystytä auttamaan. Kaikki sekin on pois ihmistenhoidosta.
Hoitokulujen asiakaskorotukset eivät mamua rasita, joka lasku menee suomalaispölhöjen kukkarosta. Ei maks mittää👨🏿🦱🧑🏽🦲😆
Aikamoinen lottovoitto tulla suomeen , kaikki maksetaan ja tarjotaan , suomalaiset kärsivät eikä ole varaa kehittää terveydenhoitoa vaan mennään takapakkia , no kaikki tuon näkee vastaanottotilassa mihin ne varat valuvat , tätä vartenko ovat aikaisemmat sukupolvet raataneet itsensä hengiltä .
suomen syöpähoita maailman parasta vielä 15v sitten
nyt kolmanneksi huonointa
samoin sydänvaivojen hoito
leikkausjonot kaihi, polvi ja lantioleikkauksiin pitkät
Kusipäinen maa on tämä nykyään, witun maa!
Heikot phaskahousut jotka ovat mielistelleet valheiden unionia!
Suomalaiset witun juoksupojat, phaskahousut!
Kävin terkkarissa
Kovin oli somali pitoinen asiakaskunta
Mamuille ensiapu, ei tasan mitään muuta ennenkuin tuottavat kulujensa verran. Helvetillinen vääryys että noita erikoishoidetaan suomalaisten kustannuksella.
Nämä matu-mamut ovat Suomelle paha kohtalo.
Tällä ei tietenkään ole mitään tekemistä siirtolaisten kanssa,
eikä aikoinaan vuosia sitten tulleilla Vietnamilaisilla!
mm. Afrikan piikkihampaille uusi luutarha suuhun. Suomipoijaan piikkiin….tietysti. Oikeinko…..tietysti ( terv. viherpunikit )
Hirveätä Suomelle osan Suomalaisten itse syystä kuten Stubb.
Jo vuosia suosinut eu'n ohjaamana, komentamana.
Ei riitä, että mamut salakuljettavat hivit ym, ne päästetään vielä lika näppeineen terveydenhuoltoon. Missä muslimi, siellä rikos.
Noinkin, kyllä, mutta vihervasuri sosiaalitantat vasta primusmoottoreina heiluvat sosiaalipornon kulisseissa.
Muslimit eivät osaa pestä käsiään.
Eikä persut takapuoltaan.
Mummot ja vaarit eivät saa rahallakaan laitoksissa turvaa, samaanaikaan mamut ovat täydellisen ilmaiselämän suojaverkossa, vanhukset tuottaneet ikänsä veroja, matu luultavasti ei tule koskaan tuottamaan muuta kuin harmaita hiuksia.
Toverit jakakaa kiväärit vai miten se taas menikään,
SYYHYT, AIDS JA MUUT SUKUPUOLITAUDIT LISÄÄNTYNEET MATUJEN MYÖTÄ
lisäksi heidän traumansa ja koiraterapiansa lisääntyneet hoitokuluissa
terveydenhoitajamme ovat näin sanoneet
SUOMALAISET JÄÄ TOISEKSI JULKISESSA HOITOSUUDESSA
SUHTEESSA MAMUJEN MÄÄRÄÄN
Turpaansa saaneen ”vittu-lakanan” heiluttajan meikkien sotkeentumisesta nähdään pajon vaivaa, toisin kuin mutkujen joukkoraiskaamien tyttöjen kohtaloista.
Umpisikailua on vihervassarien agendat.
Paikallisessa terkkarissamme eilenvuoroamme jonotettiin, minä ja kahdeksan muunvärlstä. Pisti miettimään terveydenhuoltokuluongelmaa ja vanhustenhoitoa. Itelläkin tuota ikää jo liki 80.
Sairaaloissa on todella paljon maahanmuuttajia
Se kuormittaa laitoksia ja maksaa maltaita
Edim Sanna Marin laati lain että opiskelijoilla on oikeus perheen yhdistämiseen ja nyt tänne o tullut kymmeniä tuhansia mamuja täysillä sos oikeuksilla
mamuille voisi tarjota ainoastaan eläinlääkäripalveluita, niin oikeat ihmiset saisivat oikeaa hoitoa riittävästi.
Lienee kummiskin parempi noin yleensä että nurkissa pyörii vähemmän tautisia elukoita.
https://thl.fi/-/lasten-rokotuskattavuus-on-suomessa-korkea-mutta-tuhkarokko-sikotauti-vihurirokkorokotteen-kattavuudessa-laskua
Hinkuyskä on sikäli petollinen tauti, että vaikka pienet lapset saavat rokotukset neuvolassa 3, 5 ja 12 kuukauden iässä, tehoste tulisi ottaa vielä 4-vuotiaana. Myös raskaana olevien äitien suositellaan ottavan tehosterokote, jotta vastasyntynyt saisi suojan jo ennen omia rokotuksiaan. Tässä piileekin ongelma: osa äideistä jättää rokotteen ottamatta verkossa leviävän pelottelun ja disinformaation vuoksi. Jostain syystä monet uskovat internetin huhupuheisiin mieluummin kuin lääkäriin, jolla on takanaan vuosien yliopistokoulutus.
Nuoret miehet ovat hieman paremmin suojattuja, koska varusmiehet rokotetaan kattavasti. Varusmiespalveluksessa rokotusohjelmaa noudatetaan järjestelmällisesti. Yksittäinen varusmies ei voi rivistä huudella, että minä en ota sitä tai tätä rokotusta. Tämäkin laumasuoja on kuitenkin koetuksella, sillä vain noin 75 % nuorten miesten ikäluokasta suorittaa varusmiespalveluksen.
Jos riittävän suuri osa väestöstä on rokotettu tarttuvaa tautia vastaan, se antaa suojaa myös niille, joita ei ole rokotettu. Laumasuojan vaatima kattavuus on kuitenkin tautikohtainen. Tuhkarokon osalta noin 95 prosentin väestöstä pitäisi olla rokotettuja, jotta tauti ei leviäisi epidemiana. Kurkkumädän osalta laumasuojaksi riittää jo noin 70 prosentin kattavuus.
Pietarsaaren alueen hinkuyskäepidemia muutama vuosi sitten on varoittava esimerkki rokotuskriittisyydestä. On huolestuttavaa, jos esimerkiksi hopeaveden uskotaan parantavan infektioita paremmin kuin antibioottien. Vaikka rokotevastaisuus on hieman lieventynyt Pietarsaarenkin alueella, edelleen liian moni vanhempi luottaa nettineuvoihin enemmän kuin äitiysneuvolan asiantuntemukseen.
Oikea tieto on kuitenkin tämä: maahanmuutolla ei ole tämän asian kanssa juurikaan tekemistä. Kantasuomalaiset ovat itse ja ihan omaa tyhmyyttään lakanneet torjumasta tauteja rokotteilla, jolloin laumasuojakin murenee.
Kannatta tietää, luulo ei aina tiedon pahin vihollinen.
Ystävällisin terveisin, Moktar. ;
Moniko maahan tunkenut turvapaikkahuijari on rokotettu?
Tietoa odotellessa....
... Selkäkekkaa vartti!
”Moniko maahan tunkenut turvapaikkahuijari on rokotettu?”
Kiitos kysymyksestä. Tässä hieman lisää tietoa asiasta.
Usein Suomeen saapuneet turvapaikanhakijat, varsinkin lapset, rokotetaan vasta Suomessa. Kehitysmaista tulevat suhtautuvat kuitenkin hyvin myönteisesti rokotuksiin, sillä he ovat usein nähneet pienten lasten kuolevan lastentauteihin. Meiltä tämä kokemustieto on jo unohtunut, ja niinpä nuorten äitien on kovin helppo uskoa netissä olevaa rokotevastaista näennäistietoa.
Itse muistan omasta lapsuudestani, että kotikylässäni asui parikin polion vammauttamaa naista, joiden liikuntaa sairastettu polio oli vaikeuttanut. Tämä lapsuudenmuisto aiheutti sen, että otin itsekin empimättä polion vastaisen "sokeripala"tehosteen vuonna 1985. Omakohtainen kokemus on aina tehokas motivaattori.
Laumasuojan kannalta kuitenkin vain kantaväestön käytöksellä on merkitystä. Jos Suomessa on hyvä rokotuskattavuus hinkuyskää vastaan, sillä ei ole merkitystä, vaikka Suomeen saapuisi kerralla satoja rokottamattomia pakolaisia. Laumasuoja on aina suurten lukujen matematiikkaa.
Ystävällisin terveisin, Moktar. ;)
Jokainen euro turistipakolaisten suunnattomasta terveydenhuoltokuluista on pois lapsoltamme ja vanhuksiltamme ja täysin vastikkeetta. Pakolaisturismi on vain ja ainoastaan loputon suunnaton kuluerä…ei milloinkaan mitään muuta !
Kuulun sosiaaliluokkaan jonka terveydenhuolto on terkkarin varassa ja sairauksia on kiitettävästi +.
Joka kerta terkkarilla ottaa päähän kun odotustiloissa on hirmuenemmistönä värilliset ihmiset. Omat tutkimukset ovat ikäni myötä alkaneet olemn ”kortilla”. Kuulemma pitää priorisoida ym hienoa mihin eurot käytetään. Olen mennyt tehtaalle lähetiksi aikoinani ja lähtenyt sanmasta yhtiöstä eläkkeelle uorovastaavana ja nyt kilvoittelen terv. jonossa euroakaan verotuloja tuottamattomien kanssa.
Minkä takia olen ikäni veroja maksanut?
Terveydenhuollon rahoitus ollut pulassa yhtäkauan kuin massamamutus on kestänyt. S a t t u m a a. Varmaan joo🤥
On oikein että akuutit mamu sairaudet ja onnettomuudet hoidetaan, mutta kalliit kehitysmaa sivilisaatiosairaudet pitää jättää suomalaisten varoin hoitamatta.
Paljonko klitorisamputoinnin korjausleikkaus maksaa?
Somali naisista lähes kaikki on klitorisamputoitu, osa jopa SUOMESSA.
Hallitus ottaa asian esille
Suomeen ei saa ottaa valmiiksi perussairaita hoidattamaan vaivojaan suomalaisten kustannuksella.
Ei ihme että soten kanssa ollaan kaulaamyöten kusessa.
On törkeää että mamuihin uhrataan valtavat rahamäärät suomalaisten ihmisten hoitoon tarkoitettuja varoja. Vähiintään tulijoille terveystarkastus, ettei suomesta tule tuontirampojen hoivakoti. Työperäisiä hmmmph ja kattia kanssa.
En hyväksy veroeurojeni käyttöä rikollisen mamun hoitamiseen.