https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011955199.html
"Risto Murto täräytti synkän arvion Suomen tulevaisuudesta – nyt puhuu professori
Professori varoittaa, että suomalaiset voivat joutua maksamaan terveydenhuollosta ja muista yhteiskunnan palveluista yhä enemmän.
– Voi olla, että tavalliset suomalaiset joutuvat maksamaan esimerkiksi osan tai kokonaan terveydenhuollon palveluista, jotka ovat tähän asti olleet lähes ilmaisia, hän sanoo.
Terveydenhuollossa voidaan joutua priorisoimaan nykyistä enemmän sitä, mitä kenellekin tarjotaan. Tämä voi koskea etenkin kalliita syöpä- tai muita hoitoja.
Lähes kaikki palvelut voidaan joutua puntaroimaan uudelleen. Koskinen kommentoi varovasti sitä, mistä kaikesta voitaisiin leikata ja säästää. Hän huomauttaa, että leikkauksista päättäminen on poliitikkojen tehtävä, hänen osaamisaluettaan on yksityis- ja sosiaalivakuutus.
Vanhusten hoiva on yksi asia, joka vie paljon rahaa. Koskinen pitää mahdollisena, että hoivakotimaksu voi yhä nousta. Nyt siihen saa mennä enintään 85 prosenttia asukkaan tuloista: käyttövaraa pitää jäädä vähintään 195 euroa kuukaudessa.
– Tavallisille kansalaiselle olisi ehkä parasta, että pystyisi olemaan töissä pitkän työuran."
Tietenkin valtio haluaa, että kansalaiset ovat ainoastaan sitä varten, että maksavat paljon veorja saamatta maksamilleen veorille vasitketta.
Syy siihen, että suomella menee huonosti on nato, sotavehkeiden hankinta ja sotien rahoitus.
Yli 500 miljoonalla hankittiin 100 panssarinyrkkiä, heti löytyi rahaa, kun kyse oli sotavehkeitä.
Näihin ne hyvinvoinnin rahat menee.
Eutanasia tulisi laillistaa. Eutanaisa toisi valtiolle myös satojen miljoonien säästöt.
Euranasian tulisi olla ihmisoikeus ja kansalaisoikeus.
Koska terveydenhoito heikkenee ja jopa loppuu lähitulevaisuudessa, niin eutanaisia tulisi olla mahdollisuus valita, varsikin jos terveydentilanne on selllainen, että sairastaa parantumatonta sairautta ja joka edetessään vain pahenee eli aiehuttaa kipuja, joihin ei haluta antaa riittävää kipulääkitystä ja loppuelämä on letkujen jatkona oleminen.
Silloin olet kuin koe-eläin ja näyttelyesine, jota hoitajat käyvät katomassa jamielessään ajattelevat, että onneksi en ole potilaan tilanteessa.
Eutanasia tulisi sallia, on jokaisella tulee olla itsemääräämis oikeus päättää elämästään.
Eutanasia pilleri, jonka nieltyään siirtyisi autuaammille laitumille.
Eutanasia laillistettava
Anonyymi-ap
2
218
Vastaukset 2
- Anonyymi00001
Mitä sitä eutanasialla, sehän on hienoa, kun saa tällä tavalla pikku hiljaa kitumalla sairastaa loppuun saakka.....ilman minkäänlaista elämänlaatua....
- Anonyymi00002
Eutanasia ei ole laillistettu..Hoitamattomuus on! HOITAMATTOMUUS ON SAMA KUIN IHMINEN JÄTETÄÄN HEITTEILLE, ELI LÄÄKETIETEEN JA PÄÄTTÄJIEN PÄÄTTÄMÄ EUTANASIA, KITULIAS KUOLEMA. NÄIN SUOMI KASVUUN, SANOI PÄIVI RÄSÄNEN MITÄ TAHANSA. KUILEMME HOITAMATTOMUUTEEN..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "4162001- 1831512
- 1491467
- 1231376
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh291176Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.244937- 113907
- 67752
- 26675
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i124655