Heinäkuussa 1741 Ruotsi aloitti hyökkäyssodan Venäjää vastaan. Saman vuoden joulukuussa vallankaappauksella Venäjän valtaistuimelle noussut keisarinna Elisabet antoi 1742 manifestin, jossa sanottiin, että syyllinen sotaan oli Ruotsi eivätkä Suomen asukkaat. Venäjän oli joutunut tuomaan sotajoukkonsa Suomeen, mutta se ei ollut tullut sinne ”jota cuta häwittämän elli waiwaman” eikä tavoitellut ”jalan leweyttä” vierasta maata.
Manifestissa luvattiin, että Venäjä antaisi Suomelle itsenäisyyden (”nijncuin yxi wapa ja eij cennengän wallan olewianen ma”), jos suomalaiset sitä haluaisivat ja luopuisivat taistelusta. Jos taas suomalaiset tukisivat Ruotsin armeijaa, Venäjä hävittäisi rangaistuksena maan ”Tulen ja Mieckantäran cautta”.
Manifestissa luvattiin, että Venäjä antaisi Suomelle itsenäisyyden (”nijncuin yxi wapa ja eij cennengän wallan olewianen ma”), jos suomalaiset sitä haluaisivat ja luopuisivat taistelusta. Jos taas suomalaiset tukisivat Ruotsin armeijaa, Venäjä hävittäisi rangaistuksena maan ”Tulen ja Mieckantäran cautta”.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Siinäpä se, historia ei opeta mitään.
Jos tuntee historiaa, siitä voi kyllä oppia paljonkin asioita, mutta se ei opeta.
Samankaltaisia virheitä toistetaan sukupolvesta toiseen ja vuosisadasta toiseen ja ne voivat opettaa tekijöilleen jotakin.
Mutta jälkeentuleville, joille ne ovat historiaa, eivät näytä opettavan mitään.
Isoviha oli suuren Pohjan sodan (1700–1721) aikainen Venäjän miehitys Suomen alueella vuosina 1713–1721. Venäjä suoritti tänä aikana kansanmurhaan rinnastettavia tekoja mm Hailuodossa. Kidutukset, raiskaukset ja jopa pikkulasten tapot olivat hyvin yleisiä venäläisten raakalaisten toimesta.
Mitäkö opimme historiasta?
Eipä venäläiset ole paljoa muuttuneet 300 vuodessa.
Ovatko suomalaiset sitten paljonkin muuttuneet?
Joutuvat kärsimään isompiensa sotimisen maaperällään tai uhraamaan väestöään toisten sodissa.
Hakeudutaan jopa sotaliittoihin ison itänaapurin vihollisten kanssa js vetävät vahingon päälleen.
Valtiojohto näyttää olevan aina yhtä valmis uhraamaan kansansa sotaseikkailuissa.
Oliko Suomi täysin itsenäinen yya-sopimuksen aikaan?
Ei ollut.
Onko Suomi koskaan ollut täysin itsenäinen?
On. Neukkulan hajoamisen ja EUhun liittymisen välisenä aikana. Sekin oli taloudellisesti karua aikaa.
Jos Venäjää ei olisi ollenkaan, maailma olisi paljon parempi paikka elää.
YYA aika oli Suomen historian parasta ja turvallisinta aikaa Neuvostoliiton siipien suojassa.
Suomen parasta aikaa oli 1995 - 2007 lähinnä Nokian ansiosta ja koska Venäjä oli heikko valtio.
Mikä pieni maa voi koskaan olla "täysin itsenäinen" jos se tarkoittaa olemista täysin riippumaton muista maista ja varsinkin isoista maista?
No ei todellakaan, sellaista on lapsellista vaatiakaan.
Kuten myös jossittelu ettei Venäjää olisi.
Se on siinä ja pysyy.
On ollut aina, mutta Suomella ei ole paljon ikää, ja ellei opita elämään sovussa Venäjän kanssa.
Milloin Venäjä oppii elämään sovussa muiden kanssa?
Yli tuhat vuotta eivätkä ole oppineet. Nytkin täysmittaista sotaa viidettä vuotta.
Kova on sotakiima päällä.
Kyllä! Venäjä on aina ollut sotakiimainen diktatuuri. Vuosisatojen ajan sotakiimainen tsaaridiktatuuri, n 70 v sotakiimainen kommunistidiktatuuri ja Putlerin keploteltua itsensä diktaattoriksi, sotakiimainen natsidiktatuuri vuodesta 1999 alkaen!