Tällainen kysymys heräsi, kun luin tuon jutun. Tiedän kyllä neofobian ja ymmärrän tuon käytöksen, mutta en oikein huonostikaan voi sitä hyväksyä.
Pelko ja varovaisuus on normaali reaktio ja se oli aikoinaan hyvin tärkeä yksilön ja myös lajin selviytymisen kannalta, mutta nykyisessä suomalaisessa yhteiskunnassa neofobialle ei ole juuri lainkaan käyttöä.
Vanhempani ova lähtöisin tuolta luovutetun Karjalan alueelta ja kokivat aikoinaan tätä samaa suhtautumista. Pahimmillan kokemukset olivat todella synkkiä. Sittemmin nämä paikalliset isännät joutuivat toteamaan, että evakot olivat lopulta samaa ihmislajia, kuin he itsekin. Työteliäitä ja monesti hyviä "kauppamiehiä".
Asioita olisi hyvä käsitellä ihan toisenlaiselta pohjalta, näin myös tässä asiassa.
https://yle.fi/a/74-20221532
Ovatko vammaiset mielestäsi vaarallisia?
18
227
Vastaukset 18
- Anonyymi00001
Mikä ihme joillakin ihmisillä on vammaisia vastaan?
- Anonyymi00009
mongoloidi tappi lapsen suomessa !
- Anonyymi00002
Osa ehkä stressaa laitosten jotka ovat talojen keskellä tuovan liikennettä, huoltoa ja trafiikkia asuinalueille. Mutta taas vamman omaaville kuuluisi oikeat omat kodit. Laitos ei ole koti ihan. Yksityisyys? Turvallisuusratkaisuja on olemassa.
- Anonyymi00003
Osa on arvaamattomia.
- Anonyymi00005
Jep ! Ne hyökkäilevät puista ihmisten kimppuun.
- Anonyymi00006
Anonyymi00005 kirjoitti:
Jep ! Ne hyökkäilevät puista ihmisten kimppuun.
Osa on arvaamattomia.
Saatat olla ehkä osttain oikessa. Täällä ylöjärvellä pyöri aikoinaan lievesti vammainen tyyppi joka pummi jatkuvasti muilta tupakkaa ja jutteli ihan outoja!
Jos kuitenkin kyse on vaikeasti vammaisista jotka ei edes kykykene puhumaan kunnolla ja istuvat pyörätuolissa eivätkä kykene kävelemäänkään ei heistä pitäisi olla minkäänlaista harmia! - Anonyymi00010
Anonyymi00006 kirjoitti:
Osa on arvaamattomia.
Saatat olla ehkä osttain oikessa. Täällä ylöjärvellä pyöri aikoinaan lievesti vammainen tyyppi joka pummi jatkuvasti muilta tupakkaa ja jutteli ihan outoja!
Jos kuitenkin kyse on vaikeasti vammaisista jotka ei edes kykykene puhumaan kunnolla ja istuvat pyörätuolissa eivätkä kykene kävelemäänkään ei heistä pitäisi olla minkäänlaista harmia!ted bundy kulki käsi kipsissä
- Anonyymi00004
Ei liity vammaisiin, mutta eräässä kaupungissa eräällä alueella ostoskeskuksessa ryövättiin P- paikalla jatkuvasti asiakkaiden autoja. Kyseltiin vähän asian tiimoilta ja kuulimme että ko. kaupunginosassa oli peräti kaksi narkkareiden asuntoaluetta. Sitä vaan että yksi asia johtaa toiseen asiaan. Mut kuten sanoin tämä ei liity vammaisiin.
- Anonyymi00011
narkkari ja matu ei paljoa kehetysvammaisesta eroa
- Anonyymi00007
SDP
- Anonyymi00012
debiili demari
- Anonyymi00008
Ovathan nuo serkus-avioliittojen kautta syntyneet vuohineuvokset vaarallisia, toimivat laumavietin mukaan !
- Anonyymi00013
onko tuon pyörätuoli kaverin nimi timmy ?
- Anonyymi00014
saukonpuiston koulu olisi voitu muuttaa asuinpaikaksi
- Anonyymi00015
Riittävä vamma oikeuttaa aktion T4 ratkaisuun
No olipa hölmö kysymys. Samanlaisia ihmisiä on kuin me kaikki.
- Anonyymi00016
sosialistille rikollinen on samanlainen , kun se joka on aina valmis auttamaan 🤔
- Anonyymi00017
Kyse on ihmisen selviytymisgenrestä. Kaikki outo pelottaa, tuhoa, voimakkaampi selviää.
Nykyihminen on mestari selviyrymisessä.
Miljoonienvuosienkehitys.
Onko se päätepiste
Tuskin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.601862Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt251450- 991072
- 45820
- 87783
- 28591
Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.20589- 31533
Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?56528Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?
Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h30453