Ottakaa huomioon, että Uusi Testamentti on vain kristittyjen versio tapahtumista. Meillä ei ole Roomalaisten ja muiden pakanoiden versioita tapahtumista. Uusi Testamentti on kristillistä propagandaa, kuten jo pelkkä nimi "evankeliumi" paljastaa.
Meillä on tiedossa varhaisia pakanoiden kirjoituksia kristinuskoa vastaan, mutta ne määrättiin hävitettäviksi, kun kristinuskosta tuli valtiouskonto. Tästä seuraa kysymys, oliko niissä kiusallista tietoa kristinuskon synnystä ja Jeesuksesta, kun ne tekstit piti oikein hävittää? Tekstien tuhoaminen on sensurointia.
Tämä on yksi monista syistä miksi en ole kristitty.
Pieni muistutus uskovaisille Uudesta Testamentista
10
174
Vastaukset 10
- Anonyymi00001
Mitä kirjoituksia on tuhottu? Lähde? Mitä niistä tiedetään?
- Anonyymi00003
Tämä on varmaan tunnetuin, oli useampi kirja:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Kristittyjä_vastaan
- Anonyymi00002
"Meillä ei ole Roomalaisten ja muiden pakanoiden versioita tapahtumista."
Ei tietenkään ole koska ei ollut mitään tapahtumia. Eikä noita kristinuskolle kiusallisia tarinoita saatu hävitettyä hävittämällä kirjoitukset. Esimerkkinä on Markion Sinopelainen, jonka kirjoituksista ei ole säilynyt riviäkään, mutta tekstit löytyvät epäsuorasti hänelle osoitetusta argumentaatiosta. Markion Sinopelaisen mukaan Jeesus oli puhtaasti henkiolento. Markion oli varmaankin oikeassa, ainakin siitä päätellen, kuinka innokkaasti häntä vastaan hyökättiin. - Anonyymi00004
Evankeliumi = Muinainen satu
- Anonyymi00005
Edellinen avaus vesitettiin niin teit uuden?
- Anonyymi00006
En tiedä mihin avaukseen viittaat. Tämä on eka kerta pariin kuukauteen, kun teen tänne ketjun.
- Anonyymi00007
Mitä siinä vesitettiin? Onko jotenkin valheellista väittää, että Uusi Testamentti on vain kristittyjen versio tapahtumista, ja meillä ei ole pakanoiden versiota samoista tapahtumista?
- Anonyymi00010
Anonyymi00007 kirjoitti:
Mitä siinä vesitettiin? Onko jotenkin valheellista väittää, että Uusi Testamentti on vain kristittyjen versio tapahtumista, ja meillä ei ole pakanoiden versiota samoista tapahtumista?
"...ja meillä ei ole pakanoiden versiota samoista tapahtumista?"
Ei meillä ole myöskään puutarhakeijuilijoiden versiota saunatontusta. Tiedätkö miksi? Olematonta ei voi havaita muut kuin sepittäjät.
Älä nyt ole hölmö ja oleta, että Jeesus oli historiallinen henkilö, jos siitä ei ole yhtään ainoaa todistetta. Jeesus on samanlainen myytti kuin piispa Henrik ja Lalli tai Ned Ludd.
- Anonyymi00008
Urpo
- Anonyymi00009
Menikö tunteisiin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1091330
- 45911
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50736Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r129684- 70666
- 67616
- 53597
- 55555
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.93483Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20470- 34467
Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32458Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142453Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?115453- 5448
Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e88448- 49447
- 51445
- 52403
- 42400