Vanhurskaus & totuus - kirottu helluntailaisille ?

Anonyymi-ap

Helluntailaiset eivät puhu vanhurskaudesta vaan "sinnepäin" muilla keksimillään sanoilla.

Psalmit 119:142

"Sinun vanhurskautesi on iankaikkinen vanhurskaus, ja sinun lakisi on totuus."

Mitä tarkoittaa helluntaislangissa "totuus"?

45

252

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00002

      Helluntaihumalassa ja hurmoksessa uskotaan hyväuskoisesti helluntaipastoreihin kuin jumalaan.

    • Anonyymi00003

      Eihän helluntailaiset puhu Kristuksesta vaan jeesuksesta.
      Jeeseksia on monia.

      • Anonyymi00005

        Niilo Kaatajalla oli Kaataja-Tziisus.


      • Anonyymi00008

        Älkää eksykö uususkonnollisten pastoreiden lupauksiin.
        Helluntailaisuus on suurin ja väkevin uususkonnollinen kristinuskon imitaatio.


      • Anonyymi00019
        Anonyymi00005 kirjoitti:

        Niilo Kaatajalla oli Kaataja-Tziisus.

        Kuuntele YouTubesta kaksi Niilon saarnaa ja kerro vasta sitten mielipiteesi.


    • Anonyymi00004

      Helluntailaisuudessa määrätietoisesti yritetään käännyttää pakkovauvakastettuja Helluntaikirkon jäseniksi.

      Tämä on totuus että uudestikaste on liittymispäivämäärä helluntaiseurakunnan jäseneksi

      • Anonyymi00020

        Ihmisen pitää tulla uskoon myös pakkovauvakastetun!


    • Anonyymi00007

      Profetia päälle tulevista vitsauksista "pelastusvarmoille" Jumalan sanojen muuttelijoille

      Ilmestyskirja 22:18

      Minä todistan jokaiselle, joka tämän kirjan profetian sanat kuulee: Jos joku panee niihin jotakin lisää, niin Jumala on paneva hänen päällensä ne vitsaukset, jotka ovat kirjoitetut tähän kirjaan;

      • Anonyymi00041

        älä revi jakeita ja leiki jumalaa-- etkö jo opi- leikkijumala hiekkalaatikollasi.
        Kasva aikuiseksi. Pidä huolta, että ITSE pääset perille.

        Miksi Jumalan pitäisi tuntea sinut?


    • Anonyymi00009

      Liittyminen ja sielun myyminen helluntaiseurakunnalle.

      Tämä on TOTUUS että uudestikaste on liittymispäivämäärä helluntaiseurakunnan jäseneksi.

      • Anonyymi00042

        trolli uudestikaste- on sanoitusmerkitykseltään sitä, että pitäisi uskoa siihen jumalaan, mitä pappi kasteessa- edustaa- kun ajaa vähäkatekismuksen mukaan perkeleitä syntyneeltä lapselta- sitten kummin kanssa juttelee- ja se kasteen pappi uskoo kummin uskontunnustuksen, sekä kuulee, että nyt vauva uskoo, sekä vauva kastellaan päälaelta ja annetaan nimi.

        Se kastelu on nimenanto- rituaalinen tilaisuus. Eikä lapsi ole tehnyt syntiä koska synti on Jumalan lain rikkomista...

        Eli synti sana- ja vauvakasteen yhtälö ei ole Raamatullinen.


    • Anonyymi00010

      Pastorit lymyävät koloissaan ja vaikenevat.
      Totuutta ei kestetä.

      Valo on pimeyttä helluntaipastorille.

      • Anonyymi00044

        No- heräähän sinäkin aikuisuuteen ja jätä työ typerä jahkaamisesi palstalla, joka pitää itse Sanan ja Vapahtajan tutkimis- mahdollisuuden- teidän pimeän rallatuksenne takana.

        Olet tavallaan oman sielusi vanki ja ajatuksesi kahleessa, ihan itse aiheutettu pimeys.

        Tule itse Valoon kirkastamaan Vapahtajan täytetyn työn ja Pyhän Hengen rakentamaan seurakuntaan Hengellisesti jäseneksi.

        Nyt et sitä ole.


    • Anonyymi00011

      Rahastus js lupaukset pelastusvarmuudesta.
      Perushelluntailaisuuttako ?

      • Anonyymi00045

        trolli- tule elämään, äläkä pyöritä vain omaa puheripulisi myllyä palstalla, koska näyttäytyy säälittävältä persoona- torllaukselta puheesi


    • Anonyymi00012

      Totuutta "melkein synnittömälle" helluntaipastorille.
      Onko mahtaava eksyttää lampaita ?

      Tituskirje 3:10-11

      Harhaoppista ihmistä karta, varoitettuasi häntä kerran tai kahdesti, sillä sinä tiedät, että semmoinen ihminen on joutunut harhaan ja tekee syntiä, ja hän on itse itsensä tuominnut.

      • Anonyymi00023

        Miksi pakkovauvakastetut eivät karta helluntailaisia vaan notkuvat täällä 24/7???


      • Anonyymi00046

        Aiotko puheesi mukaan - epäpyhänä pyrkiä perille?
        Muista- Jumala on asettanut Kerubin miekkoineen paratiisin polulle ja katkaisee sinun pääsi ja elämäsi, näin sinua on itseäsi varoitettu...

        olet harhaoppinen, koska et kykene evankeliumaan. Nyt sinun veresi ei tule tuomiolla eteeni, koska olen varoittanut sinua itseäsi-----

        Jos sijaisuhrisi ei ole saanut Golgatan verellä pestä sinun syntejäsi villanvalkoiseksi- sinä hukut.
        Taivaassa nähdään vain Kristuksessa pestyt sielut- sovintoveri sen puhdistaa ja se on sinulle ongelma- suusi tunnustuksen perusteella.

        synnittömyys- on Kristuksen työ- meissä. ja se usko tulee kuulemisesta ja kuuleminen Jumalna Sanan kautta, sekä usko siihen. Tuo Sanan sanoma- tuo hyvän --omantunnon ja hyvän omantunnon liitossa on uskovien kasteen hauta- jossa Sanomallisesti noustaan Elämään Jumalan arkkiin - matkalle Luvattuun maahan.
        ja se kasteen hauta- kuvaa Nooan opetuksen kuatta- helvetin tuleen, viimeiseen tuomioon.
        Se vesi- hukutti sen aikaisen maailman joka oli synnintekijöiden kohtalo- koska eivät kuunnelleet Nooan sanomaa tulevasta tuomiosta- ja tulleet arkkiin.
        Se vesi pesi synnin maailmasta, eli Jumala otti tuomiolle maailman - hukuutti -tappoi syntiä tekevät sielut. se oli HAUTA--- se...

        ja sitä kasteen hauta todistaa- josta Sana pelastaa.
        Sana on saarnattu Sana- Sana puhuu sijaisuhrista- mikä Eedeninkin portilla- Aadamin ja Eevan pyhyyden puvun puute- alastomuus- peitettiin- Uhrikaritsan nahkaan veriseen nahkaan.
        Sen Karitsan tappoi Jumala- nylki nahkan puvuksi- se on esikuvallisuus Golgatan täytetystä työstä- sen verisestä sovintoverestä. joka muistoaterialla kertoo-
        Hän kuoli syntiemme tähden, ja johon uskomalla tämä VERI - esikuvallisesti Julistaa Kristuksen kuolemaa ja sovitusta ja näin Hänen ruumiinsa tulee elämänleiväksi.
        Joka tätä syö- saa elää. Eli se sanoma on julistus- joka tuo hyvän omantunnon ja sen halun seurata HÄNTÄ- tuo opetuslapseuden, sekä tahdon kasteen haudan kautta julistaa kokonaisvaltaista opetusta- miksi kastetetaan, kelle kaste kuuluu ja miten sen kautta on Herran kansaa- ja pääsee seuraamaan Vapahtajaa.

        Siitähän on kyse. Synti on Jumalan Valtakunnan tahdon rikkomista-
        ja näin opetuslapsi käy Jumalan Valtaistuimen oikeallapuolen olevalle Jeesuksen Vapahtajan Valtaistuimen eteen, armonkansalaisena- koska HÄN on Ylimmäinen Pappi.
        Hän tekee pappispalvelusta taivaassa ja rukoilee jokaisen puolesta ja Hänen hipiiäänsä- eli käteensä on kirjoitettu jokaisen USKON kautta Häneen uskovan nimi.
        Eikä kukaan häntä siitä riistä.
        Vaikka palstalla on kuinka pieniä perkeleitä kylvämässä epäuskoa, niin ei se erota meitä Hänen kädestään Hän on kalliisti ostanut meidät ja usko- on suurempi- kuin syyttävät huulet ympärilä-

        Tehkää itse parannus .... Valtakunta on Rakkauden VAltakunta, eikä mikään eri kirkkokuntien sakaramenttien syytökirjojen porukan perinneoppien käsky - käskynpäälle jahkaaminen.
        Niissä ei ole valtaa- eikä voimaa erottaa Kristuksen rakkaudesta...

        Ja kasteen hauta- on sanomallinen, aivankuin Herran muistoateria- pöytäkin.
        Sielläkin huseeraajat hapanviiniläiset- joka hapan edustaa syntiä, sen suumakeaa ryyppäävät, ja kehuvat, että onpa hapan hieno maku- maistuu synnille, missä mussutetaan. Ei sekään ole mistään kotoisin. Omaahan he jahkaavat.. .tapansa mukaan.

        Kristus riittää- Hän antaa elämän ja jokapäiväinen UUSI - armo käsittää täytetyn työn merkityksen Jeesuksen nimessä ja veressä...

        oppikaahan siitä puhumaan ja todistamaan, että Herrannen ja tienne näyttäytyisi silltä- että Jumalakin tuntisi teidät.


    • Anonyymi00013

      Samaa roskaa vyöryy jälleen sakastista !

      Vieläkö siellä on sähköt vai talikynttiläjö siellä lepattaa.

      Satavuotias luttersuomen harrastus kertoo itsestään!

      • Anonyymi00016

        Kokoushuoneen pyhimmässä lasketaan rahoja.
        Mahtava saalis.


    • Anonyymi00015

      Kaataja-Tziisus tulee ja Niilo Ylikaataja ylöstemmataan.

      Oletko valmis !?

      • Anonyymi00048

        Trolli tapansa mukaan.


    • Anonyymi00017

      Helluntailaisten pakkovauvakastetuille kosto.
      Helluntaihenkivallaassa.

    • Anonyymi00018

      Pätemättömät maallikot kastavat uudestaan olkiukkoja.

      • Anonyymi00024

        Lue Raamatusta mitkä oli kastajien ammatit!
        Eivät olleet teologisen käyneitä leipäpappeja!


    • Anonyymi00021

      Eikö tällä sivulla ole hajottavaa ilmapiiriä ja toisten haukkumista? Miksei puhuta siten, että kerrotaan, mikä on oikein ja mikä on hyvää ja kannustavaa — niin että se on kaikille hyväksi? Se on kuin Jumalan tahto, ja Jeesus on tehnyt sen todeksi.

    • Anonyymi00022

      Jeesus kehoitti varoittamaan eksytyksistä ja harhaopeista.

      • Anonyymi00030

        Joista kummastakaan et ymmärrä mitään !

        Mene töihin vai puuttuuko kaikki osaaminen hah.


    • Anonyymi00025

      Helluntailaiset olkiukot kieltävät Raamatussa olevan perhekuntakasteen.

      Käännytetty helluntailaiseksi olkiukoksi on tavoite.

      Näin saadaan uusi rahoittaja olkiukkojen seurakuntaan.

      • Anonyymi00028

        Kyllä täytyy olla vähillä varustettu jos tuollaista ropaskaa pullahtaa kokomailman näyteikkunaan helluntain asioista !

        Mitä opetusta sait kotona, kerro @


      • Anonyymi00050

        Helluntailaiset olkiukot kieltävät Raamatussa olevan perhekuntakasteen.

        sokeana trollaat itse- ja vapaissa suunnissa on uskovien-- kaste- sekä moni luterilainen pappi on käynyt uskovienkasteella- esim. käydessään Israelissa.
        Perhekuntakaste- on selityksineen vain samanarvoinen tarinassa, kuin evoluutiopuhujienkin päätelmät.


    • Anonyymi00026

      Uudelleen kastajat ovat maallikoita ja olkiukkoja.
      Miksi eivät naisia ?

    • Anonyymi00027

      Muutama luterilainen avopotilas riehuu kelanluukustaan yötäpäivää omaa sekavaa nuppiaan !

      Kokeilkaa jos oikein puristamalla saisitte jotain järkevää ulostuloa, odotellaan !

    • Anonyymi00029

      Helluntaiuskonnossa vaikutetaan tunteisiin ja kutsutaan hurmahenkiä paikalle.
      Tuulet puhaltavat ja päässä heittää.

      • Anonyymi00031

        Varo korkeita paikkoja, pysyttele jääkaapin lähellä!


      • Anonyymi00032
        Anonyymi00031 kirjoitti:

        Varo korkeita paikkoja, pysyttele jääkaapin lähellä!

        Pelastaako jääkaapissa oleva mehu ?


      • Anonyymi00037

        Turun arkkihiippakuntaan kuuluvaa seurakunnan työntekijää syytetään seksuaalirikoksista.


      • Anonyymi00051
        Anonyymi00032 kirjoitti:

        Pelastaako jääkaapissa oleva mehu ?

        voi sinua itseäsi ja henkeäsi.


    • Anonyymi00034

      Tunteet ja päänsisäiset äänet helluntailaisuudessa.
      Älä luota niihin.

      Kannattaa ojentautua Raamatun mukaan

      Seuratkaa Herraa, teidän Jumalaanne, häntä peljätkää ja pitäkää hänen käskynsä, häntä kuulkaa, häntä palvelkaa ja hänessä kiinni riippukaa.

      >>Herran seuraaminen.
      >>Jumalan pelko (10 käskyä)
      >>Herran äänen kuuleminen
      ✓Jumalan palveleminen

      • Anonyymi00035

        Toi on saatanasta!
        Kun kukaan ei ole täyttänyt laki kuin Jeesus, saatana tarjoaa lakia , jota ei kyetä täyttämään.
        Kaikki on syntisiä ja Jumalan kirkkautta vailla.

        sitten vielä räyhää kuin villi peto.

        Mitä siis ajatella?


      • Anonyymi00036
        Anonyymi00035 kirjoitti:

        Toi on saatanasta!
        Kun kukaan ei ole täyttänyt laki kuin Jeesus, saatana tarjoaa lakia , jota ei kyetä täyttämään.
        Kaikki on syntisiä ja Jumalan kirkkautta vailla.

        sitten vielä räyhää kuin villi peto.

        Mitä siis ajatella?

        Kun kukaan ei täyttänyt lakia kuin Jeesus, saatana tarjoaa toisenlaisen lain — kovemman, vaativamman, syyllisyyttä ja epätoivoa ruokivan vaatimuksen, jota ihminen ei voi kantaa. Siksi kaikki ovat syntisiä ja Jumalan kirkkautta vailla; ei kyse ole pelkästä moraalisesta epäonnistumisesta, vaan syvästä riippuvuudesta armosta.

        Mitä siis ajatella? Että pelastus ei perustu ihmisen onnistumiseen lain täyttämisessä vaan Kristuksen täyttäneeseen tekoon ja siihen tarttuvaan uskoon. Tieto omasta vajavaisuudesta johtaa katumukseen ja avautumiseen armosta saadulle lahjalle — ei tekopyhyyteen eikä toivottomuuteen. Todellinen vastaisku saatanan tarjoamalle mahdottomalle laille on nöyrä tunnustus, luottamus Jeesuksen sovitukseen ja elämä, jossa lain mukaisuus syntyy ei pakosta vaan sydämen muutoksesta: rakkaudesta, kiitollisuudesta ja yhteydestä Jumalaan ja toisiin.


    • Anonyymi00040

      Helluntailaiset eivät puhu vanhurskaudesta vaan "sinnepäin" muilla keksimillään sanoilla.
      Psalmit 119:142
      "Sinun vanhurskautesi on iankaikkinen vanhurskaus, ja sinun lakisi on totuus."
      Mitä tarkoittaa helluntaislangissa "totuus"?

      ........
      Ei siellä ainakaan sinun syyttävähenkesi tarkoita helluntalaisille totuutta, vaan panettelua.

      Heille riittää sijaisuhrinsa täytetty työ- joka kirjoittaa Elämänkirjaan nimensä ja hyvän omantunnon liitto- sydämessä, heidät on suunsa tunnustuksella Vapahtajaan kastettu.
      Siten he päivän opetuslapsina armoistuimelta käsin Pyhän Hengen voimasta- seuraavat Karitsaa elämäntiellä.

      Sehän sinulle on vaikeaa- koska tavallaan vain sapatti loistaa otsassasi ja se käsky on suurin, myös ilman armolahjoja, sitten jatkat matkaasi ja rallatt tuomioitasi palstalla.
      SE ero on sinun ja heidän välillä.

      Itsehän olet juopasi siihen laittanut ja asettanut, sekä rakkaudettomasti huutelet juopsi yli---

      Jumala vanhurskauttaa Kristuksessa.... se on totuus.

      • Anonyymi00049

        Mitä sääntöjen vastaista?
        Suurin osa aloituksista on antti wuoltee lapsien tekeleitä ja käsittelevät samoja teemoja, joista antti wuoltee muutamia vuosia taaksepäin krjoitti: "Jeesus käski julistaa evankeliumia. Helluntailaiset julistavat kuitenkin omaa uskoaan, ja etenkin sitä miten sen kokevat: Eräässä helluntaigimma juoksi perääni huutaen: Olen käynyt taivaassa. Ei se mitään evankeliumi ole tuo tuollainen omista uskonkokemuksista puhuminen" -antti wuoltee-
        "Helluntai-uskonnollisuus perustuu ensisijaisesti tunteisiin ja ihmisen sisäisiin kokemuksiin. Uskonvarmuuskin perustuu vain omahyväisen itsevarmuuteen"-antti wuoltee

        Täysin samoja aiheita käsittelee monet palstan aloituksista ja kommenteista!


    • Anonyymi00043

      Ei mitään Jeesuksia hokemalla pelastu tai vanhurskaudu, vaan panettelemalla sekä herjaamalla ja väittämällä sitä totuudeksi. Sanomalla että se on Jeesuksen seuraamista ja oikeaa taivastietä.

      Mikä tietenkin onkin totuus.

      Ainut rajoitus on ettei ole suotavaa panetella Paavalia ja väittää sanaa valheeksi.

      Niin ampuu itseään polveen.

      • Anonyymi00047

        Useat palstan aloituksista käsittevät täysin samoja teemoja kuin antti Wuoltee kirjoituksetkin:
        Miettikääs helluntailaista kielijuttua-
        "Harhaisesti selitetään Apostolien oppia, sitten mantrataan kirkoissa gossocialiaa- vaikka oppi ja opetus kehoittaa sen rukouskammiokieleksi.
        Seurakunnassa kukin vuorollaan ja joku pitäisi selittää. Mutta ei. Mummoista lähtien on harha pulinanan seurakunnissa ja mikä autuus- kun se on perinteistä ja pyhää. Se siitä apostolisesta opista"-antti wuoltee-


    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      281
      2926
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      57
      2326
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      2007
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      115
      1733
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      123
      1694
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1375
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1317
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1253
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      58
      1242
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      77
      1191
    Aihe