Hallitus ajaa sairastelijat hautaan.

Vähävaraisilla ja pieneläkeläisillä ei ole varaa pian erikoissairaanhoitoon.

Itse joudun jättämään ne pois,kun eläke ei riitä.
18254
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Oonki lakant täysi pitämäst yhteyt mihkää.
Koslaa ja pirhaa sunmuuhu hohtoo.

Äänestä

Hallituksessa on laskettu että hautaaminen tulee yhteiskunnalle paljon halvemmaksi kuin hoitaminen. Vaikka kaikki piti orpon mielestä pitää mukana.

Äänestä
  • Vainajatkin pidetään mukana, nimittäin säästötalkoissa että petteri saa himoitsemansa junan. Sitä kun katselee, tuntee olevansa mahtava mies. Purra joutaakin pian vaikka kynsien leikkaajaksi. Sorkkahoitajilla on aina kysyntää..Sehän ei ole keltään pois. Sakset sanoo naks naks..

    1Äänestä

Kokoomus haluaa Suomeen pakollisen eutanasian säästöjen takia

Äänestä

Vähävaraisten kustannuksella tuetaan rikkaita yritystuilla.
Ukrainaan sysätään rahaa ja maksajat vähäosaiset ja lapsiperheet.
Kehitysapuun sysätään rahaa samalla,kun omakanssa kärsii.

Sairailla ei ole enään vara mennä lääkäriin saatikka mihinkään erikoiskirurgiaan.
Esimerkiksi syöpäpotilaiden on vaan kuoltava,kun rahat ei riitä hoitoon saatikka lääkkeisiin.

Äänestä

En usko aloitusta.

Äänestä

Terveydenhuollon asiakasmaksuihin voi hakea vapautusta tai alennusta .
Laki ollut voimassa jo vuodesta asti. Lakia korjattu 2021 jossa kunna velvoitettu tekemään päätös, ei enään kunnan harkinta a.
Kirjallinen hakemus ja siihen hallintokelpoin n päätös ja sen jälkeen asian voi viedä hallinto-oikeuteen .

Äänestä
  • Harva sairastava ihminen jaksaa "tapella" oikeuksistaan, jotka pitäisi tulla ilman sen kummempia kommervärkkejä ja huomioida asiain laita ilman sen kummempia anomisia. Jos on toimeentulotuella tai peruspäivärahalla tuollaisen vapautuksen pitäisi tulla kuin manulle illallinen.

    Äänestä

Sossu hoitaa ja jos ei hoida niin sitten ei makseta.

Äänestä
  • Ja kaikki ruoka ym. varastetaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Ja kaikki ruoka ym. varastetaan.

    Kyllä tuo peruspäivä raha ruokaan riittää ja sillä hoitaa juur juur puhelimen ja päivittäiset tarvikkeet eli perusaineet sun muut kun elää suu säkkiä myöten ,mutta jos sairastuu ja lääkkeitä tai muuta yllätyksellistä tulee on jo soviteltava ja mietittävä mitä jättäisi ostamatta ja se tarkoittaa sitä että kaikkea tarpeellista ei osteta.

    Puhumattakaan sitten jos tarvitsisi ostaa uudet kengät tai takki ,saati uusia silmälasit tai puhelin, nuokaan kun ei ole ikuisia. Sosiaaliturvan tasosta onkin huomautettu suomea moneen otteeseen, jotta kyllä sen taso on päättäjien tiedossa ,mutta siihen ei panosteta. Ei edes nyt kun uusi yleistuki on tulossa.

    1Äänestä

Kansan terveys vaihdetaan aseisiin ja Ukrainan tukiin! Sinnehän löyty riihessä 300millii!

1Äänestä

Seuraavan hallituksen täytyisi tehdä vastaisku oikeistolaisille. Poistaa yritystuet ja kaikki verohelpotukset mitä hyväosaisille on jaettu ja palauttaa sosiaalituet sairaille, köyhille vanhuksille ja muille epäreilusti kohdelluille. Laittaa kovat verot hyvätuloisille, vähentää vaikka 500 eur. kansanedustajien palkkaa sekä poistaa leveästi verorahoilla elävien sopeutusrahat. Eiköhän se kirpaise. Tulisi omaankin nilkkaan joskus.

4Äänestä
  • Kannatetaan!! Sitä saa mitä tilaa!!!!

    1Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Kannatetaan!! Sitä saa mitä tilaa!!!!

    Juu ,nyt kaikki kustannukset pistetään taviksien maksettavaksi ja eniten haittaa toimita tulee niille joilla on ennetään tiukkaa eikä rahat tahdo riittää. Se voi käydä terveyden päälle kun kohdistus tapahtuu sairauden hoidon saamiseen.


    https://yle.fi/a/74-20222011

    Äänestä

Tähän samaan ongelmaan liittyy seuraavakin käytäntö - tapa . Siis lähetettä erikoislääkärille ei tahdo saada, etenkin jos on jo korkeammassa iässä. Ilmeisesti ajatellaan "kuolkoon pois, niin on halvempaa. Kuoleehan se kohta muutenkin"
Lisäksi hyviä erikoisalojen lääkäreitä ei ole joka paikassa. Lähetettä ei anneta vaikka olisi tarpeen! Näin päästään halvemmalla! Tällaista ajattelua on sairaita kohtaan!
Tämä niin sanottu SOTE uudistus ei onnistunut oikein vaan siitä tuli Susi! Ennen tätä "SoTe uudistusta" tilanne oli parempi! Siinä parannus johti entistä huonompaan tilanteeseen - Ei suinkaan ollut parannus! Tämä on ikävä kyllä totta!

Äänestä

Tämä hallitus ajaakin rikkaiden etuja. Saa nähdä mitä vielä vuodessa keksivät ottaa köyhiltä ja eläkeläisiltä. Julkinen talous ei olisi vaatinut tehdä tätä. Enemmin olisi pitänyt velkarahalla rahoitettu miljardien verohelpotukset jättää tekemättä. Kokoomus vihaa köyhiä ja samaan kelkkaan on lähtenyt perus suomalaiset.

Äänestä

Antti peruu kaikki leikkaukset. Työläisten veroja on varaa korottaa. Puolet palkasta veroihin, niinku rikkailtakin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Vähävaraisilla ja pieneläkeläisillä ei ole varaa pian erikoissairaanhoitoon.

Itse joudun jättämään ne pois,kun eläke ei riitä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu