Mitä haluaisit sanoa Purralle?

Anonyymi-ap

Luettuasi tämän:

Purra kiisti Ylellä luvanneensa, että köyhiltä ei leikata ? näin perus­suomalaisten vaaliohjelmissa luki

Perussuomalaisten poliittisissa ohjelmissa kerrotaan Purran mukaan selkeästi tarvittavat leikkaukset sosiaaliturvaan. Yle ei löytänyt ohjelmista näitä tietoja.
https://yle.fi/a/74-20222708

Minä sanoisin kysyisin Purralta, miksi huijaat ja koijaat kokoajan?

13

117

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Persut kulkee petoksen tiellä, eivätkä siltä poikkea...

      • Anonyymi00002

        Riikka Purran kyky valehdella on synnynnäinen luonnonlahjakkuus. Sitä ei voi opetella.


      • Anonyymi00013
        Anonyymi00002 kirjoitti:

        Riikka Purran kyky valehdella on synnynnäinen luonnonlahjakkuus. Sitä ei voi opetella.

        Persu ei ole persu jos se ei valehtele.


    • Anonyymi00003

      Se on ihan sama mitä se Purra enää lässyttää.

    • Anonyymi00005

      Purra valehteli, ettei pettänyt.

    • Anonyymi00006

      Jos joskus sattuisi Purra tohon nenän eteen sanoisin sille, että haista paska! Sanoisin myös hyvin selvästi ja painokkaasti, että se on täysin kusipäinen ja vastenmielinen ihminen joka ei ilmeisesti pätkän vertaa piittaa heikoimmassa asemassa olevien ihmisten elämästä ja toimeentulosta. Täysin läpimätä tapaus.

      T. miksuh

      • Anonyymi00007

        Viherpunikkipaskasakki on tottunut elämään muiden verovaroilla ottamatta vastuuta omasta elämästään.


      • Anonyymi00008

        Sanoisin sille myös, että hän ja Orpo ovat tuhonneet monen vammaisen elämän ja tehneet siitä erittäin vaikeaa siksi, että Purra ja Orpo eivät ilmeisesti ollenkaan tajua sitä, että henkilökohtaisen avustajan työ on nimenomaan osa-aikaista työtä, hyvin usein nollatuntityöt. Kyseessä on korvaamaton ja välttämätön työ esimerkiksi itseni kaltaisen sokeutuneen kannalta. Mutta moni vammainen on joutunut pulaan Purran ja Orpon leikattua asumistukia, työttömyysturvan ja asumistuen suojaosuuksia jne jne jne minkä seurauksena ne henkilökohtaset avustajat ei enää tule toimeen palkallaan. Ja vammaset joutuu kärsijöiksi kun avustajat yritetään hallituksen toimesta ajaa muihin töihin ja yritetään pakottaa siirtymään kokoaikatöihin. Purra ja Orpo eivät selvästi tajua, että henkilökohtasen avustajan työ on yleensä osa-aikatyötä jjoten sillä pitäisi myös voida tulla toimeen. Purra ei myöskään elvästikään tajua, että moni vammainen on myös joutunut täysin ilman omaa syytään työkyvyttömyyseläkkeelle, joka on usein vain takuueläkkeen suuruinen. Kaikkein pienituloisimmilta ja heikoimmassa asemassa olevilta leikkaaminen on täysin törkeää ja mielissairasta. Vammaiset ovat joutuneet siihen asemaan täysin ilman omaa syytään, joten tollanen on todella sairasta. Toki köyhiltä leikkaaminen on muutenkin sairasta ja kusipäistä. Mutta ei, Purra ei piittaa paskankaan vertaa, se asia on tullut jo täysin selväksi. Suoraansanoen jos Purra joskus näyttää lärvinsä jossain lähelläni haukun hänet niin perusteellisesti ettei ole ikinä sellasta kuullut Ja sama koskee myös Orpoa..

        T. miksuh


    • Anonyymi00009
      • Anonyymi00011

        No asiaa ei tietysti pidä vetää överiksi ja kaikki ei ole oikein. Mutta olisiko mitenkään mahdollista, että Purra on itse syyllinen omalla toiminnallaan siihen, että ihmiset ajattelee hänestä noin? Olisko mitenkään mahdollista, että olisi kannattanut toimia toisin jollon myös ihmisten mielipide Purrasta voisi olla toisenlainen? Kyllä Purra saa syyttää ihan itseään siinä, että häntä inhotaan.


      • Anonyymi00014
        Anonyymi00011 kirjoitti:

        No asiaa ei tietysti pidä vetää överiksi ja kaikki ei ole oikein. Mutta olisiko mitenkään mahdollista, että Purra on itse syyllinen omalla toiminnallaan siihen, että ihmiset ajattelee hänestä noin? Olisko mitenkään mahdollista, että olisi kannattanut toimia toisin jollon myös ihmisten mielipide Purrasta voisi olla toisenlainen? Kyllä Purra saa syyttää ihan itseään siinä, että häntä inhotaan.

        Asia on juuri noin kuin sanot.


    • Anonyymi00010

      Haluaisin sano Purralle, että ei ole realistista ihmisoikeuksia ajatellen näin nopealla rytinällä leikkauksien avulla korjata taloutta. Se tulisi toteuttaa huomattavasti hitaammalla tahdilla ja pitää olla leikkaamatta opiskelijoilta, sairautensa vuoksi työttömiltä, eläkeiläisiltä, vanhempain tuista koska juuri näissä ihmisryhmissä leikkaukset aiheuttavat kohtuutonta köyhtymistä, joka vie terveyden ja sitten ollaan lirissä kun pitää lähteä hoitamaan sairauksia ja sairaita lapsia ja heikkokuntoisia nälkiintyneitä eläkeläisiä, eikä työttömien ole mahdollista kuntoutua työhön, jos kurjistetaan jatkuvasti tätä leikkauksien avulla. Joten ainoa keino on toteuttaa sopeutukset hitaasti, ei liian nopealla tahdilla.

    • Anonyymi00012

      Eroa ja pian mieluusti ja tsemppiä uusiin koitoksiin!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      151
      2496
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2352
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      97
      999
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      871
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      60
      753
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      273
      701
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      677
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      670
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      648
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      21
      637
    Aihe