Vapaissa suunnissa on seurakuntalaiset hoitaneet kulunsa itse.
Okei. mutta nyt- hallitus, aikoo luterilaisilta leikata kirkon avustuksista sen summan, mitä kirkollisjäsen maksaa veroina kirkolle. eli?
Pitää laitaa hieman kirkolle uhriarkkuun pätäkkää lisää, että pärjää...
Okei. mutta nyt- hallitus, aikoo luterilaisilta leikata kirkon avustuksista sen summan, mitä kirkollisjäsen maksaa veroina kirkolle. eli?
Pitää laitaa hieman kirkolle uhriarkkuun pätäkkää lisää, että pärjää...
Vastaukset 8
Vanhimmat
Eli
Hallitus päätti kehysriihessään myös säästöistä, jotka koskevat evankelis-luterilaisen ja ortodoksisen kirkon saamaa valtion rahoitusta. Kirjauksen mukaan kummankin kirkon saamaa valtion rahoitusta vähennetään ”kirkollisverotuoton kasvua vastaavalla osalla”.
Kaikki uskonnolliset järjestöt saavat valtionapua jos sitä anovat. Jehovat taitavat olla ainoita, jotka eivät sitä ano eikä tietenkää luterilaisen kirkon herätyslahkot saa sitä enää erikseen.
Helluntaissa ei ole anottu eikä saatu, kirkkolaiset tietenkin on inumassa velkavaltiolta apua, se on heidän asiansa.
Valtion ei pidä rahoittaa kenenkään jumalasuhteita, se ei kuulu uskonnonvapauteen että otetaan pakolla tai annetaan , ota nyt että jaksat uskoa hah mitä pöljyyttä.
Eikö luterilaiset pääse hautaan ilman pakkoveroja ja tukiaisia, heikkoa on jos ei saada hautaa kaivettua omilla rahoilla!
Luterilaisuus on alunperin kuin valtio valtiossa, suurer metsäomaisuudet ja pakkoverottaminen että kansa pysyisi reservaatissaan, eikö se aika jo kuulu pimeän keskiajan käsityksiin.
höpötin- tietämätön mussuttaa - kun mussututtaa.
Pidähän mölyt mahassasi. Aivottomalla on aivottomat jutut.
Esim. valtiolla on monesi ulkomais- avustuspuolella ainut kanava kirkolliset tahot, jotka hoitavat valmiina kanavina sitäkin aluetta. jos paukapää ei sitä ole ymmärtänyt.
Ei valtio laita sinua apostolinkyydissä könttäsemään jonnekin kentälle- koska menet jo hukkaan, ennenkuin kohde saa tarpeensa.
Valtion avustukset uskonnollisille yhdyskunnille ovat n. 7 euroa per jäsen. Joten ei tavallaan kovin paljon mutta joskus siellä voi olla merkitystä jos on tiukkaa rahan kanssa. Perinteisesti jehovat, mormonit eikä islamistit eivät ole hakeneet avustusta katsoen että pärjäävät omillaan.
>>>>Vapaissa suunnissa on seurakuntalaiset hoitaneet kulunsa itse.<<<
--------
Evankeliumi tulisi olla ilmaista mutta aina on joitakin jotka koettavat rahastaa muiden kustannuksella. Evankeliointi lehden tekeminenkin maksaa, mutta millaiset ovat niiden sisällöt.
------
Löytyneekö Suomessa asiallista evankeliomis lehteä enään.?
Maailmaa kosimalla julkaisemalla em. lehdessä, lehdissä jonkun ja joidenkin julkkisten jutut eivät taida paljoa edistää ihmisen tervettä uskoon tuloa?
Lehden sisällöt ilmaisevat niiden toimittajien arvo maailmaa joka usein vaikuttaa siltä että itse todellinen evankelioimis halu taitaa olla hiipunut, ja arki on hukassa?
Koskettaako evankelioimis lehden sisältö tämän päivän kadun kulkijaa ilmais jakelu lehtenä? Herättääkö se ihmisessä tervettä synnin tuntoa ja kehoitusta kääntymykseen?
Monet tämän päivän ihmiset haluisivat lukea ja kuulla selkeää sanomaa synnistä vanhurskaudesta ja tuomiosta Jumalan armosta syntistä kohtaan
Aikamedian evankeliointiin tehty lehti sisältöä yleensä em. julkkistista kertovaa sisältöä, ja kirjojen myynti mainoksia sekä viimeisellä sivullaan joku " uskoon tulon abc" kaava. Missä ovat tavallisen kadun kulkijan lyhyet uskoon tulo kertomukset?
Myllykumnun (Lähetys apu ry,) " Jeesus uutiset" on osaltaan suora sanaisenpi tosin vaikuttaa että lehden sisältö on jäänyt osalta toistamaan 10 vuoden takaisen järjestön perustajan tuki kirjeiden sisältöä.
Perinteisen helluntai seurakuntien " Ristin Kansa" lehti kertoo jo uskovien elämästä , ja vähenmässä määrin
selkeästä sanomaaa synnistä vanhurskaudesta ja tuomiosta Jumalan armosta syntistä kohtaan
Baptisteiden lehtiä ei postilaatikko katu jakeluna juurikaan ole näkynyt , onko heillä sellaisia?
Ev. Lut. kirkolla ei taida ollla em. ilmais jakelu lehtiä?
TV7 ilmais jakelu lehden sisältö on aika suppea, ja opillisesti vaikuttaa olevan kyseen alaista sisältöä, joidenkin TV:ssä esiintyneiden epätervettä puhetta puhuneiden sensaatio juttuja ?
Selkeä terve uskoon tulo kehoitus kirjoitukset puuttuvat ? Ehkä kun on monia kirjko kirkko kuntia vaikuttamassa omine opin käsityksineen?