määritteli Espanjalainen tuomioistuin Jehovan todistajista.
Olen itse käyttänyt heistä sanoja:" lahko tai kultti ".
Nyt otan virallisesti käyttöön, sanat "TUHOISA LAHKO".
Tuhoisa lahko
6
286
Vastaukset 6
- Anonyymi00001
JT on parasta uskovaisuutta... Siellä ei uskota ihmistekoisesti!!
Sen vahvistaa KAIKKI RAAMATUT!!!!- Anonyymi00002
Höpsistä. Kuuntelepa Robert Breakerin opetus 'Why I am not a Jehovah' Witness'. Se ei ole kristinuskoa ollenkaan. Yksi kristinuskon vihollisia, kuten muutkin katolisen pakanauskonnon äpärätyttäret.
- Anonyymi00003
Anonyymi00002 kirjoitti:
Höpsistä. Kuuntelepa Robert Breakerin opetus 'Why I am not a Jehovah' Witness'. Se ei ole kristinuskoa ollenkaan. Yksi kristinuskon vihollisia, kuten muutkin katolisen pakanauskonnon äpärätyttäret.
Eipäs nyt taas mollata toisia epäkristityiksi. Jeesuksen mielestä sinä et olisi kristitty myöskään. Ei hänJehovan todistajiakaan tunnistaisi.
- Anonyymi00004
Huomionarvoista on myös, että järjestö (tai tarkemmin kuuri Jehovan todistajaa, mutta tuskinpa he olisivat asiaa oikeuteen vieneet ilman järjestön hyväksyntää tai jopa aktiivista roolia taustalla) oli siis vetänyt oikeuteen järjestön uhreja auttavan yhdistyksen, pyrkimyksenä saada linjaus että sanaa "uhrit" ei saisi käyttää yhdistyksen toiminnassa.
Aivan käsittämätön aivopieru järjestöltä taas vaihteeksi. - Anonyymi00005
Espanjassa on tilanne ristiriitainen? Toisaalta tuomiota mutta toisaalta kuitenkin virallinen uskonnon asema?
- Anonyymi00006
Perustuu EU:n lainsäädäntöön,uskonnon vapaudesta.
Samoin ihmisoikeuden julistuksesta.
Mutta tässä ihmisoikeusjulistuksestahan se ristiriita tuleekin.
Ketään ei saisi kohdella huonosti jos poistuu tuhoisasta lahkosta.
Ja juuri JT:t rikkovat tuota julistusta vaikka ovat sen allekirjoittaneet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 741215
Poliisi yritti murhata mopopojan
Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti5281128Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan83998Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan
Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli79948- 81939
En välitä sinusta yhtään
Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.52803Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"
Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk10778- 67777
Olen luovuttanut
Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik35682Mopomiitti!
Menikös öoliisilta yli tuo mppedinkans kisaaminen tais olla melkoinen riski vahigoittaa tarpeettomasti jopa kuolla tuoss202631