Minja Koskelalla on liikaa

Työpäiviä vuodessa, nyt hän haluaa lisää vapaapäiviä.
10108
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Minjan mielestä viikonlopulle osuvat pyhät pitää siirtää maanantaiksi, koska lauantai ja sunnuntai on kaikilla vapaapäivä (vai onko).

Äänestä
  • -ÄäriVasemmiston koskelalla on likaa korvien välissä

    Äänestä

Joel, 24, on ylpeästi työtön – ”Minua ei kiinnosta opiskelu eikä töissä käyminen”

Äänestä
  • Noudattaa vasemmistoliiton teemaa.
    Koskelan aatetta noudattaa.

    1Äänestä

Vanha vitsi. Neljän päivän työviiikkoon siirtyminen on jo aloitettu eri puolilla maailmaa. On vain ajan kysymys milloin se viedään Suomessakin lainsäädäntöön. Lauantai muuttui vapaapäiväksi joskus 1960-luvulla tehdyssä uudistuksessa. Ajatustentonavissa on virrannut melkoisesti vettä tuon jälkeen.

Äänestä
  • Miksi neljä päivää, tehdään kolme ja etänä. Tai vasemmisto osallistuu istumalla kadulla, jos hyvä ilma.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Miksi neljä päivää, tehdään kolme ja etänä. Tai vasemmisto osallistuu istumalla kadulla, jos hyvä ilma.

    Siirtymät tapahtuvat hitaasti. Ei eläkeikääkään nosteta kerralla 65 vuodesta 85 vuoteen.

    Äänestä

Siellä taidetaan nykyisin jo pössytellä Vasemmistoliitossa niin, että ei edes maanantaina vielä bileet lopu ja pää sumusta selvene. Sakiaa on.

Äänestä

Britanniahan on EU-eronsa myötä persujen yksi esikuvavaltoista.

Koskelan ehdotus on jo käytössä briteillä, joten ainakin persuleiri kannattaa lämpimästi työajan lyhtentämistä tällä tavalla.

1Äänestä

Kiinnostaako häntä kuitenkin kannattajistaan poiketen työnteko tai edes opiskelu? Joel poitsua wi ne kiinnostele.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Työpäiviä vuodessa, nyt hän haluaa lisää vapaapäiviä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu