Koko VAG-konserni on huonossa hapessa, koska se alkoi liian innokkaasti leikkiä sähköautojen kanssa. Nyt vihdoin johtajat ovat alkaneet ottaa oppia Toyotasta, ja tehtaat alkavat valmistaa itselataavia hybridiautoja. Volkarin itselataavat autot tulevat olemaan susia, koska autoissa käytetään surkeita TSI-polttomoottoreita. Tällä toimenpiteellä ei Volkkarin romahdusta siten estetä.
https://tekniikanmaailma.fi/volkswagen-teki-tayskaannoksen-tassa-on-uusi-ehybrid/
https://tekniikanmaailma.fi/volkswagen-teki-tayskaannoksen-tassa-on-uusi-ehybrid/
Vastaukset 66
Vanhimmat
Etkö tiedä, että koko Suomi on huonossa hapessa. Suomalaisen mielipiteillä ei ole minkäänlaista arvoa.
Varmasti on.
TSI moottorit ovat olleet jo kauan loistavia, on tehoa, taloudellisuutta ja toimivat kuin sveitsiläiset kellot.
Paskanjauhajat suomalaiset eivät itse pysty mihinkään. Suuna päänä vain arvostelevat muita. Turkulaiset tekevät monien miljardien laivoja mutta tojota miesten mielestä turkulaiset ovat paskoja.
Volkkarin kannattaisi kopioida Toyotan hybriiditekniikka sellaisenaan, niin VAG-konserni saattaisi pelastua. Toyota voisi tarjota valmistuslisenssit melkoisen halvalla, jotta kiinalaisia vastaan kilpailu helpottuisi. Tekeehän Toyota vetyautoissakin yhteistyötä BMW:n kanssa.
Toyota on tarjonnut kaikille muille autotehtaille hybridipatentteja aivan ilmaiseksi, mutta jääräpäisesti VAG-konserni yrittää tehdä hybridiautoa omilla konsteillaan. Homma ei tule onnistumaan, sillä Toyota on niin paljon edellä.
Hihii, muut menivät ohi jo vuosia sitten Toyotan hubriditekniikaasta.
Kiina Rules!
EU on entinen talousmahti - kiitos tästä kuuluu USAlle ja Natolle.
EU sai ennen ansaitsematonta kilpailuetua liian halvasta venäläisestä kaasusta mikä oli uhka USAn talouden kilpailukyvylle. Sen tilalle piti saada USAn kallis LNG ja maksaja kalliille särötystekniikan kehittelykustannuksille. Nyt se on tehty ja typeriä EU-päättäjiä vedettiin perseeseen NATOn avulla.
Jokainen järkevä ihminen ymmärtää NATOn ja USAn olevan Euroopalle myrkkyä.
Suomi ajetaan suohon nykyisellä poliittisella agendalla eikä hallituksen tehtävänä näytä olevan muuta kuin mahdollisimman pikainen Suomen alistaminen globalisteille. Jälkipolviemme kohtalo on velkavankeus josta ei ole ulospääsyä vuosikymmeniin jos älyämme korjata kurssin - muutoin tuho on täydellinen.
Ei EU ole ollut koskaan mikään talousmahti. Täällä ollaan menestytty lähinnä hyvien tuotteiden ja osaamisen avulla, mutta nyt tyhmät ostavat kiinalaista halpaa paskaa jopa autoissa. Sodassa on sellainen hyvä asia , että silloin moni asia muuttuu ja opitaan uusia asioita ja tekniikka ja innovaatiot harppaavat eteenpäin huimasti, näin on käynyt ainakin ennen. Nyt kun Trump on laittanut harmonia sekaisin, niin Eurooppa on tajunnut ettei edes USAan voi luottaa ja nyt olemme alkaneet itse kehittämään ja valmistamaan juttuja jotka ovat olleet täysin USAn hallussa ja mm. iso IT-jätit menettävät isoja osuuksia maailman markkinoista ja Euroopassa monet maat luopuvat mm. Microsoftista jne... alkuun tuo tulee kalliiksi, mutta tulevaisuudessa tuottaa paljon työtä ja bisnestä.
Tojotan hybridipatentit oli pitkään myytävänä . Ei ostajia . Patentit on olleet ilmaiseksi saatavana jo useamman vuoden eikä ne kelpaa kenellekään .
Suomalaisuus on nykyään paskaa. Hyvää työtä tehdään vainTurussa.
Hybridiautoissa Toyotan etumatka on 30 vuotta. Hankala sitä on kiriä kiinni.
Hihi, sinä se melkoisen vitsi laukaisit.
Toyota ennusti oikein tulevaisuuden. Oikeissa suurkaupungeissa ja muissakin taajamissa itselataava hybridiauto on toimivin ratkaisu. Rellukin on alkanut nyt panostaa niihin, koska Pariisissa on hankalaa järjestä sähköautojen latausta fiksusti.
Turku tunnetaan Turun Sinapista.
Turkulainen sai taas vauhtia kun saivat sinne päin pari lavatilausta. Ei siinä ole turkulaisuudella mitään tekemistä, ei Turku ole mikään erillinen piilaakso tai vastaava, hihihii!
Ja Turun Kuormalava ei edes sijaitse Turussa, vaan Liedossa.
Älä kommentoi ! ! Älä kommentoi ! ! Ryyyyssän trollitehtaan dissusta Natomaan autoista ! ! Tojo hönö myös Ryyyyyssän trolli ! ! Varokaa ! ! Älä kommentoi ! !
Mikäs tälle tuli? Natokuppako?
Ei saksassa kannata tehdä mitään.
Energiakäänne on tuotannon käänne kiinaan ja muualle.
Sen jälkeen ei ole veturia eu:ssa.
Tätä se on Suomessa
Olipa kerran VW. Sitten tehdas alkoi valmistaa kannattamattomasti sähköautoja. Sen pituinen se.
Kalliit sähköautot romahduttavat myös tavallisen köyhän automiehen taloudenkin.
Nykyisissä Volkswagenin TSI-moottoreissa ei ole enää samanlaisia kestävyysongelmia kuin takavuosina. Moottorit ovat luotettavuudeltaan markkinoiden keskitason yläpuolella.
TSI ja DSG - kaksi vahvaa kirosanaa samassa lauseessa.
"TSI ja DSG - kaksi vahvaa kirosanaa samassa lauseessa."
Miksi näin ronski kiroilu sallitaan tässä keskustelussa?
Toyota- pojat ajavat Suomea ja Eurooppaa konkurssiin.
Toyotan omistaminen johtaa henkiseen ja fyysiseen sairaistumiseen ja surkastumiseen Luottamus menenee sairauksien mukana.
"Toyotan omistaminen johtaa henkiseen ja fyysiseen sairaistumiseen ja surkastumiseen Luottamus menenee sairauksien mukana."
Täysin valheellista puhetta. Minä olen omistanut varmatoimisen Toyotan jo vuodesta 1997 alkaen, enkä ole vielä henkisesti enkä fyysisesti sairastunut. Henkinen vireys pysyy ainakin kunnossa sillä, että kerran viikossa käyn viinakaupassa ostamassa vähän virkistystippoja aivoille.
Alkoholismi on hyvä tauti jos Toyotan omistaa.
Ei kai sillä selvänä kukaan kehtaa ajaa.
Ei oo mikään ihme, jos Folkkarilla menee huonosti sähköautojen takia. Sähköautot ovatkin tuhon väline numero1 Euroopassa. Poliitikkojen sanelema teollisuustuote , sähköauto on tuhoutumisen alku koko Euroopan teollisuudelle.
Toyota kohtaa merkittävää taloudellista painetta vuoden 2026 alussa. Yhtiön vuosittaisten voittojen ennustetaan laskevan 21–35 prosenttia. Tämä on jo kolmas peräkkäinen neljännesvuosittainen lasku. Tämän taantuman taustalla ovat Yhdysvaltojen nousevat tuontitullit (vaikutus noin 8 miljardia dollaria), sähköajoneuvojen korkeat tutkimus- ja kehityskustannukset sekä tuotanto-ongelmat Japanissa.
Otin taas vähän näkäräistä, mutta erittäin maltillisesti. Huomenna täytyy taas käydä naapurikaupungissa, joten pitää aamulla olla timantissa ajokunnossa.
Toyotan tuho ja näkäräiset. Se on Toyotapoikien tulevaisuus.
Erehdyt. Asialla ,ovat Natokiimaiset älykääpiöt.
Bensan hinta tappaa autoilun, ja se on mädän lännen syy
https://luontokertoo.blogspot.com/2026/03/bensakriisi-venajan-bensiini-katoaa.html
hyvä auto-ohjelma; Ajojahti UK, englantilaisten poliisin juttu.
Kyllä Aatu tiesi mitä teki. Pitäisi palata juurilleen.
Niin, Aatu määräsi tehtäväksi Kansanauton, jonka kaikki ihmiset pystyisi ostamaan. Mutta miten kävikään? nykyään Kansanautoa voi täydellä syyllä kutsua Hitlerin kostoksi, koska kaikki rahat menee niiden korjaamiseen!!!
Volkkari muuttaa kokonaan USAan koska EUn alueella ei ole halpaa energiaa kuten USAssa, Kiinassa ja Venäjällä.
EU on saanut mitä tilasi. Ihan oikein, oppivatpahan oleman.
Ei Tojotalla ole mitään hätää ole. Se valmistaa jo Kiinassa kiinalaisen yhteisyrityksen kanssa kiinalaisia sähköautoja kiinan markkinoille. Kohta niitä saadaan suomeenkin :_)
Toivotaan ettei tuota kuraa tuotaisi meille asti.
Volkkari ei osaa tehdä toimivaa hybridiautoa. Suunnittelijoiden pitäisi menna pariksi vuodeksi Tokioon opettelemaan hybridiautojen tekniikkaa.
Eivät saksalaiset insinöörit voi mennä Japaniin oppiin, koska siellä olut ei ole yhtä hyvää kuin Saksassa.
Kyllä japanilaisellakin oluella ihan hyvin pärjää, kun juo sitä vain riittävästi.
Asahi-olut on ihan kelvollista juotavaa. Ei sitä tarvitse sen enempää juoda.
Väärin, syyt on kerrottu lehdissä, eli lama ja Trumpin tulli jne... ovat pääsyyt autojen hiljaiseen kauppaan.
Kiinassa ovat sähköautojen hinnat jo laskeneet polttomoottoriautoje ja hybridien alle. Kun sama hintakehitys tulee Eurooppaan, ei kallis hybridi kelpaa kenellekään. Eikä siihen mene enää monta vuotta.
Volkkarin oli pakko isolla metelillä mennä sähköautoihin koska firman maine romahti diesel-gate jupakan vuoksi. Uskottavuus maailmalla, varsinkin USAssa meni täysin.
Mutta kuten TS ja DSG, niin samanlailla Volkkarilla on ollut ongelmai sähköautojen kanssa. Tekniikka tuodaan keskeneräisenä asiakkaiden testattavaksi.
Tästä syystä ajelenkin varmatoimisella itselataavalla hybridi-Toyotalla. Maailmassa hyvin monet ihmiset ovat tehneet saman ratkaisun.
Tonnin kupla kävisi kaupaksi, kuin siimaa.
Olisi taatusti suosittu auto.
Suomi oli hetken autonvalmistuksen sopimusvalmistaja, ei ole enää eikä tule.
Ajelin tuossa viikonloppuna suhtkoht uudella VW Golf Variant bensa-automaatilla !
Hieno peli !
-tilaa löytyy
-moottori/vaihteisto pelaavat hyvin yhteen
-melutaso suht matala
-ajettavuus ja suunta-vakavuus ovat hyviä
Oliko autossa DSG-automaatti?
Kyllä
Volkkarin käyttämä DSG- ja Fordin vastaava PowerShift-robottivaihteisto ovat molemmat huonoimpia vaihteistoja markkinoilla. Molemmat kestävät suunnilleen 150000 km, ja sen jälkeen vaihdelaatikko on täynnä rautajauhoa. Tehdaskorjattu vaihteisto maksaa noin 5000 €.
Tällaista se saksalainen laatu on.
Kun verrataan Volkkarin DSG-vaihteiston nykäyksellistä toimintaa Toyotan hienostuneen HYBRID SYNERGY DRIVE voimalinjan täysin nykäyksettömään toimintaan, niin onhan siinä valtava ero. Toyota kulkee pehmeästi ja Volkkari on hyppyheikki.
Tässä taas seniili juoppo höpöttää täysin tyhjää. Kaikki nuo pelkkää fossiilia polttavat ovat meltoraudan arvoisia.
Wappuna on moni nuorikin vähän maistissa.
100 vuotta sitten olisit höpöttänyt hevoskärreistä silloin kun muut ovat siirtyneet jo autoihin.
Vanhassa vara parempi.
Tänän on sitten krapulapäivä. Nykivällä autolla ei kannata lähteä ajelemaan. Hybridi-Toyotan nykäyksetön kulku sallii ajamisen vähän väsyneenäkin, mutta korjaussarjaa ei silloin kannata ottaa.
TRÖÖÖÖÖÖLLLL ! ! RYYYYYYSSÄN TROLLITEHTAAN DISSAUSTA ! ! TOJO HÖNÖ MYÖS RYYYYSSÄ ! ! ÄLÄPÄ KOMMENTOI ! ! MT HÖRHÖI JA RYYYYSSÄN TROLLEI ENÄÄ PALSTALLA ! ! VAROKAA JA ÄLÄPÄ KOMMENTOI ! !
Ei krapulapäivänä saa noin kovaa mekasta. Voisitko kuiskata saman asian hiljaisemmalla äänellä? Kiitos jo etukäteen.