Venäjä aikoo tuplata liitopommien valmistuksen

Anonyymi-ap

Ukrainalaisten ja Venäläisten lähteiden mukaan Venäjän suunnitelmissa on valmistaa Kiinan avustuksella jopa 20.000 liitopommia joka kuukausi. Nykyään niitä tiputetaan Ukrainan asemiin noin 250kpl päivittäin eli noin 7500 kuukaudessa.


Osaltaan selittää sen miksi Ukrainalla on kateissa jopa 300.000 sotilasta.

8

159

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Ukraina toteuttaa nyt samaa. Edullisia liitopommisarjoja perinteisiin ilmapommeihin nyt kun hävittäjiä tulee koko ajan lisää. Tämä keskipitkän kantaman hyökkäysdroonien Keskipitkän matkan iskuihin käytetään B2-, Hornet-, HF-1-, HF-2, RAM-2X- ja Bulava-drooneja. Noin 160 kilogramman taistelukärjellä varustettua pitkän kantaman FP-2-räjähdedroonia käytetään tarvittaessa tukena sen tuhovoiman vuoksi. Keskipitkän matkan droonien oma räjähdelasti on vain viiden kilogramman luokkaa. käyttö liittyy laajempaan Ukrainan pyrkimykseen murtaa Venäjän ilmapuolustusta jopa 200 kilometrin syvyydessä rintaman takana. Iskussa nähty tarkkuus viittaa siihen, että drooneja voidaan ohjata viime metreillä suoraan kohteeseen. Tämä tekee niistä tehokkaan erityisesti liikkuvia ilmatorjuntajärjestelmiä vastaan.

      • Anonyymi00007

        Ukrainan uusi häirintälaite päihittää Venäjän liitopommit

        Ukraina ottaa käyttöön päivitettyä häirintälaitetta, joka päihittää jopa parhaan venäläisen teknologian.

        ”KAB-ohjusten tehokkuus laski nollaan”, Lima-Quant-järjestelmän kehittäjien tiedottaja kertoi minulle. ”Noin 700 kilometrin pituisella rintaman osuudella vihollinen pudotti 869 KAB-ohjusta yhden edellisen kuukauden aikana. Näiden iskujen seurauksena kahdeksan sotilasta loukkaantui lievästi.”

        Laite häiritsee venäläisten käyttämää GLONASS-satelliittipaikannusta (ja GPS:ää), jolloin ohjautuvat pommit menettävät kohteensa ja ohittavat maalinsa.

        Lima Quant on paranneltu versio aiemmasta ukrainalaisesta Lima-häirintäjärjestelmästä.

        🇺🇦


    • Anonyymi00002

      Nytkö tiltu on hukannut 300 000 Ukrainalaista sotilasta 🤣Ei tiltuksi aleta tiltuksi synnytään 😁

      • Anonyymi00003

    • Nyt kun SAAB:n valmistamat tutkavalvontakoneet ovat vihdoin Ukrainan toimesta saatu operatiiviseen toimintaan, niin näiden liitopommeja kuljettavien ja ”ampuvien” koneiden toiminta muuttuu selvästi haastavammaksi kuin aikaisemmin:
      Koneet kun joutuvat lentämään suhteellisen lähelle Ukrainan aluetta pommeja tiputtaessaan.

      • Anonyymi00006

        Venäjä käyttää jo nyt pidemmän kantaman liitopommeja.


    • Anonyymi00004

      Ukraina teki Venäjän ”pysäyttämättömistä” liitopommeista rautaromua yhdessä yössä

    • Anonyymi00005

      Ukraina oli umpipulassa Venäjän ihmepommien kanssa: Näin painajainen loppui

      Yksi Ukrainan isoimmista ongelmista sodassa Venäjää vastaan on poistunut uuden tekniikan avulla, uutisoi Forbes.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Törkeä petosepäily Suomussalmella

      Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta
      Suomussalmi
      68
      2980
    2. Vieläkö se tarjous

      On voimassa?
      Ikävä
      95
      1196
    3. Kysymys miehille ...

      Kertokaapas miehet, että miksi monille miehille on niin hirveän tärkeää määritellä mitä mies saa tehdä ja mitä ei ja mil
      Sinkut
      315
      1181
    4. Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli

      Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii
      Maailman menoa
      361
      1114
    5. Itsensäpaljastelija

      Mikä juttu tämä nyt on. Ulkomaalainen ahdistelee naisia simpsiöllä Ei pysty lukea Lapuansanomista juttua loppuun asti. O
      Lapua
      63
      1037
    6. Ttp:llä kuontalot ojennukseen

      Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste
      Haapavesi
      77
      883
    7. Hyvää yötä.....M

      Miten me edettäs...............
      Ikävä
      77
      852
    8. Mikä sua vaivaa

      @?
      Ikävä
      91
      760
    9. Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut

      Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty
      Ikävä
      64
      752
    10. Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää

      Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      32
      719
    Aihe