Ateististen suuntauksien eroja ja rajapintoja

Anonyymi-ap

5

130

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Transteismi on ristiriitainen. Todellisuudessa olet joko vakuuttunut Jumalan olemassaolosta, tai et ole vakuuttunut. Ei ole muita vaihtoehtoja. Joku voi väittää että "En tiedä" on kolmas vaihtoehto, mutta sekin vain tarkoittaa samaa kuin ei ole vakuuttunut Jumalan olemassaolosta.

      Kristillinen ateismi taas on yhtä kuin tapakristillisyys. Tässä on hyvä erottaa kristinusko ja kristillinen kulttuuri toisistaa, ne ovat eri asioita.

      • Anonyymi00002

        Eli siis väittely käydään sen välillä tietääkö yksilö tai yhteisö kaikki asiat? Ja mitä "painoarvoa" tälle tiedolle voidaan asettaa?
        Ja mitkä ovat ne seikat, jotka vaikuttavat siihen, minkä olemassa olevista näkemyksistä on omaksunut, vai onko omaksunut jonkin näistä poikkeavan mahdollisesti henkilökohtaisen näkemyksen?

        Osa ateisteista, jotka ovat olleet palstalla kiistävät aiemman teistisen kerroksen kulttuurin vaikutukset esim. sekularismiin tai sen moraalikäsityksiin, joiden väitetään olevan suoraan ateismia.
        Jonka taas johtuvan pakanismista (jota tosin monet sekularismia suosivat, eivät välttämättä ehkä tunne tai hyväksi, koska kiva juhla on kiva juhla, täysin riippumatta siitä, miksi on kivaa. Eikä siihen tarvita joidenkin ateismin olemassoloksi tarvitsemaa pakanatwistiä).


    • Anonyymi00003

      Aikalailla joutavanpäiväistä filosofointia. Ateismissa ei uskota jumaliin, siinä kaikki.

      • Anonyymi00004

        Jos tahdot tutustua toiseen näkemykseen asiasta voit katsoa ao. linkin sisällön. Asiasta on olemassa useita eri näkemyksiä. Kehäpäätelmä siitä, että kehäpäätelmä on vain kehäpäätelmä, ei selitä sitä, miksi kyseiseen kehäpäätelmään on päädytty. Mitä seuraamuksia siitä on sen seuraajalle tai muille ja miten siihen voi suhtautua ? Tai ilmaise sitä, että asiaa ei saisi käsitellä.
        Ateismin yksi suola on sen monimuotoisuus.

        https://www.youtube.com/watch?v=pFOViHvRMeI


    • Anonyymi00005

      Ateismi on anemia:

      jos jumala uskoa pidetään luonnon tilana ihmisissä

      Usko on deluusio, harha:

      Jos ateismi on luonnon tila ihmisissä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      97
      1175
    2. Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?

      Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️
      Ikävä
      85
      912
    3. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      237
      890
    4. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      54
      744
    5. On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja

      Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien
      Kemijärvi
      75
      727
    6. Olet mieleni päällä edelleen, J

      En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞
      Ikävä
      34
      642
    7. Olet aika julma minua kohtaan

      Antaisit vähän armoa.
      Ikävä
      58
      609
    8. Olisitko valmis

      Siihen?
      Ikävä
      42
      582
    9. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      567
    10. Oletko miettinyt

      Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä
      Ikävä
      30
      555
    Aihe