Mikä mahtaa olla Espoon korkein talo kerroksissa mitattuna? Onko kaupungissa yhtään vähintään 15-kerroksista rakennusta?
Kiitos.
Kiitos.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
eikö siellä ole niitä pilvenpiirtäjiä.
lintutorneja sun muita ja pari talookin löytyy.
28 kerroksinen löytyy, myös 24. molemmat kivenhlahdesta ja lisää tulossa.
Ex linnunrata rsvintola, on aika monta kerrosta siinäkin talossa. Matinkylässä on ainakin 16kr taloja kaksi ja mäen päällä toisin kuin ala-kivenlahden kaksi taloa. Myös nesteen talo on aika korkea, en muista kerroksia.
Vaan eipä ole Espoossa tarvetta edes kerrostaloille vielä pitkään aikaan jos maapulaa ajatellaan.
Suomesta 28 kerroksista asuinkerrostaloa. Kivenlahden 21 kerroksinen taitaa olla korkein jo valmistunut, jossainpäin pääkaupunkiseutua suunnitteilla on n 24 kerroksinen. Pelastusjärjestelyt vaikuttavat oleellisesti noin korkeiden talojen sijoituspaikkaan. Kivenlahden "vanha" torni taitanee olla 16 kerroksinen. Tuleva torni taitaa olla myös luokkaa 16 kerrosta?!
matinkylän ostarilla 2 15kerroksista torni taloa.
Korkeimmat & tyylikkäimmät rakennukset Espoossa sijaitsevat Keilaniemessä joista mainittakoon Fortumin (ei nesteen) ja Koneen pääkonttorit.
Loppuun vielä kuva alueesta jotta kaikki tietävät mitä aluetta tarkoitan.
http://www.emporis.com/en/il/im/?id=158361
www.pilvenpiirtaja.net
taitaa olla katsojan silmissä tai palkkanauhan maksaja kohdassa, mutta asiaa sen enempää varmistamatta sanoisin että yli 21 kerroksisia noista ei ole kumpikaan eli kun puhutaan kerrosten määrästä hävinnevät Kivenlahden tornille. Voit itse koettaa laskea kerrosten määrän kuvasta ellei sinulla ole kulkulupaa jolla voi mennä paikanpäälle asian tarkistamaan.
Korkeudet ja kerrosten määrän voi tarkistaa osoitteesta www.emporis.com , sieltä löytyy KAIKKI yli 11 kerroksikset rakennukset joita Suomeen on rakennettu..