Läheisen kuoltua vaaditaan ihmiseltä robotin kaltaista toimitaa, vaikka ihmisellä on pahin suru. Seuraavat asiat vaaditaan yleensä heti. Virkatodistuksen tilaaminen. hautajaisten järjestäminen, Isännöitsijälle ilmoittaminen, Postiin ilmoittaminen ja melko pian perunkirjoitusten tekeminen, pankkiin ilmoittaminen.
Ihminen, joka on kokenut suuren shokin pistetään toimimaan robotin lailla. Virkakoneisto ei ymmärrä ihmisen suurta surua, vaan häntä vaaditaan toimimaan robotin lailla.
Yleensä ensimmäinen kuukausi menee shokissa. Seuraava kuukausi suuressa surussa. Näiden kahden kuukauden aikana ihminen saattaa olla niin lamaantunut, että ei pysty kunnolla toimimaan. Itseltäni meni kolme kuukautta. En suostunut robotiksi, vaan hoidin asiat yksi kerrallaan oman kykyni mukaan.
Mielestäni omaisensa menettäneelle pitäisi suoda vihintään 2 kuukauden suoja aika, jonka aikana ei tarvitsisi hoitaa vainajan asioita.
Vasta kolmantena kuukautena pystyisi hoitamaan asiansa.
Ihminen ei ole robotti
20
216
Vastaukset
- Anonyymi00001
Isäni kuoli toissaviikolla.
Jo samana päivänä tyhjennettiin veljien kanssa hänen palveluasunto.
Tilasin myös virkatodistukset, eli 1 suomesta ja 1 ruotsista.
Kävin hautaustoimistossa sopimassa hautauksen ja lähetin asianajajalle viestin perunkirjoitusta varten, en tietenkään lyönyt päivää lukkoon mutta varotin että homma on tulossa.
Pankkiaioita pääsen hoitamaan kun suomen virkatodistus on saapunut, ruotsista tuli jo.
Esi viikolla käymme valitsemassa kukat ja muistotilaisuuden tarjoilun.
Itseasiassa nuo virkatodistukset yms. hoitui vartissa netin kautta, asunnon tyhjennys vei n. tunnin apuvälineiden palautuksen ja kaatopaikka keikkoineen.
Toisen asunnon tyhjennys vei pari päivää kun oli niin paljon kaatopaikkatavaraa.- Anonyymi00004
Noi asiat kyllä kannattaakin hoitaa niin pian kuin mahdollista. Ensin hoidetaan asunto ja paperit yms. Sitten kun kaikki on kunnossa ja hautajaiset pidetty... Alkaa se suru.
Jos rupee vitkuttelemaan niin siinä sitä vasta masentuu ja hukkuu noihin selvittelyihin. Sen takia noissa varmaankin on noi aikarajat koska helposti joku saattaa todella pahasti masentua eikä hoida asioita moneen kuukauteen tai vuoteen.
- Anonyymi00002
Kyllä kaikki tarvittavat asiat ainakin meillä päin saa hoitaa ihan vaan surevana ihmisenä. Oma kokemus on, että välttämättömien asioiden hoito on osa surutyötä ja pitää samalla toimintakykyä yllä ja edistää uuteen tilanteeseen sopeutumista.
Ei juolahtanut robotit mieleenkään. - Anonyymi00003
Miten sureva puoliso huomioidaan muuten kuin kamalalla kuormituksella asioiden hoitoa vaatien, myös ylimääräistä lisää asioihin tuo se, jos ei ole yhteistä tiliä ollut käytössä? Toinen, vaikka se kuollut, on aina hoitanut raha-asiat, ei yhteistä tiliä kuitenkaan. Aina laskut hoitanut kuolee, ja heti hänen tilinsä jäädytetään. Se ei auta vuokralla asuvaa elossa olevaa puolisoa mitenkään, ellei eloon jäänyt ole se, jonka eläke vanhemmalla iällä on tarpeeksi suuri kattamaan kaikki maksut, myös vaikka vuokralla asuessa sen vuokran.
- Anonyymi00005
Et näe asioiden toista puolta.
Minun appeni kuoli 2006 ja heti kuolman jälkeen anoppini juoksi pankkiin ja siirsi tililtä 75 000€ omalle tilille.
Prunkirjoitukseen oli sitten hakenut saldon tuon noston jälkeiseltä ajalta.
Tämä johti pitkään ja riitaisaan perinnönjajoon ja varojen palauttamiseen kuolinpesän tilille yms.
Eli millä taataan perillisten suoja jos tilejä ei suljeta heti?
Puolisoilla on käytössä menia eri vaihtoehtoja joilla he voivat turvata leskeksi jääneen elämän, miksi näitä ei tehdä?
- Anonyymi00006
Molempien puolisoiden vielä eläessä pitäisi hyvissä ajoin järjestää asiat niin, että toisen kuollessa asoiden hoito sujuu kummalta vain yksinkin. Sillä kuolema on varma.
Myös puolison vakava sairastuminen jättää toisen yksin hoitamaan asioita. - Anonyymi00007
Tekeminen ja toiminta helpottaa surua. Surulle ei tarvitse eikä kuulu omistautua kokopäiväisesti. Sitä kyllä riittää sävyttämään koko loppuelämää, vaikka kaikki kuolemaan liittyvät asiat on hoidettu ripeästi.
- Anonyymi00008
Niinkuin juuri läheisensä menettänyt pystyisi jakamaan päivänsä mihin aikaan
suree ja mihin aikaan ei ... ? Täyttä utopiaa paitsi tunteettomille ihmisille. - Anonyymi00009
Anonyymi00008 kirjoitti:
Niinkuin juuri läheisensä menettänyt pystyisi jakamaan päivänsä mihin aikaan
suree ja mihin aikaan ei ... ? Täyttä utopiaa paitsi tunteettomille ihmisille.Onhan näitä kaikkia narsisteja ja sosiopaatteja, joita ei mikään kosketa syvältä
jos ollenkaan. - Anonyymi00010
Anonyymi00009 kirjoitti:
Onhan näitä kaikkia narsisteja ja sosiopaatteja, joita ei mikään kosketa syvältä
jos ollenkaan.Turha alkaa haukkumaan narsisteksi ihmisiä jotka menee selviytymismoodiin ja hoitavat asiat jotka kuuluu hoitaa.
Yleensä se suru iskee päälle heillä sitten kun hautajaiset on suoritettu ja pakolliset asiat hoidettu.
Nämä ihmiset ovat myös niitä jotka selviävät hengissä vakavista onnettomuuksista sillä he tekevät ne oikeast asiat oikeaan aikaan ja ihemettelevät sitten jälkikäteen.
Joten jätetään ne narsistit ihan suosiolla syrjään näistä asioista. - Anonyymi00011
Anonyymi00009 kirjoitti:
Onhan näitä kaikkia narsisteja ja sosiopaatteja, joita ei mikään kosketa syvältä
jos ollenkaan.Syvältä koskettamisen ei tarvitse tehdä toimintakyvyttömäksi. Asia voi olla juuri niin päin, että syvältä koskettaminen saa aikaan toimintatarvetta.
Rakkaus edesmennyttä kohtaan vaatii tekemään sen, minkä vielä voi ja mikä on tehtävä. Se on vainajan kunnioittamista. Marttyyriksi heittäytyminen ei auta mitään, se on vain itsekkyyttä. - Anonyymi00012
Anonyymi00009 kirjoitti:
Onhan näitä kaikkia narsisteja ja sosiopaatteja, joita ei mikään kosketa syvältä
jos ollenkaan.Siinä puhuu itse narsisti tai sosiopaatti, jolta ei löydy ymmärrystä eikä empatiaa pisaran vertaa sille, joka rakkaudesta hoitaa raskaat velvollisuutensa surusta huolimatta.
Vain narsisti keskittyy pelkästään itseensä ja omaan suremiseensa. - Anonyymi00017
Anonyymi00011 kirjoitti:
Syvältä koskettamisen ei tarvitse tehdä toimintakyvyttömäksi. Asia voi olla juuri niin päin, että syvältä koskettaminen saa aikaan toimintatarvetta.
Rakkaus edesmennyttä kohtaan vaatii tekemään sen, minkä vielä voi ja mikä on tehtävä. Se on vainajan kunnioittamista. Marttyyriksi heittäytyminen ei auta mitään, se on vain itsekkyyttä.Suru ei ole marttyyriksi heittäytymistä.
- Anonyymi00013
mie ainaski oon niin vahava tunneihminen ja taipumus suruun että toipumisprosessi kestäisi kauan.
- Anonyymi00014
Kenellä ees on aikaa surra, menisit töihi ja lakkaa parkumasta. Vai ootko joku yhteiskunnan elätti.
- Anonyymi00015
Minun isä kun kuoli vuosia sitten, niin asioiden hoitaminen oli jopa mielestäni terapiaa siinä tilanteessa. Pitäisi saada 3 kuukauden suruvapaa,jolloin töissäkäynti olisi vapaaehtoista,sekä perukirjoituspäivä vapaapäiväksi. Olin työtön ja kuntouttavassa työtoiminnassa. Työvoimatoimiston virkailija antoi vapaata hautajaisiin asti. Kun sitten aikanaan tuli perunkirjoitus,ei työvoimatoimisto antanut perukirjoituspäivää vapaaksi,vaan perunkirjoituksen jälkeen piti vielä mennä kuntouttavaan työtoimintaan.
- Anonyymi00016
Pirhanmaalla harrastetaan muotokuvausta. Menneisiin ei ole paluuta piruparat.
- Anonyymi00018
Millekään surun vaiheelle ei ole mittaa. On täysin henkilökohtaista
mihin pystyy milloinkin ja kauanko suru kestää.
Saa surra ja itkeä, ei tunteitaan tarvitsee tukahduttaa kenenkään toisen
mittapuun mukaan.- Anonyymi00019
Se ei ole tunteiden tukahduttamista, kun säätelee tunteitaan ja tulee toimeen tunteidensa kanssa niin, että saa välttämättömät asiat hoidettua. Siihen olisi hyvä oppia, sillä kovaa surua tulee eteen jokaiselle joskus.
- Anonyymi00020
Anonyymi00019 kirjoitti:
Se ei ole tunteiden tukahduttamista, kun säätelee tunteitaan ja tulee toimeen tunteidensa kanssa niin, että saa välttämättömät asiat hoidettua. Siihen olisi hyvä oppia, sillä kovaa surua tulee eteen jokaiselle joskus.
Ja ei kai asioiden hoitaminen suremista ja itkemistä estä, jos itkettää.
Ainakin minä olen itkenyt ja nauranutkin elämän moninaisissa käänteissä. Ei ole ollut aikaa keskittyä pelkkään itkemiseen, vaikka millainen suru olisi ollut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2672451Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."762401- 1201578
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis451465Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj641367- 1331339
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711240Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.821039Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli731009Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki102999