Etelämantereen jäätikkö on reilut 4000 vuotta vanha. Jäätikön alla on tropiikin eliöitä. Tulva ja nuori maa ovat todistetut.
Näin sanoo Nobel- palkittu tiedemies.
Jää todistaa nuoren maan
52
448
Vastaukset
- Anonyymi00001
Hullun puhetta. Aivan keksittyä sontaa.
- Anonyymi00002
Kaikki YEC tieteilijät sanovat noin. :)
Kuka heistä on saanut Nobelin rauhanpalkinnon? Tieteestä tuskin kukaan, kirjallisuudesta ehkä monikin.Ei ole olemassa YEC-tieteilijää. Se olisi oksymoron. Voi olla tieteilijöitä, jotka vapaa-ajallaan harrastavat huuhaata, mutta eivät sotke sitä tieteen tekemiseen. Esimerkiksi kukaan matemaatikko tuskin on yrittänyt jumalten sijoittamista yhtälöihinsä, vaikka olisi miten väkevässä uskossa.
- Anonyymi00003
Etelämanner on geologisesti erittäin vanha, mutta sen nykyinen jääpeite on muodostunut miljoonien vuosien aikana.
Nykyinen, massiivinen mannerjäätikkö on kehittynyt vähitellen sen jälkeen, kun manner eristyi muista mantereista ja jäätyi, mikä alkoi noin 34–40 miljoonaa vuotta sitten.- Anonyymi00004
Jäänteet tropiikin eliölajeista johtuvat siitä, että Etelämanner oli aikoinaan lähempänä päiväntasaajaa ja trooppinen alue.
- Anonyymi00005
Lisäksi maa on litteä, asutamme siitä vain keskiosan, ja jääseinämän takana on ainakin 33 maanosaa. Kai uskotte, on nimittäin tutkittu juttu nobel tiedemiehien toimesta.
- Anonyymi00006
Voit uskoa miten haluat.
Jos rehevä kasvillisuus on jäänyt jään alkle, sen on täytynyt tapahtua äkisti.
On nimittäin tunnettu asia, että kasvit muuttuvat maaksi muutamassa vuodessa, ja toiset kasvit käyttävät niiden aineosat ravinnokseen.
Ei edes viidakon alla ole kuin desimetri tai pari multaa. - Anonyymi00008
Anonyymi00006 kirjoitti:
Voit uskoa miten haluat.
Jos rehevä kasvillisuus on jäänyt jään alkle, sen on täytynyt tapahtua äkisti.
On nimittäin tunnettu asia, että kasvit muuttuvat maaksi muutamassa vuodessa, ja toiset kasvit käyttävät niiden aineosat ravinnokseen.
Ei edes viidakon alla ole kuin desimetri tai pari multaa.Ne kasvit kuolivat, hautautuivat ja fossilisoituivat kauan ennen jään muodostumista.
Muualtakin maailmasta on löydetty kasvien fossiileja, jotka eivät ole jään alla. - Anonyymi00009
Anonyymi00008 kirjoitti:
Ne kasvit kuolivat, hautautuivat ja fossilisoituivat kauan ennen jään muodostumista.
Muualtakin maailmasta on löydetty kasvien fossiileja, jotka eivät ole jään alla.Tuossa vielä yksi lähde aloittajalle, josko ymmärtäisi:
https://pursuit.unimelb.edu.au/articles/fossil-forests-under-antarctic-ice - Anonyymi00011
Anonyymi00009 kirjoitti:
Tuossa vielä yksi lähde aloittajalle, josko ymmärtäisi:
https://pursuit.unimelb.edu.au/articles/fossil-forests-under-antarctic-iceSano lyhyesti suomeksi! Vahvistaako artikkeli tieteen eli kreationismin?
- Anonyymi00012
Anonyymi00011 kirjoitti:
Sano lyhyesti suomeksi! Vahvistaako artikkeli tieteen eli kreationismin?
En voi vastava tuohon kysymykseen, koska se on virheellisesti muotoiltu.
- Anonyymi00015
Anonyymi00011 kirjoitti:
Sano lyhyesti suomeksi! Vahvistaako artikkeli tieteen eli kreationismin?
Kreationismi ei ole tiedettä. Trolli.
- Anonyymi00018
Anonyymi00008 kirjoitti:
Ne kasvit kuolivat, hautautuivat ja fossilisoituivat kauan ennen jään muodostumista.
Muualtakin maailmasta on löydetty kasvien fossiileja, jotka eivät ole jään alla.Fossiilisoitumista ei tapahdu luonnossa, paitsi nopean hautautumisen perusteella.
Mikä hautasi etelämantereen nopeasti? - Anonyymi00023
Anonyymi00018 kirjoitti:
Fossiilisoitumista ei tapahdu luonnossa, paitsi nopean hautautumisen perusteella.
Mikä hautasi etelämantereen nopeasti?Kuvitteletko että etelämanner on jossakin eri todellisuudessa? Vastaus siihen on samoin kuin muualla maailmassa.
- Anonyymi00027
Kenen? Ja miltä alalta? Kirjallisuuden vai rauhan?
Nobel-palkinto perustuu ruotsalaisen keksijän ja teollisuusmiehen Alfred Nobelin (1833–1896) testamenttiin, jolla hän määräsi valtaosan omaisuudestaan käytettäväksi palkintoihin ihmiskunnalle suurinta hyötyä tuottaneista saavutuksista. Ensimmäiset palkinnot jaettiin vuonna 1901 fysiikan, kemian, lääketieteen, kirjallisuuden ja rauhan aloilla. Anonyymi00006 kirjoitti:
Voit uskoa miten haluat.
Jos rehevä kasvillisuus on jäänyt jään alkle, sen on täytynyt tapahtua äkisti.
On nimittäin tunnettu asia, että kasvit muuttuvat maaksi muutamassa vuodessa, ja toiset kasvit käyttävät niiden aineosat ravinnokseen.
Ei edes viidakon alla ole kuin desimetri tai pari multaa.Etelämantereen jääkerroksella ei ole mitään tekemistä sieltä löytyvien fossiilien muodostumisen kanssa. Ne ovat periaatteessa samanlaisia, kuin lämpimämmilläkin seuduilta löytyvät. Etelämanner alkoi jäätiköityä 34 miljoonaa vuotta sitten.
Varhaisimmat 500 miljoonaa vuotta sitten ja siitä eteen päin ovat trilobiitteja ja muita varhaisia selkärangattomia kambrikaudelta. Löytyy samanlaisia permikaudelle ajoitettavia saniaisia , joita löytyy myös Intiasta ja Etelä-Ameriaksata. Triaskaudelta löytyy ajalle yleisten lystrosaurusten fossiileja, Jurakaudelta tunnetuin on lihansyöjädinosaurus Cryolophosaurus. Liitukaudelta on mm. joutsenliskoja. Ennen jäätiköitymistä on vielä varhaisten pussieläinten ja jättiläispingviinien fossiileja.Anonyymi00015 kirjoitti:
Kreationismi ei ole tiedettä. Trolli.
Kreationismi on tiedettä.👨🎓👩🎓🧑🎓
Darwinistinen evoluutioteoria on uskomus.🐵🍌🌴
- Anonyymi00007
"Etelämantereen jäätikkö on reilut 4000 vuotta vanha."
Väärin, se on yli miljoona vuotta vanha.
"Jäätikön alla on tropiikin eliöitä."
Niin? Tämä johtuu mannerlaattojen liikkeestä. Kumoat tässä oman väitteesi maan nuoresta iästä, onneksi olkoon.
"Näin sanoo Nobel- palkittu tiedemies."
Jonka nimeä et paljasta, koska luultavasti keksit tämän omasta päästäsi, jotta väitteellesi löytyisi auktoriteettia.- Anonyymi00010
Entä sitten? Jumala teki sen ja sillä siisti.
- Anonyymi00014
Anonyymi00010 kirjoitti:
Entä sitten? Jumala teki sen ja sillä siisti.
Tuo on lapsellinen uskomus, ei tieteellinen fakta.
Oletko lapsi vai aikuinen? - Anonyymi00019
Mannerlaattojen väitetään liikkuvan varsin hitaasti. Kasvit ehtivät mädäntyä tuhansia kertoja nopeammin kuin että ne peittyisivät.
Missä päin muodostuu nykyään fossiileja? Vai eivätkö ne mantereet enää liikukaan? Anonyymi00019 kirjoitti:
Mannerlaattojen väitetään liikkuvan varsin hitaasti. Kasvit ehtivät mädäntyä tuhansia kertoja nopeammin kuin että ne peittyisivät.
Missä päin muodostuu nykyään fossiileja? Vai eivätkö ne mantereet enää liikukaan?"Mannerlaattojen väitetään liikkuvan varsin hitaasti."
Ja näiden väitteiden tueksi on mittauksia, jotka osoittavat että asia on näin.
"Kasvit ehtivät mädäntyä tuhansia kertoja nopeammin kuin että ne peittyisivät."
Mantereiden liike on selitys sille, miksi napa-alueella on tropiikin fossiileita. Se selittää miksi fossiileja sisältävä kallioperä on liikkunut sinne missä se nykyään on. Mantereiden liike itsessään ei synnytä fossiileita.
"Missä päin muodostuu nykyään fossiileja?"
Kaikkialla missä eliöiden jäänteet päätyvät hapettomiin ja vakaisiin olosuhteisiin, esim. Maanvyöryjen ja tulivuorenpurkauksen seurauksena.
"Vai eivätkö ne mantereet enää liikukaan?"
Tietenkin liikkuvat.- Anonyymi00024
Anonyymi00019 kirjoitti:
Mannerlaattojen väitetään liikkuvan varsin hitaasti. Kasvit ehtivät mädäntyä tuhansia kertoja nopeammin kuin että ne peittyisivät.
Missä päin muodostuu nykyään fossiileja? Vai eivätkö ne mantereet enää liikukaan?Etkö vieläkään ymmärrä että se jääpeite tuli mukaan vasta paljon myöhemmin, Etelämanner oli täynnä fossiileja ennen jääpeitteen muodostumista.
- Anonyymi00028
Anonyymi00010 kirjoitti:
Entä sitten? Jumala teki sen ja sillä siisti.
Jumalako jakoi Nobel -palkinnot 1900-luvulla? Ei jakanut. Se olis se Nobelin Alfredin säätiö.
- Anonyymi00017
Ja kun siirrytään idioottimaisista taruista todellisuuteen jääkin voi olla todella vanhaa:
https://www.whoi.edu/press-room/news-release/six-million-year-old-ice-discovered-in-antarctica-offers-unprecedented-window-into-a-warmer-earth/ - Anonyymi00020
Tekoäly:
"Etelämantereelta on siis löydetty trooppisten ja subtrooppisten kasvien fossiileja, mukaan lukien kukkivia kasveja, sademetsien jäänteitä ja kokonaisia fossiilimetsiä. Nämä löydöt osoittavat, että Etelämanner oli muinoin vihreä, lämmin ja metsien peittämä, täysin toisenlainen kuin nykyinen jäinen manner."
Nämä löydöt on siis tehty mantereen pinnasta, eikä suinkaan syvältä maan alta.
Jotta ne ovat säilyneet, edellyttää nopeaa jäätymistä, eikä suinkaan hidasta mantereiden siirtymistä miljoonien vuosien aikana.- Anonyymi00021
AI:
Etelämantereelta on löydetty merkittäviä fossiileja, jotka todistavat sen olleen aikoinaan huomattavasti nykyistä lämpimämpi ja vehreämpi.
Etelämantereen länsiosista Seymour Islandilta on löytynyt fossiileja, jotka viittaavat alueen olleen eoseenikaudella (noin 40–50 miljoonaa vuotta sitten) trooppinen tai subtrooppinen.
Antarktiksen rannikkoalueilla kasvoi aikoinaan laajoja, tiheitä metsiä, jotka muistuttivat nykyisiä eteläisen pallonpuoliskon lauhkeita sademetsiä.
Fossiililöydöt ovat tärkeitä todisteita siitä, miten maapallon ilmasto on muuttunut dramaattisesti, ja kuinka mannerliikunnot sekä kasvihuoneilmiö ovat vaikuttaneet etelänavan ympäristöön.
Etelämantereen vanha jää:
Tutkijat ovat löytäneet Etelämantereen jääpeitteen syvistä osista jäätä ja sinisen jään alueilta näytteitä, jotka ovat miljoonia vuosia vanhoja.
Tutkimuksissa on löydetty jopa kuusi miljoonaa vuotta vanhaa ilmaa, joka on tallentunut jään sisään.
Jäämassan alla, kuten Vostok-järven alueella, jään arvioidaan olevan jopa 14 miljoonaa vuotta vanhaa. - Anonyymi00025
Tuossa lainauksessasi, ei sanota mitään että löydöt olisi tehty mantereen pinnalta. Vääristelet tahallasi.
- Anonyymi00022
4000 vuodessa ei ehdi taivankappaleiden liikkeissä paljoa tapahtua..
Prekessio:
Maapallon pyörimisakseli ei osoita aina samaan suuntaan avaruudessa, vaan se huojuu hitaasti ympyräliikkeessä, aivan kuten hidastuva hyrrä.
Yksi täysi kierros kestää noin 25 800 – 26 000 vuotta.
Prekession vuoksi taivaannapa siirtyy. Nyt pohjoinen taivaannapa on lähellä Pohjantähteä, 12 000 vuotta sitten se oli lähellä Vegan tähteä (platoninen vuosi) - Anonyymi00026
Raamatun tulva vaatii toimiakseen taivaankannen ja sen yläpuolisen meren. Näitä ei todistettavasti ole, eikä koskaan ollutkaan olemassa. Pelkästään tämä tieteellinen fakta riittää kumoamaan koko tulvasadun.
- Anonyymi00031
Asteroidi, iso tulivuorenpurkaus tai muu luonnonkatastrofi muutti ilmaston äkillisesti. Ennenmuinoin ihmiset ajattelivat kaikkien isompien takaiskujen olevan jumalien suuttumusta ihmisille.
Jumalia piti lepyttää uhrilahjoilla jne.
Kunnes tuli aikakausi jolloin ihminen sai päähänsä keksiä yksijumalaisuuden Saatanan kera.
Syntisyys kehäpäättely kehitettiin tuossa sitten samalla Saatanan luonnin mukana. - Anonyymi00032
Anonyymi00031 kirjoitti:
Asteroidi, iso tulivuorenpurkaus tai muu luonnonkatastrofi muutti ilmaston äkillisesti. Ennenmuinoin ihmiset ajattelivat kaikkien isompien takaiskujen olevan jumalien suuttumusta ihmisille.
Jumalia piti lepyttää uhrilahjoilla jne.
Kunnes tuli aikakausi jolloin ihminen sai päähänsä keksiä yksijumalaisuuden Saatanan kera.
Syntisyys kehäpäättely kehitettiin tuossa sitten samalla Saatanan luonnin mukana."Asteroidi, iso tulivuorenpurkaus tai muu luonnonkatastrofi muutti ilmaston äkillisesti."
Tuo on satuilua.
Suuret luonnonkatastrofit ja ilmaston äkilliset muutokset jättävät jälkensä. Vedenpaisumuksesta ei ole jälkiä. - Anonyymi00034
Anonyymi00032 kirjoitti:
"Asteroidi, iso tulivuorenpurkaus tai muu luonnonkatastrofi muutti ilmaston äkillisesti."
Tuo on satuilua.
Suuret luonnonkatastrofit ja ilmaston äkilliset muutokset jättävät jälkensä. Vedenpaisumuksesta ei ole jälkiä.Vedenpaisumus on muinaisbabylonialaisesta myytistä kopsattu tarina, Raamattua vanhempi siis. Babylonialais-eepoksen ikivanha nuolenpäätaulu vedenpaisumus-tarinoineen on vielä tänäkin päivänä olemassa, taulu on esillä British Museumissa.
- Anonyymi00035
Anonyymi00034 kirjoitti:
Vedenpaisumus on muinaisbabylonialaisesta myytistä kopsattu tarina, Raamattua vanhempi siis. Babylonialais-eepoksen ikivanha nuolenpäätaulu vedenpaisumus-tarinoineen on vielä tänäkin päivänä olemassa, taulu on esillä British Museumissa.
Tarinassa Ea-jumala neuvoo Atrahasîsta rakentamaan jättiveneen että tämä pystyisi pelastamaan perheensä tulvalta. Atrahasîs lastaa veneeseensä myös eläimiä, jotta ihmiskunta ja eläimet selviävät. Ea-jumala myös säätää ihmisen elinikää entisestä.
- Anonyymi00029
Fossilisaatio vaatii minimissään 10 000 vuotta, joten aloittaja tässäkin kohdassa kumoaa oman väitteensä
- Anonyymi00030
Fossilisaatio ei vaadi paljon aikaa. Se vaatii painetta, siis maata valtavasti päälle.
Toisaalta voitaneen nimittää fossiiliksi myös jään suojassa säilyneitä kasvien ja eläinten jäännöksiä.
Hitaasta peittymisestä ei juuri tule fossiileja, koska kaikki muuttuu mullaksi, jos ei estetä.
- Anonyymi00033
Kun kreationisti ei muuta keksi, niin hän valehtelee.
- Anonyymi00036
Kreationisti uskoo asian olevan niin. Siksi häntä ei voi syyttää valehtelemisesta.
Korkeintaan hän voi olla väärässä.
Evoluutionistit väittävät tietävänsä, kuitenkaann pystymättä selittämään edes mistä kaikki alkoi. Se omn valehtelua, ellei tunnusta, että on kysymys uskosta.
On tunnettua, että nykyisin eläviä eläinlajeja on ollut jo varhaisimmista fossiileista alkaen, eikä siis uusia peruslajeja ole koskaan ilmaantunut. Sen sijaan paljon lajeja on hävinnyt. Ei se ole evoluutiota, vaan lajikatoa. Raamattukin mainitsee, että kaikki maaeläimet, joiden edustajia ei ollut aerkissa, hävisivät maan päältä. - Anonyymi00038
Anonyymi00036 kirjoitti:
Kreationisti uskoo asian olevan niin. Siksi häntä ei voi syyttää valehtelemisesta.
Korkeintaan hän voi olla väärässä.
Evoluutionistit väittävät tietävänsä, kuitenkaann pystymättä selittämään edes mistä kaikki alkoi. Se omn valehtelua, ellei tunnusta, että on kysymys uskosta.
On tunnettua, että nykyisin eläviä eläinlajeja on ollut jo varhaisimmista fossiileista alkaen, eikä siis uusia peruslajeja ole koskaan ilmaantunut. Sen sijaan paljon lajeja on hävinnyt. Ei se ole evoluutiota, vaan lajikatoa. Raamattukin mainitsee, että kaikki maaeläimet, joiden edustajia ei ollut aerkissa, hävisivät maan päältä.Monet tutkijat sanoo että todennäköisesti elämä alkoi merten syvänteiden kuumissa lähteissä,
paikassa jossa kemiallinen energia ja mineraalit tarjosivat suotuisat olosuhteet,
3,5 miljardia vuotta sitten kehittyi ensin yksisoluisia eliöitä,
ja yli 2 miljardia vuotta myöhemmin evoluutiossa niistä kehittyi monisoluisia.
On jokseenkin hassua aatella ensimmäistä ihmistä Adam maantomusta kyhätyksi, simsalabim. - Anonyymi00039
Anonyymi00036 kirjoitti:
Kreationisti uskoo asian olevan niin. Siksi häntä ei voi syyttää valehtelemisesta.
Korkeintaan hän voi olla väärässä.
Evoluutionistit väittävät tietävänsä, kuitenkaann pystymättä selittämään edes mistä kaikki alkoi. Se omn valehtelua, ellei tunnusta, että on kysymys uskosta.
On tunnettua, että nykyisin eläviä eläinlajeja on ollut jo varhaisimmista fossiileista alkaen, eikä siis uusia peruslajeja ole koskaan ilmaantunut. Sen sijaan paljon lajeja on hävinnyt. Ei se ole evoluutiota, vaan lajikatoa. Raamattukin mainitsee, että kaikki maaeläimet, joiden edustajia ei ollut aerkissa, hävisivät maan päältä.Raamattukin mainitsee, että kaikki maaeläimet, joiden edustajia ei ollut aerkissa, hävisivät maan päältä.>>>>
Ei sano. Kaikki maaeläimet pelastuivat arkissa. - Anonyymi00041
Anonyymi00036 kirjoitti:
Kreationisti uskoo asian olevan niin. Siksi häntä ei voi syyttää valehtelemisesta.
Korkeintaan hän voi olla väärässä.
Evoluutionistit väittävät tietävänsä, kuitenkaann pystymättä selittämään edes mistä kaikki alkoi. Se omn valehtelua, ellei tunnusta, että on kysymys uskosta.
On tunnettua, että nykyisin eläviä eläinlajeja on ollut jo varhaisimmista fossiileista alkaen, eikä siis uusia peruslajeja ole koskaan ilmaantunut. Sen sijaan paljon lajeja on hävinnyt. Ei se ole evoluutiota, vaan lajikatoa. Raamattukin mainitsee, että kaikki maaeläimet, joiden edustajia ei ollut aerkissa, hävisivät maan päältä."On tunnettua, että nykyisin eläviä eläinlajeja on ollut jo varhaisimmista fossiileista alkaen"
No ei ole! On joitain eliölahkoja ja -luokkia joiden jäseniksi tunnistettavista lajeista on fossiileja, mutta nykyisten lajien fossiileja ei ole vanhimmissa kerroksissa. Ei lainkaan. Ja mikä oleellisempaa vanhimmista kerrostumista puuttuvat täydellisesti monet nykyiset ryhmät kuten vaikka luukalat, nisäkkäistä tai linnuisa puhumattakaan. - Anonyymi00042
Anonyymi00036 kirjoitti:
Kreationisti uskoo asian olevan niin. Siksi häntä ei voi syyttää valehtelemisesta.
Korkeintaan hän voi olla väärässä.
Evoluutionistit väittävät tietävänsä, kuitenkaann pystymättä selittämään edes mistä kaikki alkoi. Se omn valehtelua, ellei tunnusta, että on kysymys uskosta.
On tunnettua, että nykyisin eläviä eläinlajeja on ollut jo varhaisimmista fossiileista alkaen, eikä siis uusia peruslajeja ole koskaan ilmaantunut. Sen sijaan paljon lajeja on hävinnyt. Ei se ole evoluutiota, vaan lajikatoa. Raamattukin mainitsee, että kaikki maaeläimet, joiden edustajia ei ollut aerkissa, hävisivät maan päältä."Kreationisti uskoo asian olevan niin. Siksi häntä ei voi syyttää valehtelemisesta."
Mutta kun selviä valheita on korjattu useampaan kertaan, niin se on valehtelua sen jäljeen.
"On tunnettua, että nykyisin eläviä eläinlajeja on ollut jo varhaisimmista fossiileista alkaen, eikä siis uusia peruslajeja ole koskaan ilmaantunut."
Todista tämä väite.
Onko sinulla antaa sitä legendaarista kambrikauden kania?
Tai ihmisen fossiileita dinosauruksien kanssa?
Tai minkään nisäkkään fossiileita dinosauruksien kanssa?
Tai dinosauruksia kivihiilikaudelta.
Mitä tarkemmin tätä väittämää tarkastelee niin sitä pahemmin se hajoaa. Ja opitko tästä mitään ja lopetat tälläisen väitteen esittämisen? Jos et niin se on valehtelua eikä enää vain tietämättömyyteen vetoamista.
- Anonyymi00037
"Kreationisti uskoo asian olevan niin. Siksi häntä ei voi syyttää valehtelemisesta."
Menee hiusten halkomiseksi, mutta onko väärällä, perustettomalla, mutta todeksi väitetyllä lauseella, ja valehtelulla eroa? Erityisesti kun väitteestä pitää kiinni kaikista asiallisista vasta-argumenteista huolimatta. Väärä käsitys, jonka on valmis korjaamaan on väärinkäsitys, mutta kreationistien sinnikäs inttäminen faktoista välittämättä on käytännössä valehtelua.- Anonyymi00040
Kyllä se vaan niin pakkaa olla, että kaikenmaailman uskonlahkot,
hiippakunnat kirkkoineen ja seurakunnat pappeineen kuuluvat suuren'suureen Valehtelijoitten Klubiin.
Kolehtihaavi ei valehtele.
Jään alla asuu apinoita.🧊🌴🐵🐒🦍🦧🙈🙉🙊🌴🧊
Varmaa tietoa.🐵🍌🌴Eteläisessä Afrikassa nykyisin sijaitsevan Karoon muodostelman yksi varhaisimmista kerrostomista eli Dwykan kerrostuma todistaa, että se oli noin 300 miljoonaa vuotta sitten etelänavan jään alla.
AI-tiivistelmä:
Yes, parts of the Karoo Supergroup (specifically the basal Dwyka Group) were deposited under or around the edge of a massive ice sheet when Africa was part of the supercontinent Gondwana, which was positioned over the South Pole during the Late Carboniferous to Early Permian period (roughly 300-330 million years ago).
https://en.wikipedia.org/wiki/Karoo_Supergroup
https://en.wikipedia.org/wiki/Dwyka_Group
Jos nykyisillä tieteellisillä todisteilla ja normaaleilla aivoilla varustettu ihminen väittää Antarktiksen jään olevan 4000 vuotta vanha, hän on mielisairas.- Anonyymi00043
Tulva oli 4380 vuotta sitten, joten jäätikkö on reilut 4000 vuotta vanha.
Et ymmärrä tiedettä ja siksi eksyt.
- Anonyymi00044
Kreationistin ärsyyntyminen omasta vastaamiskyvyttömyydestään on käsin kosketeltavaa.
- Anonyymi00045
"käsin kosketeltavaa" kuin muovailuvaha,
tai se maan tomu josta 'jumala' muovaili ensimmäisen ihmisen, puhalsi sieraimiin ja simsalabim, it's alive. - Anonyymi00046
Anonyymi00045 kirjoitti:
"käsin kosketeltavaa" kuin muovailuvaha,
tai se maan tomu josta 'jumala' muovaili ensimmäisen ihmisen, puhalsi sieraimiin ja simsalabim, it's alive.Itse asiassa, juuri siivottuani pelkän eteisen, minulla olisi materiaalia testata tuota menetelmää. Sehän pitää toki tehdä, ennen kuin väittää vastaan. Vai onko tuostakin jo video tubessa?
- Anonyymi00047
Mantereet ovat sata kilometriä paksun maankuoren vedenpäällä näkyviä osia.
Meret ovat maankuoren päällä vain ohut kerros. Vaikka valtameri olisi kuusi kilometriä syvä, se on vain ehkä kahdeskymmenes osa maan kivikuoren paksuudesta ja vain tuhannesosa maan säteesta.
On täysin järjenvastaista kuvitella, että mantereet olisivat irrallisia liikkuvia lauttoja. Maan kuori on yhtenäinen yli koko maapallon.
Mitä sillä on tekemistä m,inkä näköiset läikät maan kuoresta näkyy veden yläpuolella?
Sehän on sama kuin että luulisi saarten liukuvan järvessä paikasta toiseen .
Sekä ssaret että mantereet ovat vain osa maapallon paksusta kivikuoresta.
Eri asia on, että siihen on joskus tullut halkeamia, jotka yhä ovat nuo vulkaaniset vyöhykkeet.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3702874SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis662314Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781969Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis731628- 1401552
- 691169
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021029Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön264965Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li10956- 39831