SDPn touhut

Miten suomi on ajautunutkaan vuosikymmenten saatossa tilaan, jossa se mikä muille on kiellettyä ja paheksuttavaa, on SDP;lle sallittua ja hyväksyttävää. Ja he edustavat ainoastaan noin viidennestä suomen kansasta.
26186
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

huumeet aha peukku tuhoaa sdp,,läisten viohersosialsitie pikku aivot sanna marin katsokaa häntä tansii pöydillä ja päissää polkupörällä vetää huumeita ,räyhää. ottaa perseselfii tä luu perseestään,,puuttu ulko ja sisä politiikkqaa vaikka ei edusta mitään poliittista puoluetta enää eikä ole mihinkään päätäntä valtaa.. eikä avaa ovea mamuille raistinen luu kasa nisti sdp..läinen huumett sdp..

Äänestä
  • Huumetestit eduskuntaan! Monella työpaikalla on jo!

    1Äänestä

  • 👺👺👺👺👺👺👺
    Mitä hyvää kokoomus on koskaan saanut aikaiseksi suomen kansalle
    Kansallinen Kokoomus
    Hallituksen saavutukset tähän asti, listaa saa päivittää

    - Leipomoiden lakiin säädetty yötyölisä poistetaan.
    - Eläkeikä nousee.
    - Työmatkakulujen omavastuu nousee 750 eurosta 900 euroon ja tilapäiset korotukset jäävät pois.
    - Määräaikainen työsopimus ilman perustetta.
    - Yt- ja lomautustilanteissa palkanmaksu katkaistaan viikossa.
    - Ensimmäinen sairauspäivä ilman palkkaa.
    - Potkut voidaan antaa ilman painavaa syytä.
    - Yt-velvoite pois alle 50 hengen yrityksistä.
    - Takaisinottovelvoite pois alle 50 hengen yrityksistä.
    - Työntekijöitä sitova paikallinen sopimus ohi luottamusmiehen.
    - Työehtosopimusten vähimmäissuoja heikkenee ja yleissitovuus uhkaa poistua.
    - Pakkolait voimaan - estää sopimasta lakia parempia työehtoja.
    - Lakko-oikeuden rajoitukset estävät työntekijöitä puolustamasta etujaan.
    - Lakkosakkoja korotetaan - myös henkilökohtainen sakko.
    - Poliittisten lakkojen kesto enintään 1 päivän.
    - Tukilakkoja rajoitetaan - vahvat alat eivät voi tukea heikompia.
    - Ruuvia kiristetään vain työntekijäpuolelta- työnantajan TES-rikkomuksiin ei
    kiristyksiä.
    - Ansiosidonnaisen työssäoloehto 12 kuukauteen.
    - Työssäoloehdon euroistaminen - heikentää osa-aikaisten ja pätkätyöläisten
    mahdollisuutta päästä ansioturvan piiriin.
    - Ansiosidonnaisen porrastus - 8 viikon jälkeen 20% leikkaus.
    - Omavastuupäivät 5 →7 ja lomakorvaus jaksotetaan.
    - Suojaosat pois - ei lyhyitä keikkatöitä työttömänä.
    - Lapsikorotukset pois
    - Vuorotteluvapaa lakkautetaan.
    - Aikuiskoulutustuki lakkautetaan.
    - Hallitus asettaa lainsäädännöllä palkankorotuksille katon.
    - Valtakunnansovittelijan kädet sidotaan, eikä sovittelusta voi saada viennin
    tason ylittäviä palkankorotuksia.
    - Muista myös kiky-sopimus vuodelta 2015 - maksanut palkansaajille jo yli 14
    miljardia euroa. https://kikykello.fi/
    - Väläytelty jo että tulevaisuudessa edessä sunnuntailisien ym. poistaminen.

    Ja "työväenpuolue" persut innolla muutoksessa mukana.


    Äänestä SDP sinun etujen ajaja jos ole köyhä alle 200 000 e tienaava
    Etkä moni miljonääri


    Totuus palvelutalosta

    Miten Suomi todellisuudessa hoitaa vanhuksiaan? Ilta-Sanomien toimittaja soluttautui yhteen palvelutaloon hoitajaksi – ja näki kuuden työvuoron aikana arjen, jossa kuoleva vanhus huusi yksin.


    Kuuntele juttu
    Salli Hakala
    6:30




    Kuoleva vanhus on hädissään ja huutaa. Ääni kaikuu palvelutalon pitkällä käytävällä.

    – Voi kun se taas huutaa, yksi hoitajista sanoo turhautuneella äänensävyllä.

    – On varmaan ahdistunut, hoitaja jatkaa.

    Olen ehtinyt tutustua taloon sen verran, että tiedän kenestä asukkaasta on kyse. Hän on saattohoidossa oleva vanhus, jonka luona ei käy omaisia. Se ei ole tavatonta täällä. Läheisiä näkyy vain harvoin.

    Haluaisin mennä itse rauhoittelemaan häntä, sillä ajatus siitä, ettei kukaan ehdi käydä istumassa vanhuksen vierellä elämän viimeisinä päivinä, on pakahduttava.

    Olen kuitenkin kiinni toisessa työtehtävässä, jota en voi jättää kesken. Syötän haurasta vanhusta, joka ei kykene ruokailemaan enää itse.

    Miehen on vaikeaa niellä ja ruoan pureskelu on hidasta. Syöttämistä ei voi kiirehtiä, ettei ruokaa päädy hengitysteihin. Vanhus pyörittää kellertävää sosekeittoa pitkään suussaan ja jännitän, alkaako hän hitaasta tahdista huolimatta yskiä.

    Yritän muistuttaa itseäni siitä, etten voi revetä kahteen paikkaan yhtä aikaa. Saati kolmeen, sillä pian kaaos vain kasvaa ja yksi asukkaista pyörtyy kesken kahvihetken.

    Äänestä

Just! Esim. Hitas-asuntoja jopa kolme!

Äänestä
  • HS
    ”Kun Helsingin Sanomat selvitti hitas-asuntojen omistusta vuonna 2019, Eveliina Heinäluomalla oli tuolloin omistuksessaan kaksi hitas-asuntoa.

    HEINÄLUOMA kertoo HS:lle omistavansa tällä hetkellä yhden hitas-asunnon kokonaan ja kaksi asuntoa puoliksi.”

    Äänestä

Jaaha, trollipaja on hereillä. Taitaa käsi vähän täristä vappuviikon jälkeen.Vai viettääkö persu vappua, sehän on työväen juhla. Ainakin sysimustat olivat liikkeellä Mansessa pahoipitelemässä naisia.

Äänestä
  • Kommari heräsi punalipun alta? Onko kilju loppu?

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Kommari heräsi punalipun alta? Onko kilju loppu?

    Kommaria äsyttää, kun naapuri lähti töihin ja itse jäi ideologisesti himaan nukkumaan. Joutuu yksin läävässään kuuntelemaan Anderssonin jorinoita!

    Äänestä

  • Kastuiko avassariakka kännipäissään?

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Kastuiko avassariakka kännipäissään?

    Kastui kiljusta ja kaatui?

    Äänestä

Demarien touhut on kähmintää. Viimeisimpänä on nyt Porin kaupunki, jossa Krista Kiuru häärää "hovinsa" kanssa suljettujen ovien takana.
"Porin kaupungilla on erinäisiä hankkeita". Demarit ei ilmeisesti tiedä, että kaupungin "hankkeet" on JULKISIA, ei lukkojen takana kähmimisiä. Toinen vaihtoehto on kosto. Krista Kiurua ei ymmärrettävistä syistä valittu Porin kaupunginjohtajaksi, joten onko heivaamassa "hovinsa" kanssa kaupunginjohtajaa ulis ja itseään tilalle?
Siellä, missä Krista Kiuru, demari, on, on jatkuvaa.tuhoa tiedossa!

Äänestä
  • Hyvä ettei sinne kokoukseen pääse persurakit huutelemaan.Mukana olevat persut ovat EHKÄ senverran viisampia etteivät mölise.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Hyvä ettei sinne kokoukseen pääse persurakit huutelemaan.Mukana olevat persut ovat EHKÄ senverran viisampia etteivät mölise.

    Kyllä ne kommarit kohta vuotaa! 🤣

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Kyllä ne kommarit kohta vuotaa! 🤣

    Nyt vuotaa…

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Nyt vuotaa…

    Olipa uutinen!

    Äänestä

Suomesta tuli sodan jälkeen hyvinvointi valtio. Sen rakensi vasemmisto demarien johdolla. Sosialismin hedelmiä nauttii tänä päivänä koko kansa kommunistista ääripersuun. Huom lapsilisät, ilmainen koulutus, äitiyspakkaus, työterveyshuolto. Se on kaikki sosialismia ja kelpaa hyvin vastustajillekin.

Äänestä
  • Ei ole totta!

    Äänestä

Sodan jälkeen Sisäpoliittinen tilanne: Ilmapiiri oli jännittynyt "vaaran vuosina" (1944–1949), jolloin kommunistien vaikutusvalta kasvoi ja maassa koettiin lakkoja.

Sama Suomen tuhoaminen noilla jatkuu!

Äänestä

Demarit on puolue, jolla ei ole selkeää ideologiaa. Kannattajat vassareista kokoomukseen, köyhiä ja ökyrikkaita ja kaikkia siltä väliltä. Ehkä suurin yhdistävä tekijä on verovarain palkatut.

Äänestä
  • Just, punikkeja

    Äänestä

Lapsen lapsi sanoi, miksi sinä kiroat kun sanoin demari.

Äänestä
  • Persut räksyttää joutessaan, kun on saaneet maamme konkurssiin.

    Äänestä

  • Sivistynyt lapsi! ❤️

    Äänestä

Vasemmiston touhua taas ?
”– Laittakaas tän kotiosoite jakoon, kuka tietää! Tiedän muutamankin tutun, joka vois käydä keskustelemassa vähän tästä asiasta.

Rajat auki -ryhmä ilmoittaa puolustavansa avoimia rajoja, hyvää naapuruutta ja jokaisen oikeutta yhteyteen, yhteistyöhön ja ihmisarvoiseen elämään.”

Äänestä
  • Venäjän kätyreitä tuo porukka!

    Äänestä

  • Anonyymi00025 kirjoitti:

    Venäjän kätyreitä tuo porukka!

    Jep!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Miten suomi on ajautunutkaan vuosikymmenten saatossa tilaan, jossa se mikä muille on kiellettyä ja paheksuttavaa, on SDP;lle sallittua ja hyväksyttävää. Ja he edustavat ainoastaan noin viidennestä suomen kansasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu