Miksi työtöntä vihataan / syyllistetään mutta rikollista ei?

Olette huomanneet että työttömiä jopa vihataan ja syyllistetään, mutta rikollisia ei.
Jos joku elämäntapatyötön kertoo julkisuudessa olevansa työtön omasta halustaan, niin poikii tuhansia tuomitsevia kommentteja.
Mutta jos ammattirikollinen kertoo elämästään, niin harvassa on negatiiviset kommentit tai peräti " saunan takana on tilaa" kommentoinnit.

Mistä tämä johtuu?
18367
3Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Rikolliset vangitaan ja niitä vihaa miljoonat!

Äänestä
  • Eipä näy juurikaan kommenttiosioissa kovinkaan negatiivisiä kommentteja, ainakaan omalla nimellä kirjoitettuja rikollisista. Ja vankilapäivä maksaa suomessa noin 250 euroa.

    Äänestä

  • Työttömiä vihataan koska he eivät ilmoita kaikkia tulojaan, eivät hae töitä ym

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Työttömiä vihataan koska he eivät ilmoita kaikkia tulojaan, eivät hae töitä ym

    Työttömien on pakko hakea töitä tai työttömyysetuus poistuu ja joudut toimeentulotuelle ja sitäkin leikataan sitten -50%

    Äänestä

Hyvä kysymys. Ilmeisesti rikollisia pelätään enemmän ja ihmisillä on taipumus lepytellä ja mielistellä potentiaalisesti vaarallisia ihmisiä ja tahoja. Englanninkielisessä maailmassa puhutaan ilmiöstä jossa ihmisillä on taipumus "side with the aggressor". True crime trendillä on vaikutusta asiaan tietenkin koska sen myötä rikollisuudesta on tehty erityisen cool glamorisoitu asia. Tosin rikollisethan ovat aina nauttineet arvostusta varsinkin yhteiskunnissa joissa valtioon ei ole luottoa.

Työttömillä ole mitään Robin Hood- legendoja joissa heistä tehtäisiin kapinallisia sankareita. Työttömyys itsessään viittaa passiivisuuteen kun ihminen ei tee töitä ei hänellä ole mitään välineellistä arvoa millekään taholle. Rikollisuus on aktiivista toimintaa josta aina joku hyötyy.

1Äänestä
  • Sillä ei ole siis moraalin kanssa mitään tekemistä vaan paljon primitiivisempien automaatioiden.

    Äänestä

  • Rikollisuudesta tavallinen veronmaksaja ei hyödy mitään, päinvastoin.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Rikollisuudesta tavallinen veronmaksaja ei hyödy mitään, päinvastoin.

    Ei mistään veronmaksajista puhuttu vaan siitä että rikollisuudesta hyötyy usein muutkin kuin vain rikollinen itse.

    Työttömistä hyötyy myös moni. Työttömyys on toisten elinkeino ja työttömät ihmiset hyödyke. Mikä itseasiassa on rikollista toimintaa itsessään koska esim palkattomaan työhön pakottaminen ei ole laillista.

    Todennäköisesti kunnioitus rikollisia kohtaan kuitenkin johtuu ihan vain ihmisten sisään rakentuneista primitiivisistä automaatioista. Ihmisillä on taipumus mennä "aggressoijan" eli pahisten puolelle. Työtön on vain "laiska".

    Työttömien dissaaminen perustuu myös tarkoitukselliseen syyllistämiseen jotta työttömät olisivat helpommin toisten käytettävissä. Olemassaolostaan syyllistetty on helppo painostaa esim palkattomaksi orjaksi.

    Äänestä

Johtuiskohan siitä että meillä on niin hyvä hallitusohjelma?

1Äänestä
  • Luultavasti, ja myös koko kansan manaatilla saattaa olla vaikutusta. Sekin manaatti on outo elukka, vaikka on alunperinkin vieraslaji niin on lisätty jo silmälläpidettäviin uhanalaisuus-luokituksessa.

    Äänestä

Luuleeko ihmiset todellakin, että euroopan korkein työttömyys ja 342 800 työtöntä on tullut siitä, että ihmiset ovat omasta tahdosta lopettaaneet työnsä?

Mikä tässä pistää vihaksi, että työt ovat loppuneet irtisanomisen johdosta ilman omaa syytä? Eikä taksin pääse vaikka kuinka yrittää!

Näillä vihaajilla ei ole kyllä mitään kokemusta TÄMÄN PÄIVÄN työn hakemisesta!

1Äänestä
  • Kokoomuslaiset luulee noin

    Äänestä

Meidän yhteiskunnassamme rikoksista saa tuomion ja sen tuomion kärsittyään on vapaa. Työttömyys puolestaan ei ole rikos, eikä siitä saa tuomiota. Mitä puolestaan tulee elämäntapatyöttömyyden ja taparikollisuuden eroon on, että elämäntapatyötön elää kaikkien muiden kustannuksella, taparikollinen vain uhriensa kustannuksella. Taparikollisuudessa ei ole mitään ihailtavaa, saati sitten tavoiteltavaa. Tavallinen työntekijä harvemmin kuitenkaan joutuu taparikollisen uhriksi ja menettää sen vuoksi omaisuuttaan. Se on ikään kuin omaa tyhmyyttään, jos antaa rahansa Nigerian prinssille taikka huonoa onnea, jos joutuu ryöstetyksi kadulla. Sen sijaan elämäntapatyötön syö jatkuvasti ruokapöydässäsi, etkä voi millään tavalla vähentää sellaisen riskiä. Et siis voi välttää elämäntapatyötöntä syömästä pöydässäsi esimerkiksi välttämällä öiseen aikaan liikkumista kaduilla, taikka olemalla pitämättä käteistä mukanasi kun liikut ulkona, tai olemalla päästämättä janoisia kansallispukuharrastajia asuntoosi. Toki voimme kritisoida taparikollisia ja heidän toimintaansa, mutta sitä varten on olemassa rikoslaki ja tuomioistuinlaitos. Elämäntapatyöttömiä varten ei ole kuin Kela ja verottaja, ja heidän vuokseen verottaja on meidän kimpussamme.

On lisäksi syytä ottaa huomioon, että tämä keskusteluosio on nimeltään "Työ ja opiskelu". Rikollisuudesta ja siihen suhtautumisesta voi keskustella muissa keskusteluosioissa, jotka ovat sitä varten olemassa.

Äänestä
  • Chatgpt:

    Kuka tahansa, jolla on vähän teknistä osaamista, voi yhdistää esimerkiksi OpenAI API:n tai Hugging Face-mallin bottiin, joka postaa viestejä automaattisesti. Näitä käytetään joskus kokeiluun, joskus häiriköintiin.

    2. Markkinointi ja “growth hacking”

    Jotkut yritykset tai freelancerit tekevät botteja:

    mainostamaan tuotteita

    ohjaamaan keskustelua

    luomaan “keinotekoista hypeä”


    3. Poliittiset ja ideologiset toimijat

    Organisoidummalla tasolla bottiverkostoja käytetään vaikuttamiseen. Tästä on esimerkkejä mm. 2016 United States election interference -tapauksessa, jossa sosiaalista mediaa manipuloitiin bottien avulla.

    4. Trollingi huvin vuoksi

    Osa tekee botteja ihan vain siksi, että haluaa:

    ärsyttää muita

    testata rajoja

    nähdä reaktioita

    Voiko kuka tahansa tehdä tekoälytrollin?
    Periaatteessa kyllä.
    Perusversion voi tehdä yllättävän helposti:

    otetaan kielimalli

    annetaan sille “persoonallisuus” (esim. provosoiva tyyli)

    yhdistetään se skriptiin, joka postaa foorumille

    Äänestä

Olen täysin samalla ajatustrajektorilla kuin sinä. Työtöntä on helppo demonisoida, koska kyseessä on ihmisryhmä, jota saa potkia ilman seurauksia. Työttömään voi kaataa halveksunnan, syyllistämisen ja kaiken oman katkeruutensa ilman että tarvitsee pelätä vastaanlyöntiä. Se on yhteiskunnan hyväksymä sylkykuppi.

Monille työtön ei ole edes ihminen vaan jonkinlainen moraalinen roskakori, johon projisoidaan kaikki oma viha, pelko ja epäonnistumisen tunne. Sitä pidetään laiskana, hyödyttömänä ja alempiarvoisena ihan vain siksi, ettei se tuota rahaa jollekin toiselle. Mitä enemmän ihmistä hakataan henkisesti alas, sitä helpompi sitä on kontrolloida, nöyryyttää ja pakottaa hyväksymään mitä tahansa ehtoja pysyäkseen hengissä.

Orpon hallituksen linja on ihan suoraan orjuuttavaa politiikkaa: turvaa leikataan ja ihmisiltä vaaditaan “joustoa”, mikä käytännössä tarkoittaa huonompia ehtoja, jatkuvaa epävarmuutta ja sitä, että pitäisi suostua melkein mihin tahansa selvitäkseen. Pienituloiset kantavat suurimman taakan samaan aikaan kun rikkaille jaetaan lisää veroetuja ja helpotuksia.

Työttömyysturvaa leikataan samaan aikaan kun työttömyys on EU kärkipäässä ja työpaikkoja katoaa jatkuvasti. Ihmisiä patistetaan töihin, vaikka kaikille ei yksinkertaisesti ole töitä olemassa. Silti työtöntä kohdellaan kuin pahinta rikollista, ihmisarvottomana taakkana, jota saa nöyryyttää ja potkia lisää jo valmiiksi maassa makaavana. Tätä tekee nyt Orpon ja Purran tandem sekä heidän oikeistolainen hallituksensa: kärsivää työtöntä ei auteta vaan sitä painetaan entistä syvemmälle alas samalla kun ihminen yrittää selvitä tästä paskatilanteesta ja epäinhimillisestä kohtelusta.

Ja juuri siihen koko homma perustuu: jatkuvaan syyllistämiseen ja ihmisten murtamiseen. Kun ihminen saadaan häpeämään omaa olemassaoloaan, hänet on helpompi painostaa hyväksymään alipalkka, hyväksikäyttö, epäinhimilliset ehdot ja loputon nöyryyttäminen. Tätä kutsutaan “uudistamiseksi”, mutta monelle se näyttää ihan puhtaalta kyykyttämiseltä.

Äänestä
  • Nämä demonisoi työttömiä siksi, koska niillä menee itsellä huonosti. Koko palkka menee hiellä johkin turhaan rööki viina yms jatkuva bubissa istuminen. Tai vaikka veikkauksen pelit. Niitäkin tunnen jotka ovat syöttäneet veikkauksen peliautomaatteihin koko omaisuutensa! Kyllä nyt tyhemipikin pitäs tajuta, että ei ne pelit siellä kaupoissa sitä varten ole, että ihmiset niistä voittaisi!

    Äänestä

  • Lopeta jo tuo tunteisiin vetoava sosiaaliprnoilu työttömien kustannuksella. Työttömät eivät tarvitse sen enempää oikeiston kurinpito- tai kasvatustoimia kuin vihervasurien kyyneleitä kultaisella tarjottimellakaan.

    Työttömät tarvitsevat toimeentuloa. Vain sitä. Vain toimeentulon puute on työttömyyden ongelma. Ei se ettei ole töitä joita tehdä tai se että työtön rypee itsesäälissä. Kaltaisesi sosiaaliprnoioijat toki ovat työttömille ongelma. Joten ole hyvä ja lopeta.

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Nämä demonisoi työttömiä siksi, koska niillä menee itsellä huonosti. Koko palkka menee hiellä johkin turhaan rööki viina yms jatkuva bubissa istuminen. Tai vaikka veikkauksen pelit. Niitäkin tunnen jotka ovat syöttäneet veikkauksen peliautomaatteihin koko omaisuutensa! Kyllä nyt tyhemipikin pitäs tajuta, että ei ne pelit siellä kaupoissa sitä varten ole, että ihmiset niistä voittaisi!

    Kukaan ei kiusaa ketään siksi koska omapahaolo vaivaa. Kiusaaja kiusaa siksi koska on mulkku ihminen.

    Trollikin sen tietää koska sellainen katsoo joka päivä omasta peilistäsi. Kunhan trollaat ko et muuta elämän sisältöä keksi.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Olette huomanneet että työttömiä jopa vihataan ja syyllistetään, mutta rikollisia ei.
Jos joku elämäntapatyötön kertoo julkisuudessa olevansa työtön omasta halustaan, niin poikii tuhansia tuomitsevia kommentteja.
Mutta jos ammattirikollinen kertoo elämästään, niin harvassa on negatiiviset kommentit tai peräti " saunan takana on tilaa" kommentoinnit.

Mistä tämä johtuu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu