Jos kaupasta hakee kebablastupussin ja valkosipuliperunat, se tulee jonkin verran (ehkä n. 20-30% ) halvemmaksi kuin kotiin tilaamalla. Lisäksi etuna on se, että ei ole sitä pahaa salaattia ja tomaattia annoksen kyljessä. Jos on onnistunut säästämään chilikastikkeeseen, voi sitä ropsia kebabin päälle. Eikä tomaattia ole tietenkään mukana.
Ostatteko te joskus hakeneet kaupasta valmiita tuotteita ja uunittaneet ne itse?
Taloustaitoja
37
407
Vastaukset
- Anonyymi00001
En koskaan. Kertomasi mahdollisuus tuli täytenä yllätyksenä....
- Anonyymi00002
Mukavaa on hakea vaikka bataattiranskalaisia ja nuggetteja uunipellille.
Tai soppaainespussi missä on vihannesten lisäksi perunatkin mukana.
Muistelen myös lämmöllä vokkivihanneksia pakastepussissa. Helppoa.- Anonyymi00014
Ranut on yksi mahdollisuus, joita kaupasta voi hakea. Siellä on uuniranuja ja sitten mikroaaltouuniranuja. Molemmat on yleensä pakastealtaassa.
Wok on oma juttunsa ja pähkinäinen wok-öljy antaa autentisuutta esim. herkkusieniin ja miksipä ei wokkivihanneksiin. Tavallisella paistinpannulla wokkaaminen on hieman vaikeaa ja varsinaista wok-laitteistoakin on hieman vaikea virittää Suomessa käytössä oleviin ruokatiloihin.
Joku on joskus valmistanut nugetteja itsekin. Kaupasta saa ainakin vegenugetit, muunugtit kananugetit ja kalapuikot, joita voi myös kutsua eräänlaisiksi nugeteiksi. Nugetit antavat monesti parasta vastinetta, kun ne uppopaistaa. Uppopaistamiseen parasta on joku munkkirasva tai vastaava. Vegepuolen öljyt eivät jätä niin kultaista ja rapeaa pintaa esim. juuri nugettimaailman tuotteisiin.
Sitten on myös erilaiset hedelmä ja marja uppopaistokset, joissa taikinan sisällä on jam jam tyyppistä hilloa tai hilloketta. Ja valmistusmetodina on uppopaistos. Kermavaahto saa uppopaistetusta marjanugetista parhaat puolet esille.
Juomana suositellaan aina aitosokerillista colaa tai jäätävän kylmää punaista maitoa.
- Anonyymi00003
Joskus voi tilata jos on budjetteja.
- Anonyymi00004
Kumpi on parempaa, kaupan kebab vai tilauskebab?
- Anonyymi00005
Riippuen kebabpaikasta mistä tilaa ni lihoissa eroja.5eur maksaa kaupassa kebablastut.Toki kotona ranskanprepunoita+paistaa kebablastut+jotain salaattia ei tuu kustantaan niin paljon ku tilatut.
- Anonyymi00040
Valmiin pussikebabin ja pakasteranskalaisten hinta on noussut. Ja siten itse kuumennettujen kebablastujen ja ranskanperunoiden ja nouto tai tilauskebabin hintaero on vähentynyt.
Jos on mahdollisuutta tai täytyy oleilla sisätiloissa, jossa kebabpussia ja pakasteranskalaisia voi säilyttää, niin tietysti asumisen kulut pitää laskea mukaan kebabannoksen hintaan.
- Anonyymi00016
Tosi köyhää ottaa päähän kun muut syövät kebabbia mutta köyhä joutuu tyytyyn makaroniin+mitä löytää ulkoa biojäteastiasta.
- Anonyymi00041
Voi niistä astioista löytyä kebabiakin. Monesti biojäteastiassa olevat pussit rei`itetään siten, että niistä ottamista pyritään estämään. Makaroni on aina haasteellinen, mutta sopii esim. yksittäisinä keitinmakaroneina juustopalojen ja viinirypäleiden kanssa sellaiseen pitkään tikkuun, josta voi napostella. Sitten on lasagne tyyppistä makaronisettiä, jossa voi olla naudanjauhelihaa sisällä. Ja siihen sopii hyvin esim. soya kastike buustaamaan, jostain suolaisista ja pippuroiduista sarjoista.
sanon niitä eineksiksi ja onhan tullut ostettua niitä näin yleisesti vaikka pyrin siitä pois. jos saat lampaanjauhelihaa voit muovata moninkertaisella käsittelyllä omia kebablastuja. ja veistellä siitä potkasta lastuja irti.....
potut ja valkospipula ovat mielestäni niin halpoja ettei niitä eineksinä kannata ostaa ellei välttättä halua. olen sortunut pakastevihanneksiin mikromuovipurikkituotteissiin hyviä ovat olleet mutta eineksiä kuitenkin.
hapankaali pottusalaatti beetrootsallaatti..ja ja.. mutta käyhän pitäisi tehdä niitä itse..tuliii halvemmaksi varsinkin on suomessa on niin paljon työttömyyttä jota jostain kumman syystä korvataan ulkomaisilla ai ai jees jees ja suomi onnelisten ihmisten maa.. daa ja daa ja deedeeärr- Anonyymi00018
Hapankaali sopii au naturell ja paistettuna moneen kombinaatioon. Ulkomailta, jossa on pienempi kulurakenne saadaan halvemmalla, kun erät ovat suuremmat ja pelkkä suomenkielinen tekstirivi riittää elintarvikepakkauksen kyljessä. Tämä koskee siis elintarvikepakkauksia ja mitä niissä sitten sisällä lieneekään.
Vaikka vihannekset ovat haasteellisia, niin silti jotkut niitä syövät. Kasvikunta on edistänyt olemassaoloaan muutamia poikkeuksia lukuun ottamatta sillä, että ne ovat kehittäneet itseensä myrkkyä suojautuakseen.
Oikea kebab on sellaisia todella paksuja "lastuja". Joku on keksinyt, että lastu olisi ohut ja, että niiden päälle kuuluisi tomaattikastike. Vaikka tosiasiassa maustejogurtti on se, joka antaa boostin, jos chilikastikkeita ei ole käytettävänä. Anonyymi00018 kirjoitti:
Hapankaali sopii au naturell ja paistettuna moneen kombinaatioon. Ulkomailta, jossa on pienempi kulurakenne saadaan halvemmalla, kun erät ovat suuremmat ja pelkkä suomenkielinen tekstirivi riittää elintarvikepakkauksen kyljessä. Tämä koskee siis elintarvikepakkauksia ja mitä niissä sitten sisällä lieneekään.
Vaikka vihannekset ovat haasteellisia, niin silti jotkut niitä syövät. Kasvikunta on edistänyt olemassaoloaan muutamia poikkeuksia lukuun ottamatta sillä, että ne ovat kehittäneet itseensä myrkkyä suojautuakseen.
Oikea kebab on sellaisia todella paksuja "lastuja". Joku on keksinyt, että lastu olisi ohut ja, että niiden päälle kuuluisi tomaattikastike. Vaikka tosiasiassa maustejogurtti on se, joka antaa boostin, jos chilikastikkeita ei ole käytettävänä.tomaatit tulivat tosiaan eurooppaan joskus 1500-luvulla? ja nämä hapatustuotteet on taas peräsin idästä? eli tietysti original on orikinaali mutta mistä se loppuisin on peräisin???? ihmiskunnan historia on kyllä pitkä mutta loppukaavassa lyhyt..ostan muuten liidelin mauustamatonta jugurttia.. tomaattikin maistuu..lykoepeeniksikö sitä kutsutaan kun maatti on kypsynyt?
- Anonyymi00042
En syö lampaanlihasta tehtyä kebabbia vaikka alunperinhän lampaanlihaa käytetty.
Anonyymi00042 kirjoitti:
En syö lampaanlihasta tehtyä kebabbia vaikka alunperinhän lampaanlihaa käytetty.
Käyhän siihen juu muukin liha. Juumuukinliha esmes.
- Anonyymi00019
En näe vastaavaa hyötyä itse alkaa tekeen kebablihaa kun kaupasta ostettava ihan ok. Toisinaan tortillan väliin kebablihaa,+kiinankaalia,kurkkua,tomaatti+kastiketta.80 luvun lopulla varm söin ensimmäisen döner kebabin.Eipä nykyään enään niin hinkua kebabbiin kun vuosien varrella tullut syötyä ihan riittävästi.
- Anonyymi00026
Jos kebablastut on vain riittävän paksuja ja päälle on oikeita kastikkeita chilistä valkosipuliin, niin kyllä kebabia muutaman vuosikymmenen syö. Tomaattikastikkeella, ketsupilla ja salaatilla tuskin menee yhtäkään annosta kebabia.
- Anonyymi00027
Anonyymi00026 kirjoitti:
Jos kebablastut on vain riittävän paksuja ja päälle on oikeita kastikkeita chilistä valkosipuliin, niin kyllä kebabia muutaman vuosikymmenen syö. Tomaattikastikkeella, ketsupilla ja salaatilla tuskin menee yhtäkään annosta kebabia.
Kukas ketchuppia kebabbiin laittaa täh.
- Anonyymi00028
Anonyymi00026 kirjoitti:
Jos kebablastut on vain riittävän paksuja ja päälle on oikeita kastikkeita chilistä valkosipuliin, niin kyllä kebabia muutaman vuosikymmenen syö. Tomaattikastikkeella, ketsupilla ja salaatilla tuskin menee yhtäkään annosta kebabia.
kebablihaa,+kiinankaalia,kurkkua,tomaatti+kastiketta,tomaatin jälkeen tulee merkintä+ ja tarkoittaa lisäksi salaattikastike ei mitään tomaattikastiketta.
- Anonyymi00024
Rikkaat vs Köyhät
Jossain oli että Ruotsissa on 500.000 miljonääriä,
sehän on sama kuin Suomessa on 500.000 TYÖTÖNTÄ!
Ei mene hyvin Suomella ja kuulemma lisää ottavat
näitä viime vuosien maahanmuuttajia?! - Anonyymi00025
Vai puliukon taloustaidot jolle päivän ruoka usein määräytyy punalapputuotteiden saatavuuden ja löydettyjen tölkkien mukaan...
- Anonyymi00030
Lähden pian reissuun ja joudun syömään ravintoloissa ja kuppiloissa joka päivä varmaan parikin kertaa. Rahaa menee ruokaan siis varmaan 40 euroa joka päivä kuukauden ajan.
- Anonyymi00031
Reissuun säästäminen on todella järkevää ja se mahdollistaa virkistäytymisen.
- Anonyymi00032
Se missä on menty pieleen on juuri kebablastujen paksuus, ne ovat liian ohuita. Ja sitten on tietenkin kastike. Kyllä kebab pitää syödä maustekastikkeen kanssa.
- Anonyymi00033
Eikö se Turkulainen Jetro ole myymässä Turkkilaista kebabbia Espanjassa?
Sehän oli isoissa vaikeuksissa Suomessa, on kai miljoona vero-velat?
Jatkaakohan se samaa Espanjassakin? - Anonyymi00035
Onkohan kebab suosittua Turussa?
Onkohan Jetro suosittu Turussa?- Anonyymi00038
Jetro vaan haastattelee rahattomia ja asunnottomia suomalaisia aurinkorannoilla.
- Anonyymi00037
Kuningas olo tuon jälkeen ku ryyppää rahansa.
- Anonyymi00039
Jossain haastattelu sitä disco/ ravintola, mikä sen nimi on,
se jolla on ollut kymmeniä ravintoloita mutta nekin kaikki
jotenkin meni ja sama juttu, jäi kai vero-velkoja miljoonia!
Ei näistä kumpikaan sellaisia koskaan pysty maksamaan,
monet tälläsen ravintolat ym toimivat mutta ei niistä mitään
miljoonia voitoista maksella kaikkien kustannuksien päälle!
Sellanen puhe että maksetaan vielä takaisin on vaan sitä, puhetta! - Anonyymi00043
Inflaatio noidenkin kimpussa.
Hinta noussut pakaste-kebussakin parikymmentä % viime vuodesta.- Anonyymi00045UUSI
Niimpä kun 5eur kebablastut pussi,joku 3krt syön tosta määrästä joko ranskanperunoiden kanssa tai tortillan täytteenä.17eur makso viimeks kebabrulla tuplalihalla 2krt söin tosta niin ehkä 3viikon välein tilaan kebabin tai pizzan.
- Anonyymi00046UUSI
Anonyymi00045 kirjoitti:
Niimpä kun 5eur kebablastut pussi,joku 3krt syön tosta määrästä joko ranskanperunoiden kanssa tai tortillan täytteenä.17eur makso viimeks kebabrulla tuplalihalla 2krt söin tosta niin ehkä 3viikon välein tilaan kebabin tai pizzan.
Kyllä ainakin pari kertaa kuussa pitää käydä ravintolaa/ruokalaa pönkittämässä,
Kyllä talous sen kestää vaikka onkin vain köyhä eläkeläinen.
Loppukuun voi sitten ostaa vaikka niitä -30%-tuotteita.
Toisaalta kun ei osta apinoiden suosimaa kaljaa eikä tupakkaa niin kuukauden
rahavaroista liikenee helposti muunlaiseen käyttöön sekä säästöön. - Anonyymi00055UUSI
Anonyymi00046 kirjoitti:
Kyllä ainakin pari kertaa kuussa pitää käydä ravintolaa/ruokalaa pönkittämässä,
Kyllä talous sen kestää vaikka onkin vain köyhä eläkeläinen.
Loppukuun voi sitten ostaa vaikka niitä -30%-tuotteita.
Toisaalta kun ei osta apinoiden suosimaa kaljaa eikä tupakkaa niin kuukauden
rahavaroista liikenee helposti muunlaiseen käyttöön sekä säästöön.Niin mikä ongelma sinulla sitten on täh.
- Anonyymi00048UUSI
Mulla perussörsselit ja sitten mausteeksi herkkuja.
Hernesoppa,porkkana, palsternakka , meirami kuivamauste, tälkki olutta.
Herkuksi päälle uunissa paahdettu pellillinen pekonia rapsakaksi muruiksi rutisteltun sopan päälle.
95% kasvisruoka. Herneet 0,80 , pari porkkanaa 0,30 , palsternakka 0,50 , meiramimauste, 0,50, 170 g pekonia ( K-menu 1,40), olut lager 0,33l jotain euron.- Anonyymi00049UUSI
Apina
- Anonyymi00054UUSI
Onko tuo nyt sitten kebabbia täh.
Ketjusta on poistettu 21 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",175103Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1012321- 1352018
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee481888Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171700"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551276Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu117957Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää50855Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.303831Kaupungin yt
Honkolan tai hietaman koulu suljetaan. Säästölistalle on nostettu muun muassa Honkolan tai Hietaman koulun toiminnan l24664