Roman Dmowskin arjalais-teorioista (Dmowski = Hitler?)

Anonyymi-ap

Te jotka olette täällä eräiden tiettyjen anti-kristillisen anti-kreationistisen tsekkoslovakki-puolteisen pilsudskiitti-bogdanoviitti-ateisti-materialistisen agendan vietävänä, avatkaa silmänne!

Dmowski ei ollut mikään Hitleriin verrattava antisemiitti, hän ei dissaillut muita kulttuureita eikä hän käytä sanaa "arjalainen" samassa merkityksessä kuin natsit. Dmowski varoitti myös Venäjän pan-slaavismista katalana yrityksenä tuhota puolalainen kulttuuri. Dmowski myös yksinkertaisesti teki havaintoja miten juutalaiset eivät vain ottaneet sopeutuakseen puolalaisuuteen.

Missään vaiheessa Roman Dmowski ei elätellyt juutalaisvastaisia salaliittoteorioita. Dmowski myös tajusi sen ironian, että natsi-Saksa taisteli vapaamuurariutta vastaan kun vapaamuurariudesta oli Preussin itäpolitiikka (ostpolitik) alunperinkin muodostunut.

Jos mitään, Roman Dmowski kritisoi puolalaisten tappiollista mentaliteettia, etteivät saisi olla ylpeitä kansallisuudestaan, koska muuten sortavat muita tai jotain semmoista. Dmowski sanoi että puolalasiten tulisi olla ylpeitä siitä että ovat puolalaisia!!

https://www.jewsandpolesdatabase.org/2019/11/04/undemonizing-dmowski-on-jews-dmowski1/

https://www.jewsandpolesdatabase.org/2019/11/04/undemonizing-dmowski-on-nazism-dmowski1/

Dmowski sanoi, että olisi aivan yhtä inhoa täynnä puolalaista opettajaa kohtaan, joka hakkaa ukrainalaista lasta siitä hyvästä kun puhuu ukrainaa kuin olisi saksalaista tai venäläistä opettajaa kohtaan, joka hakkaa puolalaista lasta siitä hyvästä kun puhuu puolaa. (Myśli Nowoczesnego Polaka (THOUGHTS OF A MODERN-THINKING POLE) sivu 193)

Dmowski ei ollut sovinistinen Puolan vähemmistöjä kohtaan. Hän piti itä-Galizian ruteeneja (eli ukrainalaisia) laiskempina ja passiivisempina kuin puolalaisia (sivu95), mutta moitti puolalaisia siitä, että pyrkivät hedelmättömästi vältä-loukkaamasta-ukrainalaisia-maksoi-mitä-maksoi -menettelyyn. (sivut 92-94)

Dmowski moitti puolalaisia, että eivät ottaneet ukrainalaisia kohtaan seuraavia lähestymistapoja: 1) polonisaatio 2) pakota ukrainalaiset oppimaan sellaisen valtion status, josta voisi tulla liittolainen Venäjää vastaan. (sivut 93-95)

Eivätkä juutalaiset olleet ainoita kaupallisen boikotoinnin kohteita. Dmowski sanoo, että preussilaiset käyttivät boikotteja ekonomisena aseena puolalaisia vastaan. (sivu 74)

https://www.jewsandpolesdatabase.org/2019/11/04/undemonizing-dmowski-on-jews-dmowski1/

Dmowski puhui myös siitä miten sekä juutalaiset että saksalaiset olivat puolalaisia vastaan.

P.S. Pilsudski heitti kansallismielisiä Bereza Kartuska -keskitysleirille. Emme unohda.

P. P. S. Pilsudski ryösti pankin, aivan kuten Stalin ja Bogdanov. Emme unohda. SOSIALISTIEN AVUSTAMASSA VALLANKAAPPAUKSESSA 1926 PILSUDSKI RYÖSTI PUOLAN PÄÄMIEHEN ASEMAN AIVAN KUTEN OLI RYÖSTÄNYT PANKIN 1908.

Pilsudski oli pankkiryöstäjä.

3

162

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Sama linkkaamasi sivuston kirjoittaja Jan Peczkis, joka harrastaa lainauslouhintaa kaiken venäläisen haukkumiseksi, on myös julkaissut Russia Insider-sivustolla kun se sopi hänen juutalaisten solvaamisen agendaansa.

      Voikin olla aika suuri pala purtavaksi, että katolikko-idolisi onkin kääntänyt purjetta niin nopeasti, että lipasto kirkuu. Samanlaista höttöä löytyy inhoamaasi Venäjää myötäilevällä sivustolla kuin mistä yrität puolustella katolikko-puolalaista idoliasi.

      Lohduttaudu sillä, että idolillasi Peczkisillä on itsellään kova pala purtavaksi siinä miten paljon hänen kansallismielisten aatetovereiden riveistään löytyykin niitä Venäjän myötäilijöitä aina Jan Engelgaardeja, Mateusz Piskorskeja, Grzegorz Brauneja myöten, puhumattakaan miten Karol Nawrocki on sympannyt uus-natsi Grzegorz Horodkoa kun nationalistien yksi puhepisteistä on nimenomaan marttyyriys natsien käsissä.

      https://web.archive.org/web/20210507035415/https://russia-insider.com/en/jan-peczkis

      Eiköhän se Thomas Daltonin ja Robert Faurissonin himosymppaajafanipoika löydä jotain yhteistä Jan Peczkisin kanssa, viimeistään sen jälkeen kun on taas käynyt läpi pienet ajatuskatkokset puolalaisten katolikkojen putinistisymppauksista. Uskonnollisessa kansallismielisyydessähän on kaikki aivojen käyttö tunnetusti kielletty. ;)

      -Vertigo

      • Anonyymi00003

        Vieläkö nimimerkilläni kokonaisen keskustelun feikkaamisesta ylläpidolta jäähyt saanut trolli on edennyt kieltämään samoilla perusteilla kuin Vladimir-Volynskyin juutalaisten joukkomurhan myös Katynin joukkomurhan, koska yksi siitä puhunut sattui olemaan Josef Göbbels?

        Sinun rakas Thomas Daltonisi olisi ylpeä.

        https://www.myshtetl.org/volyn/volodymyr.html

        Se minun ja ylläpidon välisistä salaliitoista foliohattuilu edelleenkin saa sinut vain näyttämään häiriintyneeltä. Ihan vain tiedoksi.

        -Vertigo


      • Anonyymi00004

        Vieläkö minun nimimerkilläni kokonaisen keskustelun lavastamisesta ylläpidolta jäähyä saanut trolli kieltää Katynin joukkomurhan samoilla perusteilla kuin Volodymyr-Volynskyin juutalaisten joukkomurhan, koska yksi Katynistä puhunut sattui olemaan Josef Göbbels?

        Sinunhan päättelyketjullasi kaikki, jotka puhuvat joukkomurhasta X, ovat pakosti liekkisyötti Y. Rakas Thomas Daltonisi olisi varmasti ylpeä.

        https://www.myshtetl.org/volyn/volodymyr.html

        -Vertigo


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      66
      744
    2. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      113
      712
    3. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      37
      686
    4. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      121
      629
    5. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      67
      579
    6. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      579
    7. Vasemmiston aloite

      Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja
      Pyhäjärvi
      58
      483
    8. Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?

      Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      449
    9. Onko suhtautuminen kaivattusi

      Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin
      Ikävä
      35
      448
    10. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      24
      447
    11. Miksi vihainen

      Miksi olet vihainen mulle?
      Ikävä
      41
      422
    12. Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu

      Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i
      Maajussille morsian
      0
      395
    13. Hei, alettaisko oleen yhdessä?

      Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys
      Sinkut
      64
      374
    14. Näyttää siltä ettet edes sinä.

      Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa
      Ikävä
      28
      369
    15. Kun asiat pitkittyy niin ne mutkistuu

      Mutkaista jo on, ei nämä enää selviä.
      Ikävä
      29
      364
    16. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      57
      362
    17. 32
      351
    18. Jää tyhjää tila

      Kun ärrä loppuu. Toivottavasti ei kyhätä siihenkin kirppari. Hävettää koko keskusta.
      Ähtäri
      24
      349
    19. Miks tämä jatkuu näin pitkään?

      Ootko rakastunut?
      Ikävä
      23
      347
    20. Onko kaivattusi

      Meedio?. .....
      Ikävä
      27
      346
    Aihe