Ei oikeutta maassa saa

Ja tulevaisuudessa vielä vähemmän, jos hallituksen leikkaukset oikeusjärjestelmään toteutuvat 2027 alkaen. Ne johtaisivat yli kymmenyksen vähentämiseen tuomioistuinten henkilöstöstä.

Seurauksena oikeusjutut kestäisivät nykyistäkin pitempään. Sekä uhrit että syytetyt joutuisivat roikkumaan löysässä hirressä. Yrityksille päätösten hitaus voi käydä kalliiksi.
690
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kun tietyt poliittiset tahot vouhottavat "byrokratian" poistamisesta, niin se johtaa aina juuri tähän: leikataan kansalaisten oikeusturvan takaavista palveluista.

Ihan oikeaakin byrokratian vähentämistä voisi tehdä.
Esillä on ollut uudistus, missä rajoitettaisiin syytetyn mahdollisuuksia jäädä pois oikeuden istunnosta, jolloin kaikki muut ovat tulleet sinne turhaan, ja asia siirretään myöhemmäksi, mikä luo tyhjäkäyntiä ja turhia kustannuksia.
Missä tämä uudistus viipyy?

Äänestä

Byrokratiaa on vain se, mikä ei sovi omaan ideologiaan. Muuten sitä saa vapaasti kasvattaa.

Äänestä
  • Byrokratia kasvaa, jos siitä säästetään.
    Hyvä esimerkki on Traficom, jolla ei ole resursseja myöntää lupia drooneille, vaan lupaprosessi kestää ainakin 8 kk. Isoja drooneja haluttaisiin käyttää lannoitteen levittämiseen pelloille, jolloin peltomaa ei tiivisty traktorin alla.

    Ratkaisu ei ole luvista luopuminen. Muuten kukaan ei tietäisi onko drooni tullut rajan yli Venäjältä vai ei. Ratkaisu on lupaprosessin nopeuttaminen, joka onnistuu henkilökuntaa lisäämällä, ei "säästämällä".

    Äänestä

Helsingissä poliisi on ruvennut viemään käräjille pikku näpistyksiä. Sen takia käräjäoikeus on ruuhkaantunut entisestään.
Poliisin toiminta kummastuttaa. Epäillään, että se on joku tilastokikka.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ja tulevaisuudessa vielä vähemmän, jos hallituksen leikkaukset oikeusjärjestelmään toteutuvat 2027 alkaen. Ne johtaisivat yli kymmenyksen vähentämiseen tuomioistuinten henkilöstöstä.

Seurauksena oikeusjutut kestäisivät nykyistäkin pitempään. Sekä uhrit että syytetyt joutuisivat roikkumaan löysässä hirressä. Yrityksille päätösten hitaus voi käydä kalliiksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu