näki arjen, jota ei pysty unohtamaan. Tämä juttu ei ole tarkoitettu alle 35 vuotiaille koska siinä on aivan liikaa luettavaa. Tein itselleni selväksi, että minua ei tulla koskaan näkemään tuollaisessa ympäristössä. Kun omat kyvyt loppuvat älyllisen elämän ylläpitämiseksi niin teen omat ratkaisuni. Samaa suosittelen muillekin.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011832206.html
Toimittaja meni töihin palvelutaloon
41
251
Vastaukset
- Anonyymi00001
Elä hosu tuollaisissa päätöksissä
- Anonyymi00005
Tyypillistä uhoa. Itsetuhoisille on omat suljetut osastot ja pyöreät huoneet
- Anonyymi00008
Anonyymi00005 kirjoitti:
Tyypillistä uhoa. Itsetuhoisille on omat suljetut osastot ja pyöreät huoneet
Meinaat että parempi olla soten testinukkena loppuun palaneiden hoitajien unohtamana kusisissa vaipoissa?
- Anonyymi00002
Toimittajakin näkee oikeata elämää, silmät aukeavat.
- Anonyymi00003
Buumerit on vähintään yhtä lukutaidotonta sakkia mitä nuoriso.
- Anonyymi00014
Asia taitaa olla toisin päin jos Pisa tuloksia on uskominen?
- Anonyymi00004
Alalla on laiska, ylipalkattu vastuuton henkilökunta.
- Anonyymi00007
Elinvuosien suuri määrä on tämän ajan trendi ja jälki on sen mukaista. Itse suosittelen kaikkia ihmisiä kieltäytymään kaikista toimenpiteistä ja lääkkeistä joilla pyritään lisäämään elinvuosia. Ihmisen kuuluu kuolla viimeistään 70-75 vuotiaana jolloin askel vielä on ripeä ja elämää voi hallita itsenäisesti. Siinä kohdassa on hyvä jos valot sammuvat.
- Anonyymi00010
Onkin käsittämätöntä että monella tuon ikäisellä saa olla ase vielä.
- Anonyymi00011
Joo tooodella järjetöntä yrittää elää pitkään. Lihaskunto kun rupeaa armotta haparoitumaan vanhetessa ja ihminen ei edes paskalla kykene itse käymään vaikka olisi kuinka "terve".
Oikea tapa kuolla on "saappaat jalassa" viellä suhtkoht hyväkuntoisena johonkin tautiin taikka sairauteen. Ei vanhoja eläimiäkään luonnossa näe rollaattoreilla hivuttautumassa eteenpäin. - Anonyymi00012
Elinvuosilla ei ole mitään merkitystä hoidon tarpeen kanssa. Ihminen tarvitsee hoitoa pääasiassa viimeisenä elinvuotenaan, olkoon ikä mikä tahansa.
- Anonyymi00016
Anonyymi00012 kirjoitti:
Elinvuosilla ei ole mitään merkitystä hoidon tarpeen kanssa. Ihminen tarvitsee hoitoa pääasiassa viimeisenä elinvuotenaan, olkoon ikä mikä tahansa.
Onhan sanotaan jos suurin osa tai jopa kaikki kuolisi riittävän ajoissa johonkin tautiin niin kukaan ei todellakaan tarvis hoitoa viimeisenä elinvuotenaan korkeintaan viimeisenä elinviikkonaan.
- Anonyymi00044
Oma kanta palvelussa voi kätevästi ilmoittaa hoitotahtonsa.
- Anonyymi00013
Sitkeähenkisemmät naiset viruvat pitkään. Eskimoilla ym on oma menetelmä tällaisille.
- Anonyymi00020
Intiaanit jättivät vanhukset yksin kuolemaan kun vaihtoivat leirin paikkaa.
- Anonyymi00015
Hyvä, että meni kerrankin töihin. Toimittajilla on tapana loisia verovaroilla ja sepitellä valheita koko elämänsä.
- Anonyymi00017
Pitäis kehittää "turvaranneke", jossa kuittausnappi, jota painettava vähintään viikon välein. Jos unohtaa kuitata, ranneke tuikkaa viimeisen lähdön lääkkeen.
- Anonyymi00018
Lähihoitaja taitaa olla jo pelkkä vitsi, kaikki suurinpiirtein pääsi/joutui koulutukseen.
- Anonyymi00027
Lähihoitajat tekevät työt vanhustenhoidossa. Ilman heitä kaikki hoitotyö jäisi tekemättä.
- Anonyymi00024
Sote marinin ja sote tuhoviisikon uusimat.
- Anonyymi00025
Minut ripustetaan puuhun lintujen syötäväksi.
- Anonyymi00026
Toimittaja on koulutukseltaan sairaanhoitaja. Hän kiinnitti huomionsa liian pitkiin työvuoroihin. Kävi ilmi, että tuplavuoroja halutaan tehdä taloudellisista syistä. Tuli myös selväksi, että hoivakoti toimii lain minimivaatimusten mukaisesti omistajiensa tuloksen maksimoimiseksi.
Välillä ihmettelen, miksi kukaan alistuu palvelemaan omistavaa luokkaa. Luulisi olevan rankkaa uhrautua voitonteon välineeksi.- Anonyymi00028
Joo miksei noi hoitajat potki tuota paikan omistajaa hevon vittuun ja pidä kaikkea rahaa itsellään. Vaikea nähdä mitä lisäarvoa joku kuppanen yksityinen yritys tuohon tuo.
Valtio / kunnat antaa tilat ILMAISEKSI hoitajille. Jos ei anna niin hoitakoon kunta vittu itse vanhuksensa. Tuossa hoitajien pitäs jakaa rahat keskenään eikä tahkota yritykselle rahaa. - Anonyymi00030
Anonyymi00028 kirjoitti:
Joo miksei noi hoitajat potki tuota paikan omistajaa hevon vittuun ja pidä kaikkea rahaa itsellään. Vaikea nähdä mitä lisäarvoa joku kuppanen yksityinen yritys tuohon tuo.
Valtio / kunnat antaa tilat ILMAISEKSI hoitajille. Jos ei anna niin hoitakoon kunta vittu itse vanhuksensa. Tuossa hoitajien pitäs jakaa rahat keskenään eikä tahkota yritykselle rahaa.Älykkyytesi saa minut vallan mykistyneeksi.
- Anonyymi00031
Anonyymi00030 kirjoitti:
Älykkyytesi saa minut vallan mykistyneeksi.
Totta, hän uskoo rikollisuuden pelastavan maailman.
- Anonyymi00032
Anonyymi00030 kirjoitti:
Älykkyytesi saa minut vallan mykistyneeksi.
Kuin niin?
Meinaatko että jos paikan omistaja vetää herneet nokkaansa ja lopettaa niin tuonjälkeen suomessa ei enää ole yhtään vanhustenhoito työtä?
Käy niinkuin paperimiehille työpaikat loppuu suomesta?
On aloja jotka ei lopu suomesta vaikka työntekijät hakkais ja haukkuis työnantajansa joka päivä. Kuten nyt vaikka vanhusten hoito.
Muita aloja nyt esimerkiksi päivittäistavaroiden myynti suomalaisille. Ei mitään vaaraa että päivittäistavaroiden myynti loppuu suomesta kokonaan koska työntekijät käyttäytyy työnantajaansa kohtaan erittäin vittumaisesti. - Anonyymi00038
Anonyymi00032 kirjoitti:
Kuin niin?
Meinaatko että jos paikan omistaja vetää herneet nokkaansa ja lopettaa niin tuonjälkeen suomessa ei enää ole yhtään vanhustenhoito työtä?
Käy niinkuin paperimiehille työpaikat loppuu suomesta?
On aloja jotka ei lopu suomesta vaikka työntekijät hakkais ja haukkuis työnantajansa joka päivä. Kuten nyt vaikka vanhusten hoito.
Muita aloja nyt esimerkiksi päivittäistavaroiden myynti suomalaisille. Ei mitään vaaraa että päivittäistavaroiden myynti loppuu suomesta kokonaan koska työntekijät käyttäytyy työnantajaansa kohtaan erittäin vittumaisesti.Paperitehtaita on ajettu alas paperin heikon menekin vuoksi. Painopaperia ei tarvita enää entisiä määriä. Selluloosan osalta tilanne alkaa olla sama.
- Anonyymi00029
Siinäpä sitä on Petteri Orpolla, Antti Lindtmanilla, Tytti Tuppuraisella, Sofia Virralla, Minja Koskelalla, Li Anderssonilla, Riikka Purralla, Timo Soinilla ja muilla johtajilla miettimistä, kun joutuvat elämän loppuvaiheissaan rullatuolissa haisevat ulosteet housuissaan painavan turvarannekkeen nappia eikä kukaan tule auttamaan heitä palvelutalon huoneessaan vaan he joutuvat itse huutaen kitkutellen pyörätuollillaan menevän vessaan, jossa he luiskahtavat moneksi tunniksi rullatuolista paskat housuissa vessan pytyn ohi lattialle pääsemättä ylös. Ja he kaikki maksavat tästä kaikesta 4000 euroa kuukaudessa. HAH!
- Anonyymi00039
Puhutaan pyörätuolista, ei rullatuolista.
- Anonyymi00033
Minkä taakseen jättää, sen edestään löytää. Muistakaa poliitikot, mitä isompi läski, niin vaikeampi nousu lattialta.
- Anonyymi00034
Turha kitistä rahat riittää vain rajoitetusti vanhustenhoitoonkin. Jos vanhustenhoidonkin takia pitää yksityisille yrittäjille lisäksi maksaa voittoja niin aika selkeetä ettei rahat silloin riitä kovinkaan kummoiseen vanhusten hoitoon.
- Anonyymi00037
Anonyymi00034 kirjoitti:
Turha kitistä rahat riittää vain rajoitetusti vanhustenhoitoonkin. Jos vanhustenhoidonkin takia pitää yksityisille yrittäjille lisäksi maksaa voittoja niin aika selkeetä ettei rahat silloin riitä kovinkaan kummoiseen vanhusten hoitoon.
"Moni kunta on laskenut, että yritysten avulla vanhusten ympärivuorokautisen hoivan saa hoidettua myös halvemmalla kuin kunnan omana työnä."
Mitenhän tämäkin sitten on mahdollista harva tietänee?
- Anonyymi00035
Minä haluan kuolla elämänmaku suussani enkä jonkun soseutetun hernekeiton maku suussani. Kun siellä sängyssä lojuu ulosteet vaipassa mutta järki kuitenkin kulkee ja muisti toimii niin varmaan tulee miettineeksi, että oliko se lasten tekeminen ja heille kaiken uhraaminen tämän arvoista. He eivät tule edes katsomaan minua. Kyllä siitä jää paskanmaku suuhun.
- Anonyymi00043
Toteutit hoivaviettiäsi lapsia tehden ja lapset miettivät puolestaan omaa seksuaalisuuttaan ehkäpä jopa sukupuolielimiään leikkauttaen identiteettiään vastaavaksi koulujen vastuullisen Seta-valistuksen seurauksena. Ei lapsilla ole aikaa heille vahingollisia ajatuksia muka kasvatuksen verukkeella tyrkyttäneille vanhemmille.
- Anonyymi00046
Anonyymi00043 kirjoitti:
Toteutit hoivaviettiäsi lapsia tehden ja lapset miettivät puolestaan omaa seksuaalisuuttaan ehkäpä jopa sukupuolielimiään leikkauttaen identiteettiään vastaavaksi koulujen vastuullisen Seta-valistuksen seurauksena. Ei lapsilla ole aikaa heille vahingollisia ajatuksia muka kasvatuksen verukkeella tyrkyttäneille vanhemmille.
Näkökulmasta toiseen:
https://youtu.be/X4zbZPtC0p8?si=VNYrjVy7Bu7hHqGI
- Anonyymi00036
Onko tieteessä tutkittu eroja abortin tehneiden hoitajien ja aborteista kieltäytyvien hoitajien välillä tai tupakoivien ja tupakoimattomien hoitajien välillä. Vaikkapa kuinka pitkään nämä erilaiset ryhmät viettävät aikaa esimerkiksi taukotiloissa kieltäytyen tällä tavalla hoitotyöstä vanhusten parissa, jota vanhustenhoitoa työsopimus edellyttäisi.
- Anonyymi00041
Jos joku viettää aikaa siellä vanhusten kanssa niin vittu ei sitten jaksa vaihtaa niiden vaippoja kun on tehnyt kokoajan työtä ja viettänyt aikkaa vanhusten kanssa.
Joku lepää taukotiloissa että jaksaa sitten mennä ja vaihdella vaippoja. Joka työpaikalla noita vitun lusmuja jotka välttelee työntekoa esittämällä tekevänsä työtä.
Urakka hommiksi nuo pitää laittaa. Jokainen hoitaja tekee yhtä paljon oikeaa työtä ja sitten tuota lume työtä että viettää aikaa vanhusten kanssa.
Itse organisoisin työn tehokkaasti roudaisin vitun vanhukset kahvioon ja istuskelisin ja viettäsin koko päivän kahvitauolla/vanhusten kanssa aikaa viettäen...riippuu miten asia halutaan nähdä.
- Anonyymi00040
Olen ollut vuosia töissä palvelutalossa, eikä niissä mitään kummempaa vikaa pääosin ole.
- Anonyymi00042
Eipä keskitysleirien vartijatkaan työssään mitään ihmeempiä vikoja nähneet.
- Anonyymi00045
Ilahduttavaa lukea, että johtajat ja poliitikot ovat tasa-arvoisia tavallisen kansan kanssa kuoleman edessä.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2812926Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka572326Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3482007- 1151733
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1121681Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121375- 661317
- 681253
- 581232
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl771181