Juttuhan oli ennen tuota täysin päin vastoin, ja avioliitto keksittiin historiassa jotta suhteissa ei olisi enää sotkuisia vyyhtejä...
Onko kyse eräänlaisesta aaltoliikkeestä, ja jossakin vaihessa uskollinen parisuhteesta tulee taas se normi ja irtonaisuudesta kapinaa?
Onko uskollinen parisuhde nykyään "kapinaa" kun irtonaisena pysyminen on normi?
6
238
Vastaukset 6
- Anonyymi00001
Eikös varsinkin miehet ole taas ruvenneet puhumaan perinteisen avioliiton puolesta.
Mies siis elättäjä ja perheen pää ja nainen taas kodin hengetär. - Anonyymi00002
Ihan mielenkiinnosta ... miten avioliitto tähän liittyy?
- Anonyymi00004
Je-Ne-Sais-Quoi kirjoitti:
Miksi perinteisesti ei liittyisi?
Eihän aloituksessa puhuta mitään perinteistä, vaan pelkästään uskollisesta parisuhteesta ja jostain irtonaisuudesta jne. Että mikä on normi ja mikä kapinaa ja onko kyseessä aaltoliike jne. Miten avioliitto tähän liittyy? Avioliitoissahan on kautta historian petetty niin paljon kuin vain ehtii. Ei uskollisuus liity avioliittoihin muualla kuin kauniissa puheissa.
- Anonyymi00003
Ai, empä tiennytkään, että avioliitto keksittiin tuota varten. Ja sopii varmaan epäillä väitettäsi.
Historiassa avioliitto ei todellakaan estänyt "suhteiden sotkuisia vyyhtejä". Miksi ihmeessä se olisi estänyt. Sehän on enemmänkin juridinen sopimus, eikä sinällään estä esim. sivusuhteita jos sen sorttinen ihminen on.
Kaikille ei avioliitto sovi mutta nykyisessä elämänmenossa missä todella moni asia on epävarmaa , on avioliitto ehkä senkin takia saanut uutta tuulta purjeisiinsa.En käyttänyt sanaa "estää" enkä väittänyt sen olevan tehokas, pomminvarma keino.
Ymmärrän kyllä että "sotkuiset vyyhdit" oli ehkä hieman epämääräinen ilmaisu mutta tarkoitin juuri historiallisesti tuota juridista puolta, tosin kirkon puolella oli myös se toive etteivät asiat olisi aina aivan miten sattuu.
Tosin avioliitto oli tarkoittamani pointissa pelkkä sivuseikka.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL
Martina on kasvattanut fiksun tyttären.377882- 102865
- 80660
Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta
Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei170646- 50635
- 65615
Mä olen tosi
Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui38609- 31590
- 59590
Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla
Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei48557
