Kyllä tämä suomi on nykyään ihme maa.
Näin yksinkertaista asiaa ei osata enää tehdä, niin että se olisi kunnossa ja turvallista.
Mikä tätä maata nykyään oikein vaivaa?
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011986721.html
Näin yksinkertaista asiaa ei osata enää tehdä, niin että se olisi kunnossa ja turvallista.
Mikä tätä maata nykyään oikein vaivaa?
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011986721.html
Vastaukset 9
Vanhimmat
"Vihreän liikenteen" kannuste on kuoppa sillassa, mihin voi kaatua ja jopa kuolla!
Kyllä tämä on naurettavaa touhua!
Äärioikeiston salaliitto!
Se koko silta on täydellisen idiotismin monumentti.
Voisihan sitä itsekkin katsoa eteensä kun pyöräilee. Ei siinä valtion apua tarvita.
Et tiedä asiasta yhtään mitään.
Kyllä on ihme maa, todellakin.
Pienelle joukolle rakennetaan heidän erityisyyttään palvelemaan liki miljardilla liikkumisväylä että nämä itsensä polkupyörällä pyhimyksiksi kohottavat individualistit saavat toteuttaa mielitekoaan.
Ja jos siitä sillasta löytyy paikka missä ei voi munamankelillaan survoa menemään sitä täyttä vauhtia minkä äärimmäisillä ponnistuksilla saa kehitettyä, niin nousee tällainen joukkovalitus kuinka koko silta on kelvoton.
Muukin liikenne joutuu hidastamaan nopeuttansa olosuhteiden mukaan epätasisuuden tai mutkien takia.
Ja kun joku ymmärtämätön tai varomaton on siellä röntyillyt, se todistaa että silta on väärin tehty ja liian vaarallinen.
Ehdotonta sileyttä ja esteettömyyttä jatkuvaa huippuvauhtia varten polkupyöräilylle on ratoja, polkupyörävelodromeja, se ei kuuluu liikenteeseen.
Liikenteessä on ymmärrettävä oma ja muiden turvallisuus ja polkupyörää on tarvittaessa talutettava.
Kyllähän nuo pyöräilybaanat , ovat Helsingissä menneet yli ymmärryksen. 1960 ajettiin liikenteen seassa ja liikenne sujui ihan hyvin. Sitten tuli kevyen liikenteen väylät ja se toi jo ongelmia, pyöräilijät ottivat vallan ja ajoivat riskillä toisiaan päin ja jalankulkijoiden päälle , ei hyvä. Nyt ne kompuroi jo jossain sillan virheellisesti tehdyssä osassakin .Olisiko koko pyöräily syytä kieltää ja siinä sivussa nuo skuutitkin. Tai palata vanhaan järjestelmään jossa oltiin järki päässä ja ajettiin varoen ja paremmin kuin nyt.🤯🤯 Itse asiassa pakollinen liikennekoulu olisi hyvä pyöräilijöillekin .
Mikä syy kun ei saumakohdan päälle ole voinut asettaa metallilevyä?
Uusavuttomuusko?
Onhan autoillekin hidastetöyssyjä.