Viisaat egyptiläiset pitivät Ra Antonia, aurinkoa jumalanaan♥️🌞,, kera muiden pienempien jumalien. Kissallakim oli Jumala.
Muinaiset egyptiläiset olivat Atlantislaisten tulvaevakkojen jälkeläisiä. He loivat mahtavat pyramidit ja temppelit, veistivät kiveä kuin kuuma veitsi voita.
Muinaiset egyptiläiset olivat Atlantislaisten tulvaevakkojen jälkeläisiä. He loivat mahtavat pyramidit ja temppelit, veistivät kiveä kuin kuuma veitsi voita.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ra Aton
Amon,siis.
Väsyttää korjata näitä lukekaas sitä historiaa mutta joo ymmärtäähän sen ei ihan tue kreatpbismia.
No eipä ole aurinkoa kovin näkynyt. Eikä Bastet suinkaan ollut kissojen Jumala mutta toki nauttivat erityisasemaa eikä kissan grillaaminen mitä joku poliitikko oli tehnyt , niin ei siitä olisi henki lähtenyt. Tosin onhan tuollakin omat kaksinaismoralismit kuten uskonnoissa yleensä kun faarao sitten kuoli saatteet mukaan laittaa 100 kissa muumiota. Sattumaako, että heittivät henkensä samana päivänä vai olisko hiukan avitettu 😕
Tietenkin aurinko on parempi Jumala kuin tulivuorijumala ilman tulivuorta.
Universum on jumala.