Työterveyshuollon maksaa sittenkin työntekijä

Taloustieteellinen analyysi paljastaa, että palveluista maksaa viime kädessä työntekijä.

Järjestelmän ongelmat voitaisiin korjata muuttamalla työterveyspalvelut verotettavaksi etuudeksi tai luopumalla Kela-tuesta tykkänään, emeritusprofessori Vesa Kanniainen kirjoittaa:

https://labore.fi/t&y/tyoterveyshuollon-maksaa-sittenkin-tyontekija/
3202
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Eikö se mene niin, että työnantaja on tehnyt sopimuksen työterveyshuollosta jonkun terveydenhuollon yksikön (Terveystalo, Mehiläinen, tms.) kanssa, ja sopimukseen sisältyy, mitä kaikkia terveydenhuollon palveluita työnantaja maksaa.
?
Isommilla, vauraammilla yrityksillä taitaa olla laajemmat, kattavammat sopimukset, kuin pienemmillä. Ja nythän yritykset supistavat näitäkin taloudellisista syistä.
Työntekijä joutuu siis maksamaan itse niistä tutkimuksista ja hoidoista, mitä työterveyshuollon sopimuksiin ei sisälly.

Äänestä

" - On toki totta, että työterveyspalvelun tuottaja laskuttaa palvelustaan työntekijän palkannutta yritystä.

Taloustieteen näkökulmasta asia on toisin: lasku tulee työntekijän maksettavaksi. Se tapahtuu työntekijän palkkauksen yhteydessä työsuhdetta solmittaessa tai palkankorotuksia sittemmin mitoitettaessa.

Jos työntekijän tuottavuus edellyttäisi esimerkiksi 4000 euron kuukausipalkkaa, rationaalisen yrityksen palkkatarjous on matalampi, esimerkiksi
3800 euroa. Näin yritys vähentää palkkatarjouksestaan odottamansa työterveyspalvelun kustannukset.

Työntekijä tulee tätä kautta maksaneeksi saamastaan etuudesta. Tämä koskee myös mahdollisen ylitutkimuksen kustannusta.

Toki työnantajayritys arvostaa sitä, että työntekijä on nopeutetulla aikataululla valmis palaamaan työhönsä. On siis ajateltavissa, että tapahtuu kustannuksen jakoa yrityksen ja työntekijän välillä. Tällainen ajattelu on vierasta ehkä tutkijoillekin. Uskon, että taloustieteen koulutuksen saaneiden ei kuitenkaan ole vaikea sitä hyväksyä.

Esittämäni argumentti horjuttaa sitä ajatusta, että työntekijät olisivat muuta väestöä paremmassa asemassa nopeasti saadun palvelun muodossa. Näinhän ei ole, jos työntekijä joutuu maksamaan saamastaan palvelusta palkassaan – toisin kuin maksutonta julkista terveydenhuoltoa käyttävä potilas."

Äänestä

Työterveyshuolto on käytännössä palkan sivukulu.

Kun työntekijä alkaa käyttää työterveyshuollon palveluita laskettua enemmän ja on mahdollisesti myös sairaslomilla, moni työnantaja alkaa pohtia, olisiko edullisempaa hankkiutua hänestä eroon ja palkata tilalle terve työntekijä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Taloustieteellinen analyysi paljastaa, että palveluista maksaa viime kädessä työntekijä.

Järjestelmän ongelmat voitaisiin korjata muuttamalla työterveyspalvelut verotettavaksi etuudeksi tai luopumalla Kela-tuesta tykkänään, emeritusprofessori Vesa Kanniainen kirjoittaa:

https://labore.fi/t&y/tyoterveyshuollon-maksaa-sittenkin-tyontekija/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu