edes yritä kotoutua mitenkään, rikoksia tehdään heti kun silmä välttää.
Suomessa loisivat pakoloiset eivät
Anonyymi-ap
41333
2Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 41
Vanhimmat
Noinhan Ukrainamafia toimii täällä! ja poliisi vaikenee!
Vain ukrojako on suomessa pakolaisina?
Ukranalaiset käpykaartilaiset ne eniten syyllistyvät rikoksiin täällä hölmölässämme.
Näitä rikollisia täällä hoivataan ja elätetään vaikka miesten pitäisi olla puolustamassa kotimaataan.
Ukraina on saanut liikaa avustuksia korruptoituneille politrukeille jotka elävät nyt leveästi ´, kun rahaa tulee tileille virtanaan.
Ukrainalaiset harrastaa laitonta bisnestä! Poliisi ei puutu!
POLIISA EI KIINNOSTA TAI SITTEN VALTIONJOHTO KÖSKENYT SUOJELLA UKRAINALAISIA!
Hämärät bisneksiet ja nää terroriteot on arkipäivää! Ukrainalaisilla!
Kremlin kätyreiden kannattaisi pitää törkeät ja typerät valheet edes jossain uskottavuuden rajoissa. Asia mitä nämä koulupudokkaat eivät koskaan kykene tajuamaan.
Kukaan täysjärkinen täällä ei usko Kremlin sontavalheita, ei vaikka te Kremlin palkkalistoilla olevat niitä kuinka toistaisitte ja inttäisitte.
Täällä hölmölässä päättäjät suojelevat näitä Ukrainalaisia rikollisia ja Stubb on ilmeisesti luvannut näille hyvän palkan tuosta rötelyistään täällä.
Esim somaleilla koulutusaste hyvin alhainen. Pätee myös täällä syntyneisiin.
Suomessa on lääkäreinä toimivia somaleja niin paljon että heillä on oma yhdistyskin, Suomen somalilääkärit. Ovat tietääkseni aika korkeasti koulutettuja nuo lääkärit.
Kaltaisillasi öyhötyspersuilla koulutusaste on yleisimmin koulupudokas.
https://www.somalilaakarit.fi/
Juu nämä vaan lääkärin hommiin somaliaan, oman kulttinsa hoitajiksi.
Tiedöm yhdenkin yrittäjän jolla lähisukulainen pimeästi töissä. Ovat ylimielistä ja vittumaista porukkaa.
Kumiveneet ammuttava merellä puhki jos ovat tulossa.
Öyhöti öyhöti öyhötyspersu. Edellisessä työpaikassani oli töissä kaksikin somalia, molemmat hyvin tunnollisia ja ahkeria työntekijöitä. Aina ajoissa töissä eikä mitään asiattomia poissaoloja, toisin kuin monillakin kantasuomalaisilla työtovereillani.
Ymmärrän että tämä raivostuttaa rasistia kun ei sovi agendaan.
Itse nähnyt afrikkalaistaustaisia työskentelemässä siivoojina, bussikuskeina ja taksikuskeinakin ja osa puhunut kiitettävää suomea. On tullut kohdalle ulkomaalaistaustaisia hoitajia ja lääkäreitäkin ja he ovat puhuneet suomea myös kiitettävästi.
Pitäisi katsoa ympärilleen, ehkä näkis paremmin.
Sen on huomannut ett jotkut ulkomaalaistaustaiset yrittäjät esim.ravintola-alalla, saattavat käyttää omasta maasta tulleita työntekijöitä hyväkseen, teetättävät pitkiä työpäiviä ja aina eivät edes maksaa palkkaakaan kunnolla ja ovat pistäneet työntekijänsä asumaan johonkin nk.läävään.
HALLITUS! Miksi tilapäistä suojelua saavat Ukrainalaiset saa elää kantasuomalaisia leveämmin!?????
Teidän ryzzänaZien kannattaa häipyä Venäjälle, kun sitä niin ihailette. Teillä ei ole täällä Suomessa mitään tulevaisuutta, koska Suomen kansa halveksii ja inhoaa teitä.
Siksi, kun ovat Stubbin suojelun alaisina täällä hölmölässämme.
Kikkarapääpojista muuta kui ongelmaa
Vankilat täynnä lakuja raiskauksista...
Ukrainalaiset nauttii etuja joita kantasuomalaiset ei saa!
Paljonko Kreml maksaa siitä että suollatte jatkuvaa vihapuhetta ja valheita ukrainalaisista?
Monet näistä suoraan kusettavat mahdollisimman paljon,
jos autojen km verot tulee, varmasti rullaavat mittareita,
ovat katsastuksiakin tuttujensa kanssa kusettamassa,
sekä ajokortteja, taksi lupia että invaliidi lupia!!
Tämä kaikki on erittäin kallista Suomelle kaikkine
toimeentulotukineen ja rikoksineen.
Britit vaikuttavat vihdoin ottavan asiat tosissaan... tosin tähän tarvitaan sisäministeri, joka on Pakistanilaistaustainen keski-ikäinen nainen, jotta vältytään rasismi ja seksismi ym. syytöksiltä.
Antti Orpon sisäministeriaikaan saatiin ongelmat aikaiseksi nyt 10v ja 20 miljardia € myöhemmin hän järjestää 1pv päivän suvaitsevaisuuskoulutuksia kansanedustajille... vaan saihan hän aikaiseksi vaimon juristikoulutuksen aikuskoulutuksena ja työllistymisen Migriin ja erikoistumisen matujen oikeusapuun, jolla tenasi hyvän tilin (veljensä kanssa).
Vuonna 2015 monet turvapaikanhakijat saapuivat Suomeen todellakin Ruotsin kautta. Ruotsin valtion rautatieyhtiö SJ kuljetti tuolloin henkilöitä tarkistamatta papereita, mikä helpotti matkaa kohti Torniota. Matkan hinta, useita tuhansia euroja, vastaa monia raportoituja tapauksia. Europolin arvion mukaan jopa 90 % turvapaikanhakijoista käytti rikollisjärjestöjen apua matkallaan Eurooppaan. Rahat päätyvät usein kansainväliselle rikollisuudelle. On tiedossa, että salakuljetus on miljardiluokan bisnestä, joka hyödyttää alueellisia sotaherroja ja terroristijärjestöjä. Status vs. Tulija: "Pakolainen" on henkilö, jolle on myönnetty turvapaikka pelon tai vainon perusteella. Vuonna 2015 tulleista merkittävä osa sai kielteisen päätöksen, koska heidän ei katsottu olevan henkilökohtaisen vainon kohteena, vaan he olivat liikkeellä taloudellisista syistä tai etsimässä parempaa elämää. Perinteiset poliitikot ovat olleet haluttomia tai kyvyttömiä muuttamaan vanhentuneita sopimuksia kantaväestön turvallisuuden ja talouden kustannuksella.
Turvallisuus ja huumeet: samoja reittejä ja verkostoja käytetään usein muuhunkin rikollisuuteen, mikä on lisännyt turvattomuutta monissa Euroopan kaupungeissa.
Turvallisuusvaikutukset: Euroopan viranomaiset, kuten Europol, ovat viime vuosina tutkineet kytköksiä järjestäytyneen rikollisuuden, salakuljetuksen ja mahdollisten terrorististen solujen välillä.
Näitä muutoksia olisi tarvittu koko euroopan alueelle jo vuosikymmeniä sitten... vanhat "pakolaislait" ja Schengen alue olivat tarkoitettu euroopan sotien jälkeiseen siirtymiseen. Lähi-idässä öljymaat voisivat hoitaa samalla logiikalla lähialueen siirtymisten ongelmat, mutta se ei tunnut toimivan, vaikka omaavat saman kulttuurin ja perinteet.
UK muutoksia (Tanskan mallista):
Ministeri: ”Kultainen pääsylippu” katoaa – Britannialta tiukkoja kiristyksiä maahanmuuttoon
Sisäministeri Shabana Mahmood on aikeissa muuttaa erityisesti laittomasti maahan saapuvia turvapaikanhakijoita koskevia sääntöjä, BBC kirjoittaa. Myönteisen turvapaikkapäätöksen saaneiden tulee uudistusten myötä odottaa pysyvän oleskeluluvan saamista 20 vuotta. Sääntö on suunniteltu erityisesti Englannin kanaalin yli veneillä saapuvia ihmisiä varten. Maahan laillisesti saapuvien kohdalla odotusaika on 10 vuotta. Jatkossa turvapaikka myönnetään vain 2,5 vuodeksi kerrallaan. Pakolaisstatusta tarkastellaan tämän jälkeen uudelleen. Jos hakijan kotimaa linjataan turvalliseksi, hänet poistetaan maasta välittömästi. Lisäksi Mahmood suunnittelee sosiaalietuuksien katkaisemista ihmisiltä, jotka valitsevat olla elättämättä itseään tai syyllistyvät esimerkiksi rikoksiin.
Mahmood The Sunday Timesille, että uudistusten tarkoitus on kertoa ihmisille, että: ”älkää tulko tänne laittomasti, älkää nousko veneisiin”. Hän ilmoitti lopettavansa maahanmuuttajien ”kultaisen pääsylipun”. "Laiton maahanmuutto repii maamme kappaleiksi. Labour-hallituksen tehtävänä on yhdistää maamme. Jos emme ratkaise tätä ongelmaa, maastamme tulee entistä jakautuneempi," Mahmood sanoo.
Uudistuksissa on otettu mallia Tanskasta, jossa pakolaisaseman saaneille myönnetään kahden vuoden väliaikainen oleskelulupa, jonka jälkeen turvapaikkaa tulee hakea uudelleen. Pysyvä oleskeluluvan vaatiminen vie Tanskassa kahdeksan vuotta, The Sunday Times kirjoittaa. Turvapaikkahakemusten määrä on lehden mukaan laskenut Tanskassa matalimmilleen 40 vuoteen. Tanskan maahanmuuttopolitiikan arkkitehti on Labourin sisarpuolue sosiaalidemokraatit.
MOT on tehnyt viimeaikana samanlaista tutkimusta tulijoista...
Aiemmin palautuksia estettiin, kun palautettava ilmoittautui homoksi tai jätti islamin kääntyen kristityksi, molemmista on kuolemantuomio islam maissa... viimeisin välttämiskeino on tyttären uhka tulla silvotuksi... heidän pitäisi saada vapaasti harjoittaa omaa kulttuuriaan omissa maissaan, kun ei sopeudu länsimaihin.
Muuten 10.000 silvotun naisen "korjaaminen" genitaalien osalta on Suomen terveydenhuollolle melko kova taloudellinen panostus. Uhan alla taisi olla vielä 3.000 tilastoidun mukaan ja määrä kasvaa kun nämä sikiävät niin kovasti.
Se johtuu siitä että Suomalaiset antaa näiden matujen perseillä tässä maassa? Kun nämä.elukat tekee rikoksia, niin aina pitäisi rangaistuksen lisäksi tulla karkoitus? Karkoitusta odotetaan kiinniotettuna. Valituksia ei suvaita. Jos annetaan matujen häiriköidä niin ne sen tekevät? Nyt kun laki tullut viranomaisten estämisestä niin yritykset palkitaan luodilla, ja vankeinhoitoa kiittää.
Rikollinenhan on hyvä työllistaja ja samalla SUOMEN TUHOOJA
NÄITÄ LISÄÄ KEHITYSMAISTA
Suomesta on tullut jonkinlainen Unionin prostituoitu.
jostain syystä,,, siis täysin epäonnistuneen, ns. pakolais-politiikan takia
Suomeen on tuotettu sopeutumis- ja työhalutonta sos. turva maahanmuuttoa.
josta on vain suuret kustannukset ja haitta.
- Miksi on toimittu näin lapsellisesti ?
Kuka ottaa vastuun hölmöilystä ? kuluista ?
sipilä kepu ? markkina liberalistit kokomus ek ?
Orpo, vas vihreät ?
HS 07.05.2026
Habiballah Kheirallahin s.1999
Habib Nazarin s.1990
Persuloiset hallituksessa lopettivat kotouttamista edistäviltä toimijoilta rahoituksen.
Nyt persuloiset huutaa että miksei kotouttaminen toimi.
Persuloiset on haittasuomalaisia.
Ei vaan palautukset ei toimi.
Omassa lähtömaassaan eivät tarvitse kotouttamista. Suomen veronmaksajille turhan kallista ja muita resursseja vievää toimintaa.
Suvaitse heti
On mahdollista että kokonaisuudessa Suomessa
on maailman vähiten toivotut maahanmuuttajat
sekä tunkeutujat?
Vai missä olisi vielä vähemmän toivotut?
Purran työkokemus 0v 0kk 0pv
Varmasti pakolaisissa on molempia, eli toiset pärjäävät ja haluavat pärjätä ja toiset loisii kuten kantiksienkin joukoissa toimitaan.
Kouvola vaihtoi nimeä, eikä Vantaastakin voisi tehdä Mogadishu.
On jo samanmoinen joten nimi sopii.
Eiväthän he alunperinkään ole tulleet tänne kotoutumaan, vaan nauttimaan sosiaalieduista, jotka ovatkin maailman kuulut! Joten tänne vaan kaikki! Ei haittaa kieli-, kulttuuri-, laki- tai muutkaan erot!
Suomen rahat meni ja mamut tuli,
ennen oli rahat mutta ei mamuja!
Eivät kaikki tietenkään mutta harvinaisen monet kiittävät
monin eri rikoksin Suomalaisia veronmaksajia.
Ei kaikki koskaan mutta monet näistä käyttävät Suomea
hyväkseen kaikin mahdollisin keinoin.