Pinnoitetun lasinnaarmut

avensis sivulasi (pinnoitus) on naarmuntunut ed omistajan aikana toden näköisesti harja pesussa
onko tiedossa menetelmää jolla naarmut saisi poistettua (ilman lasinvaihtoa)
2530
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

En tiedä, kannattaako kokeilla lasiin, mutta nuorempana naarmuuntunut moottoripyörän kypärän visiiri vahattiin autovahalla ( ei teitenkään hiovalla vahalla).Ankara kiilloitus päälle ja visiiri oli kuin uusi ja vahaus kesti yllättävän kauan.Vaha täytti pienet naarmut ja aurinko ei enää peilannut ilkeästi.
En tiedä, millainen pinnoite lasissa on, en osaa sanoa toimisiko vahaus tässä.

Äänestä

Terve!

Niin joo ainakin Autoglym -tuotesarjaa kuuluu lasinkiillotustahnaa, samaten on myynnissä sellaista saksalaista Autosol -tahnaa (joka on hyvää ainakin metallinkiillotukseen).

En oo lasiin näitä kokeillut, ainakaan vielä. Mutta olisin kiinnostunut kuulemaan kokemuksia näistä!

Siis itteekin kiinnostas kiillottamalla yrittää poistaa vanhan tuulilasin pinnankuoppaisuutta.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


sisneva kirjoitti:

avensis sivulasi (pinnoitus) on naarmuntunut ed omistajan aikana toden näköisesti harja pesussa
onko tiedossa menetelmää jolla naarmut saisi poistettua (ilman lasinvaihtoa)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu